Kac moralny po alkoholu (moralniak)

Co to jest kac moralny? Skąd się bierze i jak się objawia? Jakie są sposoby na kaca moralnego?

Kac moralny - potocznie moralniak to stan emocjonalny objawiąjący się m.in. frustrującym poczuciem winy i wstydu, który może pojawić się (najczęściej) kolejnego dnia po spożyciu alkoholu. Kac moralny jest zespołem nieprzyjemnych stanów emocjonalnych.

Wyrzuty sumienia i wstyd po alkoholu

Przyczyną kaca moralnego może być zachowywanie się w trakcie picia (lub po) w sposób, który odbiega od wyznawanych wartości i osobistych granic danego człowieka, a także norm społecznych. Odczuwanie wyrzutów sumienia i wstydu po zakrapianej alkoholem imprezie może być spowodowane przekonaniem osoby, że zrobiła "coś złego", zachowała się nieodpowiedzialnie lub lekkomyślnie, popełniła błąd, skrzywdziła innych lub zaniedbała swoje obowiązki.

Uwarunkowania psychiczne, społeczne i etyczne są czynnikami determinującymi kaca moralnego. Bywa tak, że wyrzuty sumienia po alkoholu pojawiają się bez większych powodów - nie doszło do wyżej wymienionych zachowań. Pomimo tego człowiek doświadcza nieprzyjemnych stanów emocjonalnych.

Wstyd po alkoholu wynika z wewnętrznych przekonań i wartości. Moralniak może znacząco wpływać na poczucie własnej wartości, a także powodować niechęć do samego siebie i wywoływać destrukcyjne zachowania tj. samookaleczenia, potępianie własnej osoby, izolacja od innych ludzi.

Zjawisko kaca moralnego może przynieść także pozytywne rezultaty: stać się czynnikiem motywującym do przemyśleń, refleksji i zmiany destrukcyjnych zachowań.

Objawy kaca moralnego

 • Wyrzuty sumienia i poczucie winy - osoba doświadczająca kaca moralnego może odczuwać wyrzuty sumienia prowadzące do silnego poczucia winy za swoje zachowanie lub podjęte decyzje.
 • Wstyd, żal do siebie - silne, wewnętrzne napięcie emocjonalne.
 • Lęk - uczucie silnego lęku może być związane z konsekwencjami wynikającymi z zachowania po imprezie alkoholowej, a także z reakcją innych ludzi na to, co się stało.
 • Niepokój i bezilność - niepewność tego, co się może się stać z powodu przekroczenia własnych lub czyichś granic, prowadzi do uczucia niepokoju i poczucia bezsilności.
 • Smutek i przygnębienie - osoba doświadczająca kaca moralnego może odczuwać głęboki smutek z powodu szkód, jakie wyrządziła swoim działaniem pod wpływem alkoholu.
 • Złość - uczucie to często pojawia się, kiedy ciężko poradzić sobie z innymi nieprzyjemnymi stanami emocjonalnymi.
 • Trudności z przypomnieniem sobie ubiegłego wieczoru lub urany film - kac moralny w takich sytuacjach pojawia się bardzo często. Utrata pamięci po alkoholu prowadzi do jeszcze większego niepokoju, lęku i smutku.
 • Problemy z koncentracją - moralniak może być przyczyną problemów z koncentracją i skupieniem uwagi.

Kac moralny może dotknąć także somatyki. Wśród fizycznych objawów może pojawić się zmęczenie, wzmożona potliwość, drżenie ciała, przyspieszone bicie serca, ból brzucha, niewyraźne mówienie.

Bardzo często osoby doświadczające kaca moralnego izolują się od otoczenia, ludzi, którzy uczestniczyli we wstydliwych sytuacjach. Przejawiają także zachowania agresywne zarówno w stosunku do siebie, jak i innych. Ponadto borykają się z uciążliwymi myślami, cały czas roztrząsają wydarzenia, starają się zracjonalizować swoje zachowania i decyzje lub całkowicie je wypierają. Niejednokrotnie osoby odczuwające objawy moralniaka obiecują poprawę swojego zachowania, a deklarują chęć przeprosin i zadośćuczynienia tym, którzy zostali przez nie w jakikolwiek sposób skrzywdzeni.

Ile czasu trwa kac moralny?

Warto pamiętać, że objawy kaca moralnego, ich nasilenie oraz czas trwania mogą się różnić w zależności od człowieka i okoliczności, z powodu których pojawiły się niekomfortowe stany emocjonalne.

Kac moralny może trwać od kilku godzin do kilku dni. W zależności od wewnętrznych przekonań i wartości, poczucie winy, wstyd po alkoholu i inne emocje mogą być silne i trwać dłużej niż same objawy fizyczne. Często uczucia po zdarzeniu, które wywołało wyrzuty sumienia, mogą być obecne przez dłuższy czas.

Czas trwania kaca moralnego w dużej mierze zależy od nas samych i od naszego podejścia do sytuacji. Ważne jest, aby nie bagatelizować swoich emocji, a także konsekwencji nurtujących wydarzeń i zająć się nimi w sposób konstruktywny, by nie doprowadzić do depresji (lub innych zaburzeń emocjonalnych), pogorszenia relacji z bliskimi i/lub codziennego funkcjonowania (w pracy, szkole, domu itd.).

Jak pozbyć się kaca moralnego?

Zacznijmy od tego, że najlepiej do kaca moralnego nie dopuszczać. Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że nasze zachowanie zmienia się pod wpływem alkoholu, przekraczamy własne granice, podejmujemy lekkomyślne decyzje czy działamy nieodpowiedzialnie, warto zrezygnować z picia alkoholu.

Sposób na kaca moralnego

Co jednak zrobić, kiedy budzimy się rano pełni wstydu i wyrzutów sumienia? Jaki jest sposób na kaca moralnego? Warto wtedy na spokojnie przemyśleć sobie całą sytuację, która jesy przyczyną niekomfortowego stanu emocjonalnego: dlaczego do tego doszło, co spowodowało utratę kontroli nad zachowaniem? Wyciągnięte wnioski mogą być dobrą radą na przyszłość. Jednak sama analiza wydarzeń może nie poprawić samopoczucia.

Bardzo ważne jest także wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Zaakceptowanie faktu, że to już się wydarzyło i wzięcie odpowiedzialności wraz ze wszystkimi konsekwencjami jest punktem wyjścia dla pozbycia się wyrzutów sumienia. Tłumienie emocji, izolowanie się, wypieranie, udawanie, że nic się nie stało, nie pozwoli na przeżycie i odpuszczenie tych uczuć.

Jak sobie poradzić? W chwili odczuwania skutków moralniaka może okazać się to bardzo trudne, a wręcz nie do pomyślenia - jednak najlepszym sposobem na kaca moralnego jest rozmowa z drugim człowiekiem. Warto zacząć od osoby, do której ma się zaufanie. Otwartość i uczciwe opowiedzenie o swoich uczuciach czyni cuda - jest wyzwalające. Pozwala także spojrzeć na wszystko z trochę innej perspektywy.

W zależności od tego co się stało i wynikających z tego konsekwencji, można podjąć różne działania, żeby pozbyć się kaca moralnego. Jeżeli chodzi o drobniejsze przewinienia, uszczerbku na wizerunku, może wystarczyć zwykła rozmowa, wypłakanie się czy wyżalenie komuś bliskiemu oraz postanowienie poprawy w przyszłości.

Jeżeli natomiast doszło do sytuacji, gdzie ucierpiały inne osoby, warto zastanowić się nad przeprosinami i możliwością naprawienia szkód - ewentualnym zadośćuczynieniem. Być może Ci ludzie będą czuć urazę, nie będą mieli ochotę na rozmowę i nie udzielą wybaczenia. Jednak liczą się uczciwe chęci, pokora i skrucha. Stosowne, kulturalne zachowanie może pozytywnie wpłynąć na odbudowę godności i poczucia własnej wartości.

Konsultacja z psychologiem

Kac moralny po alkoholu może trwać długo i być tak przytłaczający, że ciężko sobie z nimi poradzić. W takiej sytuacji warto zgłosić się do psychologa, który pomoże przepracować powody utrzymywania się nieprzyjemnego stanu psychofizycznego. Ponadto dzięki psychoterapii można dotrzeć do źródeł przekraczania własnych granic czy ryzykownych zachowań, a także powodów nadużywania alkoholu.

Kac moralny a depresja

Kac moralny może prowadzić do depresji lub nasilać jej objawy. Dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować objawów i szukać pomocy, jeśli przykre stany będą się nasilać.

Kac moralny po imprezie

Kac moralny po imprezie to częste zjawisko, jednak można mu zapobiegać. Warto uważać na ilość spożywanego alkoholu, nie przekraczać swoich granic, by nie narazić siebie ani innych na niebezpieczeństwo. Jeśli jednak już dojdzie do moralniaka, warto zacząć od refleksji nad swoim zachowaniem oraz wzięcia za nie odpowiedzialności oraz próby naprawienia szkód, które zostały wyrządzone. Co równie istotne, warto szukać wsparcia u bliskich osób lub specjalistów, jeśli kac moralny po alkoholu nie mija przez dłuższy czas.

Moralniak a alkoholizm

Kac moralny to stan emocjonalny, który może wystąpić u każdej osoby po spożyciu alkoholu lub przy podejmowaniu decyzji, które odbiegają od jej wartości i norm społecznych. Jednakże, osoby uzależnione od alkoholu mogą częściej doświadczać kaca moralnego, ponieważ ich zachowanie pod wpływem zazwyczaj odbiega od norm społecznych, ich wartości i moralności, która z czasem się zaciera.

Kac moralny może być jednym z objawów choroby alkoholowej, ale nie jest to jedyny objaw. Wśród objawów alkoholizmu wymieniamy także utratę kontroli nad ilością i częstotliwością picia, koncentracja życia wokół alkoholu - utrata zainteresowania innymi aktywnościami, wzrost tolerancji na alkohol, zaniedbywanie codziennych obowiązków, kłopoty ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, problemy finansowe i społeczne. W takiej sytuacji warto zdecydować się na leczenie alkoholizmu.

Podejrzewasz, że możesz mieć problem z alkoholem? Skontaktuj się z nami!

Leczenie alkoholizmu w Prywatnym Ośrodku NASZ DOM

 

Kac moralny - nie tylko po alkoholu

Kac moralny nie musi być kojarzony tylko i wyłącznie z alkoholem. Istnieją sytuacje, które także mogą doprowadzić do podobnego stanu emocjonalnego, np.:

 • Nieodpowiedzialne zachowanie - kac moralny może wystąpić po podejmowaniu nieodpowiedzialnych decyzji i działań takich jak np. narażanie siebie lub innych na niebezpieczeństwo.
 • Nieuczciwe zachowanie - kłamstwa, oszustwa, manipulacje czy kradzieże też mogą prowadzić do wyrzutów sumienia, poczucia winy, wstydu i innych nieprzyjemnych uczuć.
 • Zachowanie sprzeczne z własnymi wartościami - kac moralny może pojawić się po podejmowaniu decyzji, które są sprzeczne z naszymi wewnętrznymi przekonaniami i wartościami, na przykład przyzwolenie na rasizm lub nietolerancję.
 • Zaniedbywanie obowiązków - objawy moralniaka mogą być spowodowane także odpuszczeniem obowiązków, na przykład nieudzielanie pomocy osobie potrzebującej, lekceważenie pracy czy szkoły, niedbałość o porządek w domu itp.

Poczucie winy, wyrzuty sumienia, wstyd po alkoholu i inne nieprzyjemne emocje są wynikiem niezgodności między działaniami a osobistymi wartościami lub oczekiwaniami innych ludzi. Warto pamiętać, że każdy może doświadczyć kaca moralnego, jednak istotne jest, aby szukać sposobów na rozwiązanie problemu i naprawienie szkód, które zostawiło po sobie nasze zachowanie lub decyzje, a także znaleźć czas na refleksje związanie z zachowaniami, do których doszło pod wpływem alkoholu.

O UZALEŻNIENIACH

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję