O uzależnieniach

Zapraszamy do pogłębiania wiedzy na temat funkcjonowania Prywatnego Ośrodka Terapii NASZ DOM, uzależnień oraz psychologii człowieka. Życzymy przyjemniej lektury.

Kategorie
2023-03-20

Mity na temat alkoholizmu

Alkoholizm jest jednym z najczęściej występujących uzależnień na świecie, które dotyka miliony ludzi. Pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwych skutków nadmiernego picia, wciąż panuje wiele mitów i nieporozumień na temat tej choroby. W tym artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych MITÓW na temat choroby alkoholowej.

2023-03-14

Kac moralny po alkoholu (moralniak)

Przyczyną kaca moralnego może być zachowywanie się w trakcie picia (lub po) w sposób, który odbiega od wyznawanych wartości i osobistych granic danego człowieka, a także norm społecznych. Odczuwanie wyrzutów sumienia i wstydu po zakrapianej alkoholem imprezie może być spowodowane przekonaniem osoby, że zrobiła "coś złego", zachowała się nieodpowiedzialnie lub lekkomyślnie, popełniła błąd, skrzywdziła innych lub zaniedbała swoje obowiązki.

2023-03-06

Test na alkoholizm

Alkoholizm to choroba, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej, a także dla jej bliskich. Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich może być uzależniony, możesz wykonać testy na uzależnienie od alkoholu. Sprawdź w artykule.

2023-02-27

Delirium alkoholowe (delirka) - delirium tremens

Majaczenie alkoholowe, biała gorączka, delirka - określenia te dotyczą zaburzenia neurologicznego zwanego delirium tremens. Odnoszą się do szeroko pojętych zaburzeń świadomości, które spowodowane są nadużywaniem alkoholu.

2023-02-14

Uzależnienie od amfetaminy - objawy, skutki, leczenie

Niniejszy artykuł to kompleksowy przewodnik po uzależnieniu od amfetaminy. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: Jakie są objawy i etapy uzależnienia od amfetaminy? Jak rozpoznać uzależnienie od amfetaminy? Jakie są objawy po zażyciu? Jakie są skutki brania amfetaminy? Jakie są objawy odstawienia? Czym jest "zjazd" po amfetaminie? Zapraszamy do lektury.

2023-01-31

Leczenie alkoholizmu

Dlaczego alkoholizm trzeba leczyć? Dlaczego alkoholizm jest chorobą? Na czym polega terapia stacjonarna w Naszym Domu? Jak leczyć alkoholizm? W artykule odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Zapraszamy!

2023-01-24

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień

Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień oznacza, że w trakcie pobytu uczestnicy leczenia nie wychodzą z Naszego Domu. Organizujemy wspólne wycieczki po świętokrzyskiej okolicy, które są częścią procesu terapeutycznego i to w zasadzie jedyne chwile spędzone poza Ośrodkiem. Pozostały czas to intensywny program realizowany każdego dnia - około 8 godzin zajęć grupowych i indywidualnych.

2022-12-30

Odwyk narkotykowy

Odwyk narkotykowy to proces, w którym osoba uzależniona przestaje zażywać narkotyki i uczy się żyć bez konieczności sięgania po substancje psychoaktywne. Ile trwa i na czym polega odwyk narkotykowy?

2022-12-19

Wpływ stężenia alkoholu we krwi na organizm człowieka

Wchłanianie alkoholu w organizmie rozpoczyna się natychmiast, a do maksymalnego stężenia we krwi dochodzi po upływie około godziny po spożyciu. Od czego zależy stężenie alkoholu we krwi? 1 promil - ile to alkoholu? Ile utrzymuje się alkohol we krwi? Zawartość alkoholu we krwi a zachowanie człowieka.

2022-12-12

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Narkomania, czyli niepohamowane pragnienie zażycia substancji psychoaktywnej zaburza funkcjonowanie wszystkich sfer życia osoby chorej. Nic w tym dziwnego, że bliscy próbują interweniować. W artykule przeczytasz: jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, jak rozmawiać, wspierać i postępować z osobą uzależnioną od narkotyków. Zapraszamy do lektury.

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję