Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Nałogowe regulowanie emocji - mechanizmy alkoholizmu

Alkoholizm doprowadza do powstania u osoby uzależnionej różnych mechanizmów. Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie w życiu i oddziałuje na wszystkie jego sfery. Mechanizmy w uzależnieniu są jedną z przyczyn stałego rozwijania się choroby alkoholowej.

Wśród nich wymieniamy:

W dzisiejszym wpisie skupimy się na ostatnim - mechanizmie nałogowego regulowania uczuć.

Podczas profesjonalnego leczenia alkoholizmu praca nad emocjami jest bardzo istotnym elementem terapii. Z tego względu terapeuci poświęcają sferze uczuć i emocji dużo czasu - w dalszej części wyjaśniamy dlaczego.

Z czego wynika ten mechanizm?

Naturalnym zachowaniem człowieka jest dążenie do przyjemnych doznań i uczuć oraz unikanie tych negatywnych. Dlatego, aby czuć się dobrze, realizujemy się w różnych czynnościach - dla niektórych będzie to śpiew i taniec, dla innych sport czy spotkanie z rodziną. Każde z tych działań wiąże się z koniecznością „ruszenia się” z miejsca, podjęcia aktywności i wykorzystania pokładów energii.

U osoby uzależnionej schemat ten jest zaburzony. Nadużywanie alkoholu prowadzi do niesprawności emocjonalnej, w rezultacie kształtuje się patologiczny system regulacji psychicznej w sferze uczuć.

mechanizm regulowania emocji w alkoholizmie


Jak działa mechanizm nałogowego regulowania emocji?

Mechanizm ten powoduje, że osoba uzależniona bez względu na rzeczywiste powody, wszystkie swoje stany emocjonalne doświadcza jako pragnienie alkoholu.

Jedyną drogą do uzyskania pozytywnych doznań, emocji, uczuć jest wypicie alkoholu. Alkoholik zaczyna mieć pozytywne oczekiwania względem skutków picia. Pragnie wrócić do tego stanu, dzięki któremu ukoi także nieprzyjemne uczucia.

Tak samo dzieje się w przypadku obniżonego nastroju - aby poczuć się lepiej, jedyną metodą jest sięgnięcie po alkohol - „muszę się napić, inaczej nie wytrzymam, nie dam rady”.

  • Skutkiem nadużywania alkoholu jest obniżenie odporności na cierpienie, co potęguje pragnienie szybkiego ukojenia bólu.
  • W nieprzyjemnych sytuacjach rozwija się proces panicznego poszukiwania ukojenia, picie alkoholu staje się przymusem, a perspektywa niemożności sięgnięcia po alkohol objawia się jako największe możliwe zagrożenie.
  • Biochemiczne zmiany, jakie u człowieka powoduje alkohol, są przyczyną potrzeby stymulacji (bezpośrednich, szybkich zmian w stanie emocjonalnym) nawet wtedy, gdy sytuacja życiowa alkoholika jest w miarę stabilna.

Alkohol staje się podstawowym środkiem do regulacji emocji i uczuć. W efekcie uśmierzenie nieprzyjemnych stanów jest głównym sposobem na uzyskanie przyjemnych doświadczeń. Przymusowe pragnienia alkoholowe spowodowane tym mechanizmem mają wielką siłę działania.

pomoc terapeutyczna Dariusz Siudak

Co robić?

W przypadku uzależnienia od alkoholu konieczna jest terapia uzależnień. Decyzja o leczeniu alkoholizmu jest pierwszym, bardzo poważnym krokiem. W trakcie terapii osoba uzależniona uczy się o mechanizmach, które tak silnie wpływają na jej życie. Bardzo istotnym punktem w procesie leczenia jest praca z emocjami.

W „Naszym Domu” terapeuci pracują indywidualnie z pacjentami, jednak niemniej ważnym aspektem jest praca w grupie alkoholików, którą także uskuteczniamy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak pełen kontakt ze swoimi emocjami wpływa na jakość każdego dnia. U nas zyskasz wszelką niezbędną pomoc, aby zacząć kontrolować swoje życie - zaczynając od dziś. Pracujemy wg Modelu Minnesota, który zakłada m.in. zmianę destrukcyjnego stylu życia, zwiększenie poczucia własnej wartości i satysfakcji z nadchodzących zmian.

Potrzebujesz pomocy? Chcesz porozmawiać o problemach swoich lub kogoś bliskiego? Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień