Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Ciąg alkoholowy

Alkoholizm jest chorobą, która dzieli się na 4 fazy. Pierwszą z nich jest faza wstępna - prealkoholowa, kolejna to faza ostrzegawcza, a następne dwie to faza krytyczna i przewlekła. W trakcie trwania każdej z nich występują coraz to nowe objawy. Ciąg alkoholowy może sporadycznie pojawiać się w fazie krytycznej, jednak jest charakterystyczny dla fazy przewlekłej. Oznacza to, że występowanie objawów ciągu alkoholowego jest dowodem na uzależnienie od alkoholu.

Charakterystyka ciągu alkoholowego

Ciąg alkoholowy ile trwa?

Ciąg alkoholowy jest określany jako stan upojenia, który trwa minimum 48 godzin. Może trwać kilka tygodni, miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Oznacza to, że osoba uzależniona znajdująca się w ciągu ma ogromne trudności, aby go przerwać. Wpływ na to mają dwa poważne czynniki:

  • Utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu - osoba zmagająca się z chorobą alkoholową nie ma świadomego wpływu na ilość, okoliczności i częstotliwość spożywanego trunku. Nie ma znaczenia ile alkoholu wypije, chodzi o powtarzalność zachowania. Silne pragnienie, przymus sięgnięcia po „kieliszek”.
  • Drugim aspektem, który determinuje ciąg alkoholowy jest występowanie objawów zespołu abstynencyjnego. Jest to niezwykle nieprzyjemny stan, który pojawia się w momencie obniżenia stężenia alkoholu we krwi. Osoba uzależniona doświadcza wtedy bardzo silnego głodu alkoholowego, a także objawów psychicznych i somatycznych: drżenie ciała, nudności, wymioty, wysokie ciśnienie, potliwość, bezsenność, lęk, niepokój, delirium.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Ze względu na powyższe czynniki alkoholicy mają ogromną trudność w przerwaniu ciągu, którego skutki są bardzo przykre i ciężkie do zniesienia. Odstawienie alkoholu po długotrwałym piciu może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Warto wtedy skorzystać z detoksu alkoholowego, który w bezpieczny sposób pomoże usunąć substancję z organizmu i przywrócić mu prawidłowe funkcjonowanie. Podczas detoksu osoba uzależniona objęta jest całodobową, specjalistyczną opieką lekarzy i terapeutów.

Decyzję o przerwaniu picia musi podjąć sam alkoholik, jednak rodzina i jej wsparcie może mieć na nią istotny wpływ. Po przeprowadzonym detoksie można podjąć długoterminową terapię leczenia alkoholizmu.

Dariusz Siudak terapeuta uzależnień - porozmawiamy?


Skutki ciągu alkoholowego

Ciąg alkoholowy prowadzi do wyniszczenia organizmu. Długotrwałe spożywanie skutkuje uszkodzeniem wątroby, nadciśnieniem, zaburzeniem pracy serca, otępieniem, problemami układu pokarmowego, stanami lękowymi, depresją, zanikami pamięci i wieloma innymi zaburzeniami.

Poza dolegliwościami fizycznymi alkoholik z powodu ciągu alkoholowego zaniedbuje codziennie życie znajdując się w stanie ciągłego upojenia. Warto także zaznaczyć, że tolerancja na alkohol w takich przypadkach maleje i czasem wystarczy niewielka jego ilość, aby doprowadzić do stanu nietrzeźwości.
Osoba uzależniona nie jest w stanie realizować wyznaczonych celów, co często prowadzi do utraty pracy. Zaniedbanie rodziny i przyjaciół wiąże się z osłabieniem relacji, a często nawet utratą bliskich. Koncentracja całego życia wokół alkoholu skutkuje także całkowitym zanikiem hobby i zainteresowań.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję