Leczenie narkomana

Narkomania jest uzależnieniem, a ono z kolei jest chorobą, która zaczyna dominować nad myśleniem, a tym samym zachowaniem osoby związanej z nałogiem.

Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie, bo przecież nikt, kto sięga po pierwszego skręta czy działkę, nie chce stać się narkomanem. Choć uzależnienie nie jest już takim tematem tabu jak jeszcze kilka/kilkanaście lat wcześniej, nadal wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że jest ono niezawinione. Oznacza to także, że ma niewiele wspólnego z brakiem silnej woli.

Przyczynami sięgania po narkotyki są zwykle:

 • chęć doświadczenia czegoś nowego - ciekawość,
 • pragnienie uzyskania przyjemnego stanu, lepszego samopoczucia, adrenaliny,
 • chęć zaimponowania rówieśnikom/płci przeciwnej,
 • obawa przed odrzuceniem w przypadku odmowy,
 • zwłaszcza wśród młodzieży - bunt wobec wszystkim zakazom,
 • nieumiejętność radzenia sobie z problemami i maskowanie ich za pomocą używek - chęć ucieczki od wszelakich trudności,
 • niska samoocena, brak akceptacji innych,
 • dysfunkcyjna rodzina - przemoc, brak spełnienia podstawowych potrzeb (miłość, bezpieczeństwo), zaburzone relacje,
 • nuda,
 • nieśmiałość - chęć odprężenia i dobrej zabawy w towarzystwie.

W wielu sytuacjach eksperymentowanie z narkotykami kończy się na kilku próbach, w innych niestety nie. Między okazyjnym zażywaniem a uzależnieniem jest bardzo cienka granica. Nałóg niestety rozwija się stopniowo i przebiegle. Warto także zaznaczyć, że niektóre osoby są bardziej podatne na uzależnienia od innych, co wyjaśniamy w tekście pod podanym odnośnikiem.

Leczenie narkomana jest o tyle trudne, że przez długi czas nie zdaje on sobie sprawy ze swojego problemu. Mechanizmy choroby są bardzo silne i podstępne - zrobią wszystko, aby nałóg nie został wykryty. W tym czasie uzależnienie się rozwija…

Twój bliski ma problem z narkotykami?

Do czego prowadzi uzależnienie od narkotyków?

W sieci można znaleźć coraz więcej wypowiedzi trzeźwiejących narkomanów, którzy podjęli trud terapii. Z ich słów nietrudno wywnioskować, jakie spustoszenie w życiu, psychice i organizmie sieje amfetamina, kokaina, heroina i inne środki psychoaktywne.

W poniższym filmie swoją historią dzieli się Dawid, który przez 5 lat brał różnego rodzaju narkotyki. Zaczęło się od propozycji zapalenia marihuany z kolegami. Co dalej…?

“Nic się nie liczyło oprócz tego, żeby wstać, żeby po prostu napić się czegokolwiek. Ja wstawałem rano na kacu, rodzice byli w pracy, ja po prostu szukałem gdzieś jakiegokolwiek alkoholu, czegokolwiek po prostu, żeby się napić, czy czegoś zażyć, bo nie potrafiłem funkcjonować, nie potrafiłem wstać z łóżka bez jakiegoś środka. A często było tak, że jak szedłem spać to wstawałem dalej pod wpływem.”

Słowa Dawida nie pozostawiają złudzeń. Dla osób uzależnionych nie liczy się nic poza braniem. Mechanizmy choroby są tak silne, że nawet po ponad miesięcznej terapii w ośrodku leczenia dla narkomanów, mężczyzna wrócił do nałogu. Dopiero przy podjęciu trzeciej próby, terapia przyniosła pożądane skutki.

“Moje uzależnienie doprowadziło do tego, że ja nie miałem skrupułów czegokolwiek zrobić, w zamian za butelkę wódki albo za działkę narkotyków.”

Uzależnienie prowadzi do:

 • kompulsywnego poszukiwania narkotyków i sposobów na odurzenie się,
 • upośledzenia podejmowania decyzji;
 • wzrostu tolerancji na przyjmowane używki, co oznacza konieczność zwiększenia dawki w celu uzyskania takiego samego stanu, jak na początku;
 • objawów abstynencyjnych po odstawieniu używki (bardzo nieprzyjemnych dolegliwości) z powodu przystosowania organizmu do substancji, bez której później nie może się obejść;
 • porzucenia hobby i zainteresowań;
 • pogorszenia relacji z bliskimi;

Nadużywanie narkotyków, poza wyżej wymienionymi, skutkuje także (w zależności od rodzaju) wyniszczeniem organizmu, problemami z koncentracją, podniesionym ciśnieniem, przyspieszonym tętnem, depresją, paranoją, psychozą, stanami lękowymi, sennością, przygnębieniem, agresją, drżeniem ciała, bólami całego ciała, omamami, mdłościami, biegunką.

Narkotyki mogą spowodować napad padaczki, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie nerek i wątroby. Bardzo silna potrzeba zażycia może być przyczyną przedawkowania, a w rezultacie śmierci.

Ośrodek dla narkomanów - NASZ DOM

Jednym z ośrodków leczenia narkomanii w Polsce jest NASZ DOM. To prywatna, stacjonarna placówka, która w niczym nie przypomina szpitala. To miejsce, w którym uzależnieni uczą się, jak żyć bez wstydu, żalu i strachu w codzienności, bez przymusu sięgania po używki. Naszym celem poza utrzymaniem abstynencji przez narkomana, jest poprawa jakości jego życia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą leczenia narkomanii.

Jak zmusić dorosłego narkomana do leczenia?

Uzależnienie przejmuje kontrolę nad myśleniem człowieka za pomocą specyficznych mechanizmów. Ich działanie jest jednakowe w odniesieniu do narkotyków, jak i alkoholu. Dlatego, aby odpowiedzieć na pytanie: Jak zmusić dorosłego narkomana do leczenia, odsyłamy do artykułu poświęconemu temu zagadnieniu - Jakie argumenty trafiają do alkoholika?. Jego treść będzie użyteczna zarówno dla osób, które pragną pomóc bliskiemu zmagającemu się z alkoholizmem, jak i narkomanią, ale również w przypadku uzależnienia krzyżowego (alkohol+narkotyki). Serdecznie zapraszamy do lektury.

O UZALEŻNIENIACH