Lekomania - objawy i leczenie

Każdy z nas od czasu do czasu przyjmuje leki. Środki farmaceutyczne pomagają zwalczać choroby, mogą również uzupełniać codzienną dietę, dostarczając organizmowi witamin. Problem pojawia się, gdy człowiek zaczyna widzieć w lekach sposób na lepsze samopoczucie. Tabletki przyjmowane niezgodnie z zaleceniem lekarza mogą wywołać silne uzależnienie. Sprawdź, jakie są objawy lekomanii. Dowiedz się, jak leczyć tę chorobę.

Co to jest lekomania?

Lekomania jest uzależnieniem. To choroba charakteryzująca się przymusem zażywania leków. Chodzi tu zarówno o powszechnie dostępne suplementy diety, jak i środki farmaceutyczne na receptę. Mechanizm uzależnienia od leków wygląda podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii - chory czuje, że musi przyjmować coraz większe dawki, by osiągnąć pożądany efekt, np. ulgę czy poprawę nastroju. W rezultacie traci kontrolę nad ilością spożywanych substancji leczniczych, co negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Lek psychoaktywny, który nie został przepisany przez lekarza albo przyjmowany jest częściej (lub w większych dawkach), niż zalecił specjalista, jest narkotykiem.

Od jakich leków można się uzależnić?

Na zależność lekową najbardziej narażone są osoby, które przyjmują nadmiernie dawki takich środków, jak m.in.:

 • opioidy,
 • leki nasenne,
 • leki uspokajające,
 • benzodiazepiny,
 • leki przeciwbólowe,
 • barbiturany.

Oczywiście nie każdy, kto stosuje wyżej wymienione leki, popadnie w niebezpieczny nałóg. Jeśli pacjent przestrzega zaleceń lekarza dotyczących częstotliwości zażywania danego środka, nie ma ryzyka uzależnienia lub jest ono bardzo niskie.

Ważne

Należy bezwzględnie stosować się do wskazówek specjalisty, zwłaszcza gdy lek zawiera substancję czynną o potencjalnym działaniu uzależniającym lub psychoaktywnym.

Lekomania - objawy

W przeciwieństwie do innych uzależnień chemicznych lekomanię trudniej rozpoznać. Rodzina i znajomi z otoczenia lekomana mogą nie dostrzec, że dana osoba przyjmuje tabletki w sposób patologiczny. Dzieje się tak dlatego, że zdecydowana większość ludzi łyka różnego rodzaju suplementy. Nie ma też nic nadzwyczajnego w tym, że ktoś przyjmuje leki przepisane przez lekarza.

Kolejnym aspektem jest fakt, że każda osoba uzależniona poddana jest działaniom mechanizmów choroby. Owe mechanizmy powodują, że uzależnieni doskonale potrafią ukryć przed światem swoje nadużywanie, często nie zdając sobie sprawy ze swojego problemu. Zniekształcona rzeczywistość, w jakiej funkcjonują, buduje w nich przekonanie, że za wszystkie problemy odpowiedzialni są ludzie lub wydarzenia, nie ich nałóg.

 

Objawami lekomani są:

 • Wzrost tolerancji na środek farmaceutyczny - osoba uzależniona potrzebuje coraz większych dawek, aby uzyskać taki sam rezultat.
 • Zwiększanie dawek leku i częstotliwości przyjmowania bez konsultacji z lekarzem.
 • Przymus zażywania tabletek pomimo ustąpienia choroby.
 • Większa częstotliwość wizyt u lekarza w celu zdobycia kolejnej recepty.
 • Występowanie zespołu abstynencyjnego po odstawieniu leku - szereg nieprzyjemnych dolegliwości psychicznych i fizycznych.
 • Bagatelizowanie skutków ubocznych wynikających z przekroczenia zalecanej dawki.

Skutki lekomanii

Długotrwałe uzależnienie od leków prowadzi do stopniowego zatrucia organizmu. Lekomania zaburza funkcjonowanie ważnych organów, takich jak wątroba, nerki, serce czy żołądek. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której chory zaczyna przyjmować kilka leków naraz. Wówczas ryzyko przedawkowania znacząco wzrasta. Ponadto łączenie różnych substancji czynnych zawartych w farmaceutykach może wywołać katastrofalną w skutkach reakcję łańcuchową w organizmie, a w rezultacie poważne uszkodzenia lub śmierć.

Leczenie lekomanii

Nieleczona lekomania prowadzi do przedwczesnej śmierci. Niestety osoba uzależniona od leków nie jest w stanie sama przerwać nałogu. Dzieje się tak z powodu dotkliwych objawów odstawiennych, które pojawiają się przy każdej próbie zerwania z uzależnieniem. Ponadto lekoman podobnie jak alkoholik i narkoman ulega silnym mechanizmom obronnym, np. iluzji i zaprzeczaniu czy nałogowej regulacji uczuć.

Osoba cierpiąca na lekozależność powinna jak najszybciej rozpocząć odwyk lekowy. Terapia dla lekomanów zaczyna się od odtrucia organizmu, a ukierunkowana jest na psychoedukację i stopniową eliminację szkodliwych wzorców zachowań.

Jak leczyć lekomanię?

Pierwszym krokiem w stronę zdrowia jest uczciwa autodiagnoza. Lekoman musi przyznać się przed sobą i innymi, że jest uzależniony. Jeśli jednak choroba wkroczyła w zaawansowany etap, często konieczny jest profesjonalny detoks. Chory może leczyć się na szpitalnych oddziale detoksykacyjnym lub w ośrodku odwykowym. Usuwanie toksyn z krwiobiegu musi przebiegać stopniowo i zawsze pod kontrolą lekarza specjalisty.

Kiedy ciało lekomana wróci do pełnej równowagi, pacjent może rozpocząć właściwą terapię uzależnień. W jej trakcie osoba uzależniona:

 • uczestniczy w terapii grupowej i indywidualnej,
 • zapoznaje się z obrazem choroby i uczy się rozpoznawać własne objawy,
 • zaczyna łączyć negatywne zmiany w życiu z nadmiernym spożyciem leków,
 • uświadamia sobie przyczyny swojego uzależnienia,
 • wypracowuje strategie radzenia sobie z trudnościami psychicznymi bez "wspomagaczy".

Terapeuta uzależnień Dariusz Siudak

Odwyk lekowy w Naszym Domu

Podejrzewasz u siebie lekozależność? Dostrzegasz objawy lekomanii u bliskiej osoby? Skontaktuj się z Prywatnym Ośrodkiem Terapii Uzależnień NASZ DOM. Nasi terapeuci specjalizują się w leczeniu różnego rodzaju nałogów, w tym alkoholizmu, narkomanii, lekomanii i uzależnienia od hazardu.

Prowadzimy zajęcia w małych grupach (ok. 10 osób), dzięki czemu terapeuta może poświęcić czas każdemu pacjentowi z osobna. Tworzymy wspólnotę ludzi wspierających się nawzajem w walce o trzeźwą i szczęśliwą codzienność. Umożliwiamy także kontynuację leczenia poprzez regularne mitingi, konsultacje z terapeutami czy możliwość przyjechania do ośrodka na zajęcia w dowolnym dniu.

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Zgłoś się na leczenie lekomanii w naszym ośrodku.

O UZALEŻNIENIACH

 • Jakie pytania na terapii uzależnień?

  Dla wielu osób zrobienie pierwszego kroku w stronę trzeźwości jest bardzo trudne. Dla wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, odpowiadamy na pytania: jakie pytania będą na terapii?

 • Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

  Rodzina i najbliżsi osoby uzależnionej próbują interweniować. Próbują nakłonić alkoholika do tego, aby nie pił, aby poszedł się leczyć. Chcą pomóc. Jednak w 99% przypadków wszystkie te

 • Współuzależnienie w rodzinie

  Uzależnienie od alkoholu, narkotyków (a także innych substancji lub zachowań) jednego z członków rodziny jest powodem destabilizacji jej funkcjonowania. Pozostali domownicy, długotrwale uczestn

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję