Odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy to proces, w którym osoba uzależniona przestaje zażywać narkotyki i uczy się żyć bez konieczności sięgania po substancje psychoaktywne. Celem odwyku narkotykowego jest przede wszystkim pomoc osobie uzależnionej w zachowaniu abstynencji, ale to nie wszystko.

Pierwszym etapem odwyku od narkotyków jest odtrucie organizmu, czyli tzw. detoks. W zależności od rodzaju substancji i czasu zażywania odtrucie może mieć różny przebieg i czas trwania. Bardzo ważne jest, aby uzależniony w trakcie detoksu pozostawał pod opieką specjalistów. Taka forma detoksu pozwala złagodzić bardzo nieprzyjemne dolegliwości odstawienne i w bezpieczny, niezagrażający życiu sposób pomoc odstawić substancje psychoaktywne i oczyścić organizm z toksyn.

Uzależnienie od narkotyków jest chorobą i tak samo, jak innych poważnych (chronicznych, śmiertelnych) chorób nie leczy się go w domu! Samo odstawienie substancji nie może zmienić ani sposobu myślenia osoby uzależnionej, ani sposobów radzenia sobie z emocjami, ani schematów i mechanizmów, które zdążyły wykształcić się na przestrzeni choroby.

Na odwyku narkotykowym osoba uzależniona poznaje swoją chorobę. Uczy się o mechanizmach, które wykształciły się na przestrzeni czynnego zażywania narkotyków. Wypracowuje metody na radzenie sobie z głodem narkotykowym, uczy się rozpoznawać, nazywać i wyrażać swoje uczucia, zdobywa wiedzę na temat objawów nawrotów choroby, uczy się stawiania granic, asertywnych postaw abstynenckich.

Poza zachowaniem trzeźwości celem odwyku od narkotyków jest poprawa jakości życia osoby uzależnionej. Uzależnienie rujnuje wszystkie sfery życia, natomiast proces terapeutyczny umożliwia zdrowienie i budowanie nowej, satysfakcjonującej, prawdziwej, trzeźwej rzeczywistości.

Odwyk narkotykowy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

Odwyk narkotykowy w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień

Odwyk narkotykowy - ile trwa?

NASZ DOM oferuje 5-tygodniowe leczenie narkomanii, które obejmuje również kompleksowe odtrucie organizmu. Osoby uzależnione pozostają pod całodobową opieką terapeutów. Każdego dnia uczestnicy odwyku narkotykowego biorą udział w grupowych zajęciach terapeutycznych (około 8 godzin dziennie) wraz z innymi osobami uzależnionymi oraz w sesjach indywidualnych. Na początku leczenia terapeuci na podstawie wywiadu z uzależnionym i jego indywidualnych doświadczeń tworzą Osobisty Plan Zdrowienia.

Terapia w Naszym Domu to intensywny proces terapeutyczny. Robimy co w naszej mocy, aby każdy uczestnik leczenia mógł w pełni czerpać z zajęć i skupić się na swoim zdrowieniu. Dlatego też staramy się ograniczyć wszystkie bodźce odwracające uwagę od terapii. Mechanizmy uzależnienia próbują na rozmaite sposoby odsunąć chorego od procesu leczenia. Doświadczenie naszych terapeutów nie daje chorobie takiej możliwości.

Kontynuacja leczenia

Pobyt na odwyku narkotykowym to początek procesu terapeutycznego. Uzależnienie nie powstało w ciągu jednego dnia, dlatego też powrót do zdrowia wymaga czasu. Na przestrzeni czynnego zażywania narkotyków w myśleniu i emocjach powstało wiele schematów, ale też sposób radzenia sobie z uczuciami i problemami. Nauka zdrowych nawyków, zmiana "chorego" sposobu myślenia, umiejętność stawiania granic i asertywności zajmuje więcej czasu.

Dlatego też po odwyku od narkotyków podopieczni Naszego Domu nie zostają sami:

 • Osoby, które nie mają dokąd wrócić lub powrót do domu zagraża utrzymaniu abstynencji, mogą zostać w Naszym Domu po ukończonym leczeniu za comiesięczną opłatą. Pomagamy znaleźć pracę i stawiać pierwsze kroki w trzeźwej codzienności. Więcej informacji tutaj: Przedłużenie pobytu po terapii.
 • Na terenie Ośrodka w każdym tygodniu odbywają się mitingi NA (Anonimowych Narkomanów) i AA (Anonimowych Alkoholików).
 • Każdy, kto ukończył terapię w Naszym Domu, może przyjechać na zajęcia w dowolnym dniu lub zadzwonić do terapeutów naszego Ośrodka, lub umówić się na spotkanie, kiedy tylko tego potrzebuje.

Model Minnesota na odwyku narkotykowym

Terapia w Naszym Domu opiera się na Modelu Minnesota, który zakłada holistyczne podejście do leczenia narkomanii. Założenia Modelu Minnesota obejmują:

 • zachowanie pełnej abstynencji od środków psychoaktywnych;
 • potrzebę leczenia - osoby uzależnione wymagają specjalistycznej terapii, aby poradzić sobie z destrukcją życiową spowodowaną uzależnieniem i rozpocząć zdrowienie;
 • proces leczenia - Model Minnesota zakłada, że leczenie uzależnienia od narkotyków jest wymagającym, długotrwałym procesem;
 • holistyczne podejście - odwyk narkotykowy obejmuje całościowe podejście do leczenia, uwzględniające zarówno fizyczne, emocjonalne, jak i duchowe potrzeby osoby uzależnionej;
 • wsparcie społeczne - osoby uzależnione potrzebują wsparcia ze strony otoczenia: rodziny, przyjaciół, terapeutów, aby odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie;
 • zmianę postaw - proces terapeutyczny obejmuje pracę nad zmianą postaw i przekonań, które mogły doprowadzić do uzależnienia i mogą prowadzić do złamania abstynencji; zmianę destrukcyjnego stylu życia; zwiększenie poczucia własnej wartości;

Model Minnesota to koncepcja leczenia narkomanii opracowana w latach 70. XX wieku przez grupę specjalistów z Minnesoty w Stanach Zjednoczonych. Jest holistycznym podejściem do leczenia uzależnienia od narkotyków, które skupia się na całościowym i długoterminowym wsparciu osoby uzależnionej w procesie zdrowienia i poprawie ogólnej jakości życia.

MONAR - odwyk narkotykowy

Poza płatną terapią w prywatnym ośrodku istnieją również bezpłatne placówki, gdzie można postarać się o miejsce na odwyku narkotykowym. Na terenie całej Polski działa Stowarzyszenie MONAR. Placówki można znaleźć na stronie internetowej: https://www.monar.org/nasze-placowki/. Poniżej opis działalności Stowarzyszenia.

 

Stowarzyszenie MONAR

źródło: http://www.monar.org/o-nas/czym-sie-zajmujemy/

W województwie świętokrzyskim pomoc można uzyskać w poniższych placówkach MONARu:

Stowarzyszenie MONAR Poradnia Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Kielcach

ul. Malików 150 B
25-639 Kielce
tel. 41 367 36 93
kielce@monar.org

Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Lutej

Luta
26-220 Stąporków
tel. 41 343 25 05
osrodek@monarluta.pl

O UZALEŻNIENIACH

 • Zapaść po narkotykach - objawy i leczenie

  Osoba uzależniona od narkotyków stopniowo traci kontrolę nad ilością zażywanych środków odurzających. W ten sposób narkoman naraża się na zapaść po narkotykach. Objawy tego zaburzenia s

 • Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

  Narkomania, czyli niepohamowane pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej zaburza funkcjonowanie wszystkich sfer życia osoby chorej. Nic w tym dziwnego, że bliscy próbują interweniować. W art

 • Leczenie narkomana

  Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie, bo przecież nikt, kto sięga po pierwszego skręta czy działkę, nie chce stać się narkomanem. Zapoznaj się z artykułem, którego treść dotyczy leczeni