Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Uzależnienie od narkotyków, czyli niepohamowane pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej zaburza funkcjonowanie wszystkich sfer życia osoby chorej. Wpływa negatywnie zarówno na psychikę, jak i organizm, doprowadzając do skrajnego zniszczenia psychofizycznego, a w rezultacie śmierci.

Osoba, której ktoś bliski zażywa narkotyki, nie zamartwia się bezpodstawnie. Niestety uzależnienie jest bardzo złożone, a jego mechanizmy silnie oddziałują na chorego, przez co nie widzi on lub nie chce dostrzec, jak poważny ma problem. Bliscy wielokrotnie próbują interweniować, jednak bez większych rezultatów. W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

W artykule przeczytasz:

 • jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków,
 • jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków,
 • jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków,
 • jak wspierać osobę uzależnioną od narkotyków.

Jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków?

Aby pomóc, trzeba wiedzieć, jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków. W przypadku uzależnienia owa "pomoc" przybiera najczęściej formę, która bardziej szkodzi, niż pomaga. Dlaczego? Najnormalniejszą w świecie sprawą jest fakt, że kiedy ktoś bliski cierpi, rujnuje swoje życie, popełnia błąd za błędem, to pragniemy podjąć jakieś działanie dla jego dobra, ulżyć w cierpieniu.

Niestety uzależnienie jest chorobą kłamstw i zaprzeczeń, a "typowa" pomoc, po prostu tutaj nie działa. Załatwianie spraw za osobę uzależnioną od narkotyków, "zbieranie" nieprzytomnego narkomana z ziemi, przynoszenie mu wody, jedzenia czy herbatki na uśmierzenie zjazdu/kaca, usprawiedliwianie jego zachowań, a przede wszystkim ukrywanie problemu przed całym światem to zachowania, które stwarzają komfort chorobie narkotykowej!

Dopóki osoba uzależniona od narkotyków nie weźmie odpowiedzialności za swoje zachowanie, nie ma szans na podjęcie decyzji o leczeniu. Bo po co? Wszystko jest za nią załatwiane, ma gdzie mieszkać i co jeść, nie odczuwa żadnych konsekwencji swojego zachowania, bliscy ukrywają problem przed światem. Uzależnienie może śmiało się rozwijać.

Żadnej poważnej chronicznej choroby nie leczy się w domu. Bardzo często to powtarzam w rozmowach z bliskimi osób uzależnionych. Dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia, najlepiej jak najszybciej. Choroba postępuje, siejąc coraz większe spustoszenie w organizmie i psychice narkomana, a prawdopodobieństwo zapaści po narkotykach z każdym dniem wzrasta.

Uwaga! Współuzależnienie!

Wszelkie próby kontrolowania nałogu drugiej osoby są przejawem współuzależnienia. Nie warto podejmować takiego wysiłku. Każdy jest odpowiedzialny za swoje życie i w takich kategoriach należy traktować osobę chorą. Trwanie w długotrwałej relacji z osobą uzależnioną powoduje współuzależnienie, które także rządzi się chorymi mechanizmami. Warto w pierwszej kolejności zadbać o swoją kondycję psychiczną. Kontakt z terapeutą lub spotkania Grupy dla osób współuzależnionych (o której piszemy w dalszej części artykułu) mogą okazać się bardzo potrzebne. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, pozostając w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami.

Prawdziwa pomoc

Wiem, jak trudno jest przekonać osobę uzależnioną od narkotyków do leczenia. Spokojna rozmowa i racjonalne przetłumaczenie jest, prawie że niemożliwe. Mechanizmy choroby nie pozwalają zrozumieć jej, jak poważny ma problem i że wymaga profesjonalnej pomocy. Wszystko, co możemy zrobić, to nie dawać komfortu tej chorobie. Jak postępować z osobą uzależnioną od narkotyków?

 • Nie ukrywać choroby, nie udawać, że nic się nie dzieje. Mówić głośno i otwarcie o problemie, nie minimalizować i nie bagatelizować konsekwencji wynikających z uzależnienia. Nie owijać w bawełnę.
 • Nie straszyć bez poparcia czynami. Bez pokrycia swoich słów, jesteś niewiarygodny/a, a choroba szybko zorientuje się, że nie musi brać na poważnie tego, co mówisz.
 • Osobę uzależnioną od narkotyków trzeba zmusić do leczenia, ponieważ najprawdopodobniej nie zdecyduje się na to dobrowolnie. Nie pójdzie się leczyć dlatego, że chce, ponieważ choroba nie pozwoli mu myśleć w taki sposób.

Czasami metody bywają drastyczne i bardzo trudne, szczególnie gdy kogoś kochamy. Ze swojego doświadczenia, a także wielu innych ludzi wiem, że czasem wyrzucenie kogoś z domu i pozostawienie "na pastwę losu" jest najlepszym, co można dla niego zrobić. Większość uzależnionych musi sięgnąć swojego dna, aby zgodzić się na otrzymanie pomocy.

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?

Doświadczenie z własnego uzależnienia oraz doświadczenie w pracy z narkomanami nauczyło mnie, jak rozmawiać z osobami uzależnionymi od narkotyków. Nie ma tutaj miejsca na żadną manipulację ze strony mechanizmów choroby. Mówimy tylko i wyłącznie o swoich uczuciach i obawach, z poziomu "ja". Nie krytykujemy, nie oceniamy, nie obwiniamy. Nie dajemy się wciągać w dyskusję. Nie zawierzamy kolejnym obietnicom. Możemy używać sformułowań takich jak:

 • "nie mogę z Tobą mieszkać/być/spotykać się, jeżeli wybierasz narkotyki"
 • "ciężko mi będzie z Tobą być, jeżeli wybierasz ćpanie"
 • "nie chcę uczestniczyć w życiu, które rujnuje Ciebie i mnie"
 • "takie życie nie jest w zgodzie z moimi wartościami"
 • "nie będę ukrywać Twojego brania, kłamać ani Ci pomagać - nie chcę tego robić"
 • "jeżeli nie zdecydujesz się na leczenie, ja zdecyduje się na życie bez Ciebie"

Jak wspierać osobę uzależnioną od narkotyków?

Być może będzie to drastyczne, jednak dopóki osoba uzależniona bierze, to nie należy jej wspierać. Pomagamy wtedy chorobie i dajemy komfort na jej rozwój. Powinniśmy wspierać jedynie jej chęć do zmiany, chęć do leczenia, chęć do abstynencji.

Co innego, kiedy uzależniony podjął się terapii i jest czysty. Wtedy wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Co możesz zrobić, aby wspierać osobę uzależnioną od narkotyków?

 • Poznaj chorobę. Możesz skorzystać z wielu publikacji na temat uzależnienia od narkotyków, które znajdują się w sieci. Możesz skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień lub psychologa, który pomoże Ci w zrozumieniu mechanizmów choroby i zachowań bliskiej Ci osoby.
 • Nie zapominaj o sobie. Twoje zdrowie jest niemniej ważne. Stawiaj jasne granice, mów o tym, co czujesz, co Ci przeszkadza, nie bój się prosić o pomoc. Jeżeli tego potrzebujesz - skorzystaj z pomocy terapeuty, poszukaj informacji na temat współuzależnienia. W Ośrodku NASZ DOM odbywają się cotygodniowe spotkania Grupy grupy dla współuzależnionych, na które zapraszamy wszystkie osoby, które potrzebują pomocy w związku z relacją z osobą  uzależnioną.
 • Okres, w którym uzależniony przestaje zażywać środki psychoaktywne, jest dla niego bardzo trudny. Pierwszy raz od dawna konfrontuje się ze swoimi emocjami na trzeźwo, tak naprawdę poznaje siebie i otaczający świat na nowo. Jeszcze nie do końca rozumie swoje potrzeby ani potrzeby bliskich. Wysłuchuj. Bądź wyrozumiały/a. Traktuj uzależnionego z szacunkiem - nie jest gorszy od innych osób cierpiących na chroniczne choroby.
 • Dla zdrowiejących uzależnionych bardzo ważne jest unikanie wyzwalaczy. Nie proponuj zatem chodzenia na imprezy, do klubów, barów czy innych miejsc kojarzących się z narkotykami. Nie przyprowadzaj osób uzależnionych, szczególnie pod wpływem. Nie bierz narkotyków i nie pij alkoholu w obecności uzależnionego, nie przebywaj z nim, kiedyś jesteś pod wpływem.

Nie jesteś pewny/a, czy ktoś Ci bliski jest uzależniony od narkotyków?

Sygnały ostrzegawcze uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie jest chorobą, która jak żadna inna pragnie pozostać w ukryciu. Dopóki nikt w otoczeniu, a w szczególności sam narkoman nie zdaje sobie sprawy, że jest on uzależniony, choroba może bez przeszkód się rozwijać. Z tego powodu osoba chora zaczyna izolować się od najbliższych i wszystkich innych osób, które mogłyby interweniować w związku z jego zażywaniem.

Bardzo często zauważyć można szereg zmian w odniesieniu do sposobu ubierania i wypowiadania się, stylu bycia czy towarzystwa, w którym się obraca. Ponadto wszelkie wahania nastrojów, nerwowość, problemy ze snem, spadek odporności, niechęć do wykonywania dotychczasowych zajęć czy niedbalstwo o obowiązki są sygnałem ostrzegawczym, który może świadczyć o rozwoju uzależnienia.

Aby pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje problem. Niestety, jak wspomnieliśmy wyżej, choroba ta potrafi skutecznie się ukrywać. Często dochodzi do sytuacji, w której narkoman sam zwraca się do bliskich o pomoc, ponieważ nie potrafi sobie już poradzić z nadużywaniem. Jednak w wielu wypadkach uzależniony za nic nie chce przyznać się do brania narkotyków, racjonalizując swoje zachowanie i okłamując samego siebie, że jest w stanie to kontrolować. W tym miejscu ważna jest czujność na zmiany i znajomość objawów uzależnienia od narkotyków.

Leczenie narkomanii w ośrodku stacjonarnym

NASZ DOM - Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień przyjmuje osoby uzależnione od narkotyków, które znajdują się pod wpływem, nie potrafią przestać zażywać bez pomocy. Terapia z detoksem (odtruciem organizmu, umożliwiającym bezpieczne odstawienie substancji psychoaktywnych) trwa 5 tygodni. Więcej informacji o leczeniu narkomanii w naszym Ośrodku znajdziesz pod podanym linkiem. Masz pytania, wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda terapia? Skontaktuj się z naszym terapeutą.

Leczenie narkomanii w Ośrodku NASZ DOM

Dariusz Siudak

terapeuta uzależnień
właściciel Ośrodka NASZ DOM

Autorytet i pierwsza pomoc dla uzależnionych. Poza godzinami pracy w środowisku trzeźwiejących osób uzależnionych nie jest terapeutą, a dobrym przyjacielem.

Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych alkoholików. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…

Zachowuje abstynencję od ponad 30 lat.

O UZALEŻNIENIACH

 • Lekomania - objawy i leczenie

  Kiedy leki stosowane są jako środek do uzyskania lepszego samopoczucia, kiedy kontrola nad ilością i częstotliwością przyjmowania leków staje się bardzo trudna, kiedy tolerancja na środki fa

 • Zapaść po narkotykach - objawy i leczenie

  Osoba uzależniona od narkotyków stopniowo traci kontrolę nad ilością zażywanych środków odurzających. W ten sposób narkoman naraża się na zapaść po narkotykach. Objawy tego zaburzenia s

 • Leczenie narkomana

  Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie, bo przecież nikt, kto sięga po pierwszego skręta czy działkę, nie chce stać się narkomanem. Zapoznaj się z artykułem, którego treść dotyczy leczeni

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję