Odstawienie narkotyków - zespół abstynencyjny

Uzależnienie od narkotyków nie jest wyborem, słabością charakteru czy brakiem silnej woli – to poważna, śmiertelna choroba. Jednym z najbardziej wyraźnych i alarmujących objawów jest zespół abstynencyjny po odstawieniu narkotyków.

Osoby doświadczające bólu, dyskomfortu, depresji po odstawieniu narkotyków lub innych nieprzyjemnych objawów najczęściej nie zdają sobie sprawy (co jest naturalnym działaniem tej choroby) z tego, że są uzależnione.

Dlaczego chcesz odstawić narkotyki?

Nie bez powodu czytasz ten artykuł. Jeśli myślisz o odstawieniu narkotyków, to znaczy, że zaczynasz dostrzegać spustoszenie, jakie używki sieją w Twoim życiu.

Chciałbym zwrócić uwagę na pewną sprawę - osoby, które nie są uzależnione, nie muszą zastanawiać się nad swoim stosunkiem do narkotyków. Myśl o odstawieniu substancji psychoaktywnych nie bierze się znikąd. Wiesz, do czego zmierzam. Rozumiem też Twoje zaprzeczenie - choroba zrobi wszystko, żeby pozostać w ukryciu - jednak chęć, chociażby tymczasowej rezygnacji z ćpania jest poważnym sygnałem ostrzegawczym.

Jeśli doświadczasz symptomów zespołu abstynencyjnego po narkotykach - jesteś uzależniony/a. To PODSTAWOWY objaw narkomanii, czy to zaakceptujesz, czy nie.

Kiedy wiesz o uzależnieniu

Może być też tak, że znajdujesz się już w takim punkcie swojego uzależnienia, że nie masz wątpliwości co do tego, że jesteś narkomanem/narkomanką. W tym miejscu przeraża Cię wizja bólu i cierpienia po odstawieniu narkotyków, w końcu pewnie nieraz tego doświadczyłeś/aś, podczas prób rzucenia substancji.

Chciałbym przekazać Ci ważną informację - można odstawić narkotyki. Da się. I można zrobić to bezpiecznie, pod stałą opieką specjalistów, w atmosferze szacunku i zrozumienia. Można załagodzić paskudne dolegliwości odstawienne. A co najważniejsze - można przestać ćpać i można być szczęśliwym bez narkotyków. Jednak pierwszym krokiem jest odtrucie organizmu. Skontaktuj się ze mną.

Na temat szkodliwości narkotyków i ich wpływie na organizm człowieka pisałem też w innym artykule. Zachęcam do przeczytania, jeśli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości co do tego, jak łatwo i szybko substancje psychoaktywne niszczą zdrowie i życie. Tekst znajduje się pod podanym wyżej linkiem.

Objawy odstawienia narkotyków

Mówię tutaj o objawach zespołu odstawienia narkotyków, który trwa dłużej i niesie ryzyko dużo poważniejszych konsekwencji zdrowotnych niż tzw. zjazd po narkotykach. Symptomy zespołu abstynencyjnego po narkotykach trwają znacznie dłużej i są bardziej intensywne. Mogą być bezpośrednim zagrożeniem zdrowia, a nawet życia.

Zespół odstawienia narkotyków - objawy

Objawy zespołu odstawienia narkotyków mogą różnić się w zależności od rodzajów substancji, czasu trwania zażywania, dawek oraz indywidualnych cech organizmu.

  • Lęk i niepokój, napady paniki - nagłe uczucie strachu, lęku, niepokoju, często nieuzasadnione.
  • Depresja - poczucie smutku, brak motywacji, uczucie beznadziejności, niechęć do życia.
  • Bezsenność - problemy z zasypianiem lub przesypianiem nocy.
  • Drgawki - nagłe, niekontrolowane skurcze mięśni.
  • Bóle głowy - silne, pulsujące bóle głowy.
  • Bóle mięśni i stawów - ból, sztywność w mięśniach i stawach.
  • Nudności i wymioty - mdłości, które mogą prowadzić do wymiotów.
  • Poty - nadmierne pocenie się podczas snu i w ciągu dnia.
  • Brak apetytu - niechęć do jedzenia.
  • Drażliwość - napięcie, gwałtowne reakcje emocjonalne, zmiany nastroju.
  • Zawroty głowy - uczucie wirowania i utraty równowagi.
  • Halucynacje - widzenie, słyszenie lub czucie rzeczy, które nie istnieją.
  • Paranoje - nieuzasadnione przekonania na temat innych ludzi i ich działań.
  • Odruchy - niekontrolowane ruchy ciała, takie jak drżenie rąk.
  • Biegunka - częste wypróżnienia.
  • Zmiany ciśnienia krwi - wzrost lub spadek ciśnienia krwi.
  • Tachykardia - przyspieszone bicie serca.
  • Zaburzenia koncentracji, odrealnienie, trudności w formułowaniu myśli i słów.

Obsesja zażywania

Każdy z wymienionych objawów jest bolesnym, ale realnym przypomnieniem tego, jak mocno narkotyki wpływają na organizm i psychikę.

Jak długo utrzymują się objawy odstawienia narkotyków? To wszystko zależy - może to trwać kilka dni, a nawet kilka tygodni.

Nigdy nie ma pewności, jak narkotyk zadziała na organizm. Dlatego nigdy nie można przewidzieć pełnej skali skutków odstawienia narkotyków. Wielu ludzi mylnie zakłada, że jeśli przetrwają objawy fizyczne, to oznacza, że są "czyści".

Prawda jest taka, że nawet po przejściu przez ciężki syndrom odstawienia narkotyków, uzależnienie nadal działa. Obsesja na punkcie zażywania nie znika ot tak. Mózg, a zarazem psychika, które zostały zmienione przez narkotyki, wciąż pragną kolejnej dawki. Na temat psychiki narkomana i o tym, jak zmienia się sposób myślenia u osób uzależnionych, pisałem w artykule pod podanym odnośnikiem.

Jak radzić sobie z odstawieniem narkotyków?

Zanim powiem o tym, jak radzić sobie z odstawieniem narkotyków, muszę powiedzieć kilka słów o mechanizmach stojących za uzależnieniem.

Niemal każda, nieświadoma swojej choroby uzależniona osoba twierdzi, że może po prostu przestać brać, kiedy tylko chce. Przeważnie - na jakiś czas, aby się "zregenerować", a następnie wrócić do zażywania. Taka taktyka jest jedynie chwilowym złudzeniem kontroli. Podstępna choroba udowadnia uzależnionej osobie, że przecież nie ćpała przez dzień/tydzień/miesiąc, więc wszystko jest w porządku, że może to kontrolować. To jedna z większych pułapek, która daje komfort psychiczny do kontynuowania rozwoju choroby.

Wśród mechanizmów, które utrudniają odstawienie narkotyków, mogę wymienić także:

  1. Racjonalizację - osoby uzależnione często znajdują "logiczne" powody, dla których mogą ponownie sięgnąć po narkotyk. Jednym z nich jest ten, który wymieniłem wyżej. Wśród popularnych wymówek są też "jestem dorosły, wiem, co robię", "dzisiaj miałem ciężki dzień", "wszyscy biorą", "wszystko jest dla ludzi" czy klasyczne "przecież pracuję/uczę się, ogarniam".
  2. Minimalizowanie problemu - to lekceważenie skali problemu, wmawianie sobie, że "nie robię nic złego" lub "inni ćpają więcej".
  3. Koloryzowanie wspomnień - skupianie się na pozytywnych wspomnieniach związanych z zażywaniem narkotyków, gdzie jednocześnie unika się myślenia o wszystkich negatywnych konsekwencjach, potwornym samopoczuciu itd.
  4. Iluzję i zaprzeczenie - zaprzeczenie, że istnieje jakikolwiek problem. Nie dopuszczanie do siebie myśli, że "mogę być uzależniony/a". Życie w iluzji i przeświadczenie, że "w każdej chwili mogę przestać".
  5. Nałogowe regulowanie emocji -  ćpanie jako sposób na radzenie sobie z emocjami, zarówno przyjemnymi, jak i nieprzyjemnymi.

Chcesz pomóc osobie uzależnionej od narkotyków? Przeczytaj artykuł, w którym dowiesz się, jak reagować na mechanizmy choroby, jak organiczyć komfort jej działania, a przede wszystkim - jak zadbać o siebie w tej trudnej sytuacji.

Odstawienie narkotyków - jak sobie poradzić?

Jak już wspomniałem wyżej, samo odstawienie narkotyków nie zatrzyma choroby uzależnienia. To tak nie działa. Detoks organizmu uleczy ciało, jednak to w sferze psychicznej - w myśleniu i uczuciach, uzależnienie sieje największy zamęt i spustoszenie.

Dlatego tak ważne jest leczenie - terapia uzależnień pozwala na zrozumienie swojej choroby. Daje skuteczne narzędzia do radzenia sobie z obsesją zażywania. Uczestnicy terapii uczą się nazywać, rozpoznawać i przeżywać swoje emocje. Narkomania jest chorobą uczuć, polega przede wszystkim na tłumieniu uczuć. Dlatego praca z nimi jest tak istotna. Leczenie pozwala na wyrwanie się z obłędu choroby - zatrzymania destrukcji.

Oprócz terapii bardzo ważna jest też zmiana środowiska. Bardzo ciężko jest zdrowieć w miejscu, w którym się ćpało i z ludźmi, z którymi się ćpało i którzy nadal to robią. Osoby, które chcą odstawić narkotyki i zacząć prowadzić satysfakcjonujące, trzeźwe życie, decydują się na szereg zmian. Trudnych, ale bardzo ważnych. - Jeśli wrócisz do tego samego toksycznego środowiska, które propaguje zażywanie narkotyków, szanse na trwałą abstynencję drastycznie spadają. W zasadzie to nawet nie znam ludzi, którzy chcieli zdrowieć, wrócili do starego otoczenia i nie zaćpali.

W tym miejscu pojawia się też pytanie. Jak funkcjonować bez ludzi? Jak odejść od znajomych, przyjaciół? Sprawdź, którzy ze "starych" znajomych zostaną z Tobą, kiedy zakomunikujesz, że nie życzysz sobie picia i ćpania w Twoim towarzystwie. Szybko zweryfikujesz "przyjaciół".

Abstynencja i trzeźwe życie otworzy przed Tobą drogę do poznania nowych ludzi, którzy podobnie jak Ty zdecydowali się na życie bez substancji psychoaktywnych. Poznasz ich zarówno na terapii, jak i we Wspólnocie Anonimowych Narkomanów (NA). NA uratowało życie setkom tysięcy narkomanów na całym świecie. Kontynuacja zdrowienia w bezpiecznym otoczeniu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na radzenie sobie po odstawieniu narkotyków. Jeżeli będziesz chciał pozostać czysty/a, nie będziesz zamykać się na możliwości.

Można żyć bez narkotyków. Czeka na Ciebie życie pełne szczęścia, miłości i spełnienia. Musisz tylko po nie sięgnąć. Życie bez narkotyków jest nie tylko lepsze - jest po prostu prawdziwe. Nie wierzysz? Udaj się na miting NA i posłuchaj doświadczenia osób, które przechodziły dokładnie przez to samo, co Ty.

Detoks i terapia w Ośrodku NASZ DOM

Znalezienie odpowiedniego miejsca do leczenia uzależnienia od narkotyków może być decydującym krokiem na drodze do trzeźwości. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień NASZ DOM oferuje 5 tygodniową, zamkniętą terapię narkomanii.

Zanim rozpoczniesz właściwą terapię, przeprowadzimy bezpieczny detoks, czyli odtrucie organizmu, które pozwoli na jak najłagodniejsze odstawienie narkotyków - trwa to około tygodnia.

Po zakończeniu detoksu rozpoczyna się główna część terapii, która trwa 4 tygodnie. W naszym Ośrodku uzależnień pracujemy na sprawdzonym i skutecznym Modelu Minnesota, który koncentruje się na wszystkich aspektach uzależnienia. Każdego dnia prowadzimy około 8 godzin terapii. Obowiązkowe jest także uczestnictwo w mitingach AA i NA.

Co więcej, terapia w NASZYM DOMU jest prowadzona m.in. przez uzależnionych terapeutów, którzy zachowują abstynencję od wielu lat. Dzięki temu uczestnicy leczenia mogą posłuchać podobnych doświadczeń osób, które znają trudy, ból, frustrację i wszelkie mechanizmy związane z chorobą, ale także radość z trzeźwego życia.


Dariusz Siudak

właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat

Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698

O UZALEŻNIENIACH

  • Uzależnienie od kokainy

    Uzależnienie jest chorobą, która polega na patologicznej, desperackiej ucieczce od własnych emocji poprzez zmianę stanu świadomości za pomocą substancji lub zachowania. Kokaina natomiast uzale

  • Uzależnienie od dopalaczy

    Dopalacze są syntetycznymi substancjami chemicznymi zaprojektowanymi w taki sposób, żeby naśladować działanie znanych narkotyków, takich jak marihuana, kokaina czy ecstasy. Co istotne, ich skł

  • Uzależnienie od mefedronu

    Tym, co czyni mefedron szczególnie niebezpiecznym, jest jego zdolność do intensywnego stymulowania układu nerwowego, prowadząc do szybkiego, ale przejściowego wzrostu czujności, euforii i zwię