Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

18 powodów, dla których warto zrezygnować z picia alkoholu

Dla wielu osób picie alkoholu może być formą spędzania czasu ze znajomymi, sposobem redukowania stresu lub codziennym rytuałem. Zdarzyło Ci się kiedyś zadać sobie pytanie "A dlaczego miałbym/miałabym przestać pić alkohol, skoro sprawia mi to przyjemność?". Głos, który słyszysz w swojej głowie będzie temu zaprzeczał, jednak jest bardzo dużo powodów, dla których warto zrezygnować z picia alkoholu.

Kiedy zrezygnujesz z picia, niektóre rezultaty odczujesz niemal natychmiast. Wśród nich bez wątpienia można wyróżnić:

  • oszczędność pieniędzy
  • jasność umysłu
  • brak kaca
  • ograniczenie niebezpiecznych zachowań
  • poprawa relacji z bliskimi

Już same wyżej wymienione argumenty są na tyle przekonujące, aby poważnie zastanowić się nad dalszym spożywaniem alkoholu. Jeżeli jednak są one wystarczające, mamy nadzieje, że kolejne będą miały wpływ na zmianę Twojego stosunku do alkoholu. Przyjrzyjmy się więc bliżej 18 najważniejszym powodom, dla których warto przestać pić.

1. Oszczędzasz pieniądze

Czy kiedykolwiek policzyłeś, jaką część swojego budżetu przeznaczasz miesięcznie na alkohol? Jeżeli nie, to zrób to teraz i pomnóż razy 5. Czy to Cię dziwi?

Kiedy ludzie spożywają alkohol, tracą wszelkie zahamowania. W efekcie piją więcej niż mieli w planach. A co za tym idzie, wydają jeszcze więcej pieniędzy. Pod wpływem alkoholu ludzie dokonują nierozważnych decyzji i lekką ręką wydają złotówki - nie tylko na alkohol. To wszystko odbija się na wysokości miesięcznych opłat, co może prowadzić do stresu związanego z finansami. Stres ten z kolei może być powodem częstszego sięgania po alkohol. I koło się zamyka.

powód do rezygnacji z alkoholu: oszczędność pieniędzy

Jednak z finansowego punktu widzenia, argumentów do zrezygnowania z alkoholu jest multum. Spróbuj założyć konto oszczędnościowe, na które przeznaczysz tylko tyle, ile miałbyś wydać na alkohol. Po czasie możesz być zaskoczony pokaźną sumą, która się uzbierała, a w nagrodę kupić sobie prezent czy zorganizować wakacyjny wyjazd.

2. Poczujesz się lepiej

Nasz kraj jest kulturowo ściśle związany z alkoholem, czego chyba nie trzeba wyjaśniać. Z tego względu bardzo często ludzie zapominają, że picie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia. Owszem, może się zdarzyć, że sporadyczne wypijanie niewielkich ilości alkoholu może zapobiegać różnym chorobom, jednak jego nadużywanie prowadzi do niebezpiecznych, przewlekłych zaburzeń. Więcej na temat fizycznych i psychicznych skutków odstawienia alkoholu pisaliśmy w osobnym artykule - zachęcamy do przeczytania.

powód do rezygnacji z alkoholu: lepsze samopoczucie i poprawa relacji

Kiedy nadużywasz alkoholu, Twój organizm musi pracować ciężej, aby przetworzyć dostarczaną substancję. A kiedy organy pracują ciężej, tak samo mózg musi działać na wyższych obrotach.

Kiedy przestajesz pić, Twój organizm zaczyna się regenerować. W efekcie zaczynasz czuć się lepiej, ponieważ nie wpływają już na Ciebie toksyny zawarte w alkoholu. Masz więcej energii, a Twoje ciało i umysł mogą pracować tak, jak powinny.

 

3. Nigdy więcej nie masz kaca

powód do rezygnacji z picia alkoholu: koniec z kacemKażdy zgodzi się z tym, że nikt nie lubi mieć kaca. Ogólne samopoczucie człowieka na kacu jest bardzo kiepskie. Ból głowy, nieprzyjemny zapach z ust, mdłości i poddenerwowanie. Wtedy do głowy często przychodzą pytania typu: "Dlaczego wypiłem całą butelkę...?".

Ze wszystkich wymienionych powodów, dla których warto zrezygnować z picia, ten jest odczuwalny natychmiast. Wyobraź sobie, że budzisz się świeży, czysty, pełen energii, a w perspektywie masz przed sobą wspaniały, produktywny dzień. Jeżeli dawno się tak nie czułeś, odstaw drinka i ciesz się jutrem.

4. Koniec z poczuciem winy z powodu picia

powód do rezygnacji z picia alkoholu: dość przeprosinCzy osoby w Twoim otoczeniu są zaniepokojeniu z powodu Twojego picia? Czy ktoś prosi, abyś przestał? Jeżeli tak, to poczucie winy jest naturalnym odczuciem w sytuacjach spożywania alkoholu. Dobrze wiesz, że powinieneś przestać. A wolność od alkoholu może okazać się bardzo wyzwalająca i potężna. Jeżeli masz trudności, aby przestać pić, pomocne może okazać się leczenie.

5. Dość przeprosin

Niemal każdemu, kto nadużywa alkoholu zdarzyło się po wypiciu zrobić coś głupiego, niemoralnego, krzywdzącego. Przepraszanie za swoje zachowanie odejdzie w niepamięć, jeżeli tylko zdecydujesz się nie pić.

6. Zyskujesz pewność siebiepowód do rezygnacji z alkoholu: zyskanie pewności siebie

Pewność siebie? Owszem. Jeżeli zrezygnujesz z alkoholu, udowodnisz samemu sobie, że masz kontrolę i panujesz nad swoim życiem. To potężne uczucie, bardzo satysfakcjonujące. Nie wierzysz? Sprawdź.

7. Optymistyczne nastawienie

Kiedy przestajesz pić, zyskujesz nie tylko pewność siebie, ale także wzrasta poczucie własnej wartości. Dzięki temu świat staje się bardziej optymistyczny. Bez alkoholu, który wpływał wcześniej na Twój osąd, nagle uświadamiasz sobie, że życie może być wspaniałym doświadczeniem.

8. Regenerujesz mózgpowód do rezygnacji z alkoholu: regeneracja mózgu

Jak wyżej wspominaliśmy, mózg osoby nadużywającej alkohol jest przepracowany. Jest on odpowiedzialny nie tylko za kontrolę każdej funkcji w organizmie, ale także za reagowanie na bodźce. Kiedy przestajesz pić, mózg nie musi się już tak wysilać, aby utrzymać ciało i wszystkie procesy w jak najlepszej równowadze. Wiadomo także, że picie uszkadza mózg. Jednak kiedy przestajesz pić, zaczyna się on regenerować.

9. Regenerujesz wątrobę

Wątroba jest organem, który odpowiada za rozkładanie się alkoholu. Chroniczne picie w dużych ilościach sprawia, że wątroba jest bardzo obciążona, co może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście ma ona również duże zdolności regeneracyjne, i o ile nie jest stale uszkodzona, po zaprzestaniu picia potrafi szybko się wyleczyć.

10. Lepszy stan skóry

Po zaprzestaniu spożywania alkoholu, co jest szczególnie ważne dla kobiet, poprawia się jakość skóry, która oczyszcza się z toksyn. Picie odwadnia organizm i pozbawia je składników odżywczych, a także obniża poziom cukru we krwi. W rezultacie powstaje trądzik. Wpływ alkoholu na skórę może przejawiać się także jako:powód do rezygnacji z alkoholu: lepsza skóra

  • pęknięte naczynka na twarzy i nosie
  • stan zapalny
  • żółtaczka
  • zwiotczała skóra
  • suchość skóry

11. Odzyskasz jasność umysłu

To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto skończyć z alkoholem. Rezygnując z picia, nie tylko zaczynasz regenerować swój mózg, ale także procesy myślowe. Jasność umysłu w pracy, w relacjach, przy podejmowaniu codziennych decyzji to powody, dla których warto przestać pić.

12. Brak nasilenia objawów chorób psychicznych

Bardzo wielu ludzi na całym świecie zmaga się z chorobami psychicznymi. Powszechne współwystępujące choroby psychiczne obejmują depresję, nerwicę lękową i zaburzenia dwubiegunowe.

Częstym powodem nadużywania alkoholu jest próba poradzenia sobie z chorobą psychiczną. Jednak regularnie picie może doprowadzić do jej rozwoju. Rezygnacja z picia alkoholu pozytywnie wpłynie na umiejętność myślenia i podejmowania decyzji.

Warto zaznaczyć, że mieszanie alkoholu z lekami, które przyjmują osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne może być zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka.

13. Zdrowsze serce

powód do rezygnacji z alkoholu: zdrowsze sercePicie alkoholu jest szkodliwe dla Twojego serca. Czasem doświadczasz tego, kiedy po całonocnej imprezie czujesz, jakby serce miało wyrwać Ci się z klatki piersiowej.

Osoby nadużywające alkohol są 12 razy bardziej narażone na choroby związane z sercem. Dlatego rezygnacja z picia teraz, przed wystąpieniem poważnych objawów, to bardzo korzystna decyzja dla Twojego zdrowia.

14. Mniejsze ryzyko choroby nowotworowej

Alkohol ma znaczny wpływ nie tylko na serce. Picie zwiększa szansę na chorobę nowotworową. Może powodować nie tylko raka wątroby, ale także piersi, przełyku, okrężnicy, gardła, strun głosowych. Wiesz co robić, aby temu zapobiec.

15. Utrata wagi

Picie alkoholu może spowodować przyrost masy ciała, co może być bardzo niekomfortowe, szczególnie dla kobiet. Jest to typowy objaw nadużywania alkoholu. Co więcej, utrata wagi staje się znacznie trudniejsza, kiedy pijesz. Wyeliminowanie pustych kalorii idących w parze z alkoholem, pomoże rozwiązać ten problem.

16. Lepszy senpowód do rezygnacji z alkoholu: zdrowszy sen

Pomimo tego, że może alkohol pozwala Ci szybciej zasnąć, mamy złą wiadomość: jakość takiego snu jest bardzo niska. Alkohol blokuje ważne dla regeneracji fazy snu, a także zakłóca oddychanie. W grę wchodzą także nocne wizyty w toalecie. To wszystko składa się na niewyspanie. Pomyśl tylko, jak dobrze będzie Ci się spało, kiedy przestaniesz pić.

O niebagatelnym znaczeniu alkoholu w kontekście snu pisaliśmy w artykule: Wpływ alkoholu na sen. Po więcej informacji odsyłamy właśnie tam.

17. Stabilniejszy nastrój

Nawet jeżeli nie jest obciążony żadną chorobą psychiczną, picie alkoholu powoduje huśtawki nastrojów. Po jednym kieliszku wina możesz być milszy, bardziej ugodowy czy otwarty. Jednak intensywna alkoholizacja może spowodować negatywne stany emocjonalne i szybką zmianę nastroju. Powszechnymi zachowaniami osób nadużywających alkohol są:

powód do rezygnacji z alkoholu: stabilny nastrój

  • łatwość popadania w gniew
  • gwałtowne wybuchy
  • niebezpieczna impulsywność
  • grożenie innym
  • agresja

Może to mieć niebagatelny wpływ na relacje z innymi ludźmi. Naprawa wyrządzonych krzywd i zniszczonych relacji przez alkohol może być dobrym powodem do rezygnacji z picia.

18. Nowe umiejętności radzenia sobie z problemami

Kiedy weźmiesz sobie do serca powyższe rady i zrezygnujesz z picia alkoholu, szybko zauważysz diametralne zmiany w swoim życiu. W zależności od tego, jak dużo i długo pijesz, rzucenie picia może okazać się mniej lub bardziej przerażające. Ale zmiany, jakie się dokonają są tego naprawdę warte.

Kiedy zmagasz się z konsekwencjami spowodowanymi piciem lub piciem alkoholu próbujesz załagodzić skutki tych konsekwencji, wtedy wykształcasz niezdrowe umiejętności radzenia sobie z problemami. Rezygnacja z alkoholu daje Ci możliwość na naukę zdrowych sposobów na walkę z problemami codziennego życia.

Terapia uzależnień pozwala osobom zmagającym się z chorobą alkoholową nabyć tak wartościowe umiejętności jak:

  • szczerość wobec siebie i innych
  • proszenie o wsparcie
  • asertywność i wyznaczanie zdrowych granic
  • praktyka medytacji i uważności
  • prowadzenie dziennika
  • dołączenie do grupy wsparcia
  • regularnie ćwiczenia fizyczne
Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień