Odtrucie organizmu z substancji psychoaktywnych

Detoks alkoholowy

Odtrucie po narkotykach - detoks narkotykowy

Ośrodek Terapii "Nasz Dom" współpracuje z placówkami medycznymi i wykwalifikowanymi lekarzami. W zakresie oferty znajduje się detoks alkoholowy, który w zależności od stanu osoby chorej trwa od 5 do 7 dni. Przeprowadzamy także odtrucie po narkotykach - detoks narkotykowy. Etapy postępowania są takie same jak w przypadku detoksykacji od alkoholu.

Samodzielne próby przerwania spożywania alkoholu/narkotyków mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby znajdującej się pod wpływem!

Detoks alkoholowy pozwala na bezpieczne przerwanie picia pod nadzorem i opieką doświadczonego zespołu.

Osoba uzależniona od alkoholu podczas tzw. ciągu alkoholowego ma ogromne problemy z zaprzestaniem picia, ponieważ powoduje to przykre i bolesne dolegliwości. W zaawansowanym stadium choroby przerwanie spożywania alkoholu może wiązać się z wystąpieniem psychozy, majaczeń, zapaści, padaczki, delirium, a nawet doprowadzić do śmierci.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks, inaczej odtrucie alkoholowe to szereg procedur medycznych, które usuwają choremu alkohol z organizmu, a także wyrównują zaburzenia wynikające z nadmiernego spożywania. Następuje ogólna poprawa gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie, a także przywrócenie równowagi metabolicznej i witaminowej. Detoks poalkoholowy pozwala na uniknięcie przykrych powikłań zespołu abstynencyjnego.

  1. Pierwszy etap detoksu polega na kompleksowej diagnostyce ogólnego stanu zdrowia. Zostaje przeprowadzony wywiad medyczny, a także pobranie krwi do badań.
  2. Kolejnym etapem jest podanie kroplówek i środków medycznych wspomagających bezpieczne odstawienie alkoholu.
  3. Podczas odtruwania organizmu stale monitorowany jest stan zdrowia osoby uzależnionej. W razie potrzeby wykonywane są również powtórne badania.
  4. Chory jest pod stałą opieką specjalistów, w tym Terapeutów i psychologa.
  5. Po zakończeniu detoksykacji rozpoczyna się właściwa terapia.

Dla tych, dla których odstawienie substancji jest niemożliwe lub niebezpieczne, odtruwanie jest pierwszym etapem długotrwałego leczenia. Z odstawieniem alkoholu łączy się wiele dolegliwości zdrowotnych, detoks służy temu, by je zminimalizować i złagodzić. Dla osób uzależnionych, które trafiają do Ośrodka "Nasz Dom" pod wpływem alkoholu lub innych substancji terapia odwykowa zaczyna się od detoksu.

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy - długotrwałe spożywanie alkoholu, które powoduje zmiany w metabolizmie organizmu i przyczynia się do jego zatrucia. Nagłe odstawienie alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej jest również przyczyną bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego osoby znajdujące się pod wpływem obawiają się przerwania ciągu.

W okresie 12-24 godzin od zaprzestania picia naturalną reakcją organizmu jest wystąpienie zespołu abstynencyjnego. W zależności od ilości i czasu spożywania alkoholu objawy odstawienne mogą być mniej lub bardziej dotkliwe.

Do charakterystycznych objawów Zespołu Abstynencyjnego należą: drżenie rąk, drżenie całego ciała, wzmożona potliwość aż do zalewania się potem, nudności, wymioty, biegunka. Bardziej niebezpieczne dla zdrowia objawy obejmują: podwyższone ciśnienie krwi, odwodnienie organizmu oraz wypłukanie elektrolitów z krwi. Jest to stan niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Powikłania mają również charakter psychiczny. W uczuciach pojawiają się m.in. poczucie winy, pobudzenie, bezsenność, lęk.

Podstawowym zadaniem detoksu alkoholowego jest odtrucie i złagodzenie wszelkich przykrych efektów odstawienia substancji psychoaktywnej. Podczas detoksu w Naszym Domu możesz liczyć także na wsparcie w sferze psychicznej.

Detoks alkoholowy (obejmujący inne substancje psychoaktywne) jest bezpieczną metodą na przerwanie ciągu i powrót do zdrowia fizycznego. Dla wielu uzależnionych jest to również szansa na podjęcie właściwego leczenia, a w rezultacie życie w szczęściu i wolności - bez poczucia wstydu, lęku i samotności.

Bezpieczny detoks alkoholowy Dariusz Siudak

O UZALEŻNIENIACH