O uzależnieniach

Kategorie
2023-05-22

Psychoza alkoholowa - skutki uzależnienia od alkoholu

Psychoza alkoholowa to poważne zaburzenie psychiczne, które najczęściej występuje u osób z długotrwałym czynnym uzależnieniem od alkoholu. Stan ten jest związany z rozwojem objawów psychotycznych, o których przeczytasz w tym artykule.

2023-05-18

Zespół FAS. Picie alkoholu w ciąży

Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS ang. Fetal Alcohol Syndrome) jest jednym z najcięższych wyników ekspozycji płodu na alkohol podczas ciąży. Choroba FAS jest nieodwracalna i prowadzi do trwałych problemów, które wpływają na każdy aspekt życia dziecka, a także później - w dorosłości. Dowiedz się więcej.

2023-05-05

Picie kontrolowane - czy dla alkoholika jest możliwe?

Wiem, że zaczynam "prosto z mostu", ale w tym temacie nie ma miejsca na żadną polemikę. Znam jednak setki, jak nie tysiące alkoholików i z całego swojego (ponad 25-letniego) doświadczenia w pracy z uzależnionymi, którzy próbowali wrócić do kontrolowanego picia. I wiecie co? Zapraszam do artykułu!

2023-04-24

Alkoholizm weekendowy - Czy picie co weekend to alkoholizm?

Schemat picia alkoholu w weekendy może wydawać się nieszkodliwy. Jednak w przypadku wielu osób, które brały udział w terapii uzależnień w naszym Ośrodku, to właśnie weekendowe picie było początkiem rozwoju choroby alkoholowej. W artykule dowiesz się, czy mogą dotyczyć Cię objawy weekendowego alkoholizmu.

2023-04-17

Abstynencja ≠ Trzeźwość

Alkoholik, który zachowuje abstynencję, wcale nie musi być trzeźwy. Zachowanie abstynencji nie jest jednoznaczne z trzeźwością. Stwierdzenie to może budzić pewne kontrowersje. W tym artykule staram się wyjaśnić tę kwestię, a także współwystępujące, istotne pojęcia. Głównie będę posługiwać się przykładem alkoholizmu, jednak treść znajdzie odniesienie także w przypadku narkomanii.

2023-03-27

Padaczka alkoholowa - objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Padaczka alkoholowa jest chorobą, która dotyka wiele uzależnionych od alkoholu osób w ostatniej, zaawansowanej fazie choroby. Jakie są objawy padaczki alkoholowej? Jak reagować i udzielić pierwszej pomocy? Jak wygląda leczenie? Zapraszamy do lektury.

2023-03-20

Mity na temat alkoholizmu

Alkoholizm jest jednym z najczęściej występujących uzależnień na świecie, które dotyka miliony ludzi. Pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwych skutków nadmiernego picia, wciąż panuje wiele mitów i nieporozumień na temat tej choroby. W tym artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych MITÓW na temat choroby alkoholowej.

2023-03-14

Kac moralny po alkoholu (moralniak)

Przyczyną kaca moralnego może być zachowywanie się w trakcie picia (lub po) w sposób, który odbiega od wyznawanych wartości i osobistych granic danego człowieka, a także norm społecznych. Odczuwanie wyrzutów sumienia i wstydu po zakrapianej alkoholem imprezie może być spowodowane przekonaniem osoby, że zrobiła "coś złego", zachowała się nieodpowiedzialnie lub lekkomyślnie, popełniła błąd, skrzywdziła innych lub zaniedbała swoje obowiązki.

2023-03-06

Test na alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej, a także dla jej bliskich. Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może być uzależniony, możesz wykonać testy na uzależnienie od alkoholu. Sprawdź w artykule.

2023-05-05

Delirium alkoholowe (delirka) - delirium tremens

Majaczenie alkoholowe, biała gorączka, delirka - określenia te dotyczą zaburzenia neurologicznego zwanego delirium tremens. Odnoszą się do szeroko pojętych zaburzeń świadomości, które spowodowane są nadużywaniem alkoholu.

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję