Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

O uzależnieniach

Zapraszamy do pogłębiania wiedzy na temat funkcjonowania Prywatnego Ośrodka Terapii NASZ DOM, uzależnień oraz psychologii człowieka. Życzymy przyjemniej lektury.

Kategorie

Alkoholizm wśród młodzieży

Alkohol to jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych substancji psychoaktywnych. Młodzi ludzie znacznie częściej niż kiedyś łączą spożywanie alkoholu z zażywaniem narkotyków lub leków. Styl picia młodzieży drastycznie się zmienia, a wiek spożywania alkoholu obniża się, wzrasta odsetek spożywających alkohol dziewcząt.

Zatrzymać chorobę alkoholową

Choroba alkoholowa charakteryzuje się postępowością i śmiertelnością. Nie można jej wyleczyć, jednak można zatrzymać jej rozwój. Oznacza to życie w trzeźwości, gdzie niemożliwy jest powrót do kontrolowanego spożywania alkoholu.

Fazy alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która nie powstaje z dnia na dzień. Na każdym etapie rozwoju choroby alkoholowej pojawiają się nowe, bardziej nasilone objawy. Zapoznaj się z poszczególnymi fazami alkoholizmu.

Nałogowe regulowanie emocji - mechanizmy alkoholizmu

Jednym z trzech mechanizmów wpływających na funkcjonowanie osoby uzależnionej, jest tzw. mechanizm nałogowego regulowania uczuć. Jest to jedna z przyczyn stałego rozwijania się choroby alkoholowej. Zapraszamy po więcej informacji.

Dlaczego alkoholik manipuluje? Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Nie bez powodu alkoholizm zwany jest chorobą zaprzeczeń. Osoby uzależnione bardzo często nieświadomie manipulują osobami ze swojego otoczenia. Ma to niewątpliwie negatywny wpływ na relacje. Dowiedz się więcej.

Współuzależnienie w rodzinie

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków (a także innych substancji lub zachowań) jednego z członków rodziny jest powodem destabilizacji jej funkcjonowania. Pozostali domownicy, długotrwale uczestniczący w takiej sytuacji, doświadczają współuzależnienia. Nie tylko partnerzy, ale także dzieci, rodzice i inne osoby pozostające w bliskiej relacji z osobą uzależnioną.

Wpływ alkoholu na sen - bezsenność po alkoholu

Wpływ alkoholizmu na jakość snu jest niepodważalny. Wiele osób uważa, że picie jest świetnym sposobem na dobry sen. Wg statystyk, nawet 20% osób pijących w społeczeństwie stosuje tą metodę jako środek na szybkie zaśnięcie i przespanie całej nocy. Jaki wpływ tak naprawdę na sen ma spożywanie alkoholu?

Dziedziczenie alkoholizmu

Uzależnienie jest procesem złożonym, które powstaje na przestrzeni czasu. Składa się na to wiele czynników psychologicznych, społecznych, duchowych i biologicznych. Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim, odpowiadając na pytanie - czy alkoholizm jest dziedziczny?

Syndrom DDA - Dorosłe Dzieci Alkoholików

Jak alkoholizm w rodzinie wpływa na funkcjonowanie dzieci na późniejszym etapie życia - w dorosłości? Czym jest syndrom DDA? Jakich objawów doświadczają Dorosłe Dzieci Alkoholików? Zapraszamy do lektury.

Alkoholizm kobiet

Jeszcze nie tak dawno nadużywanie alkoholu przez kobiety nie było często poruszanym tematem. Sytuacje związane z alkoholem prowadzące do powstania problemów przez bardzo długi okres przypisywane były mężczyznom. W ostatnich latach alkoholizm kobiet stał się obszarem zainteresowania. Z tego względu poruszymy kilka kluczowych zagadnień.

Jak radzić sobie po terapii?

Profesjonalna terapia uzależnień jest skierowana dla wszystkich, którzy pragną odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Koniec terapii nie oznacza jednak zakończonego leczenia. Co robić po zakończonym leczeniu, aby powrót do nałogu był jak najmniej prawdopodobny?

Program AA w Ośrodku Terapii Uzależnień NASZ DOM

Bezpieczeństwo i skuteczność z realizacji 12 Kroków zapewnia 12 Tradycji AA. Są to sprawdzone i wypracowane metody przez AA na całym świecie. Dlaczego w "Naszym Domu" terapia opiera się na programie AA? Dowiedz się więcej.

Zespół Otella

Zespół Otella, zwany także paranoją alkoholową lub alkoholowym obłędem zazdrości to zaburzenie psychotyczne, które dotyczy najczęściej mężczyzn uzależnionych od alkoholu. Dowiedz się czym objawia się zespół Otella i jakie kroki podjąć w kierunku leczenia.

9 ważnych pytań i odpowiedzi na temat alkoholizmu

Na czym polega alkoholizm i czy ma związek z silną wolą? Czy alkoholicy mogą wypić tylko trochę alkoholu? W jaki sposób powracają do trzeźwości? Dlaczego ludzie piją? Czy istnieje zależność genetyczna w chorobie alkoholowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule. Zapraszamy do lektury.

Model Minnesota w leczeniu alkoholizmu

W "Naszym Domu" prowadzimy terapię uzależnień opartą na modelu Minnesota, który wywodzi się z USA. W artykule dowiesz się o powstaniu modelu, jego założeniach oraz dlaczego pracujemy właśnie na jego podstawie. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego alkoholicy myślą, że nie są alkoholikami?

Dlaczego alkoholik uważa i jest przekonany, że alkoholikiem nie jest? Jak to się dzieje, że nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia? Dlaczego alkoholizm jest tak nietypową chorobą? Poznaj odpowiedzi na te i więcej pytań.

Jak leczymy alkoholizm?

Jesteśmy zespołem, który przeszedł przez własne uzależnienia i od około 30 lat jest czysty od substancji, od których jest uzależniony. Mamy własne doświadczenia sprzed terapii, z terapii i dotychczasowego trzeźwienia. Dowiedz się, w jaki sposób pomagamy osobom uzależnionym.

Dlaczego zmotywowanie alkoholika do leczenia jest tak trudne?

Każda osoba, która żyje w otoczeniu pijącego alkoholika chciałaby usłyszeć "chyba naprawdę mam problem z alkoholem, muszę zapisać się na leczenie...". Jednak taki scenariusz raczej się nie zdarza. Dlaczego?

Zespół Abstynencyjny i powikłania

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (AZA) to jeden z bardzo poważnych objawów choroby alkoholowej. Jak go rozpoznać? Skąd się bierze i jakie powikłania niesie ze sobą Zespół Abstynencyjny?

Czym jest głód alkoholowy?

Głód alkoholowy jest jednym z objawów uzależnienia. W wielu przypadkach prowadzi do złamania abstynencji. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić?

Ciąg alkoholowy - jak się objawia? Ile trwa? Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy w uzależnieniu. Ile trwa ciąg alkoholowy? Jak się objawia? W jaki sposób bezpiecznie przerwć tzw. cug alkoholowy?

Czy dajemy gwarancję na skuteczność terapii?

Często w Państwa telefonach pojawia się pytanie: jaką dajecie gwarancję na skuteczność terapii? To pytanie ma dwa aspekty warte zastanowienia się nad nimi. Po pierwsze - gwarancja. Przyszło mi do głowy, że to jest trochę tak, jakby zapisując dziecko do szkoły, rodzice oczekiwali gwarancji, że dostanie ono nagrodę Nobla.

Nawroty w uzależnieniach

Nieodłącznym zagrożeniem w całym procesie trzeźwienia są nawroty choroby alkoholowej, a także innych substacji. Jest to proces często niezauważalny dla osoby trzeźwiejącej, dlatego tak ważna jest świadomość zarówno chorego, jak i jego bliskich. Zapraszamy do lektury.


"NASZ DOM"

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM zlokalizowany jest w Masłowie koło Kielc.


26-001 Masłów Drugi
ul. Krajobrazowa 85,
Kielce, woj. świętokrzyskie, Polska

Napisz do nas

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję