Alkoholizm jest chorobą, która dzieli się na 4 fazy. Pierwszą z nich jest faza wstępna - prealkoholowa, kolejna to faza ostrzegawcza, a następne dwie to faza krytyczna i przewlekła. W trakcie trwania każdej z nich występują coraz to nowe objawy. Ciąg alkoholowy może sporadycznie pojawiać się w fazie krytycznej, jednak jest charakterystyczny dla fazy przewlekłej. Oznacza to, że występowanie objawów ciągu alkoholowego jest dowodem na uzależnienie od alkoholu.
Ciąg alkoholowy to okres intensywnego i niekontrolowanego spożywania alkoholu przez osobę uzależnioną. Jest to czas, kiedy picie staje się najważniejsze, dominując nad wszystkimi innymi aktywnościami i obowiązkami.
Z definicji ciąg alkoholowy jest określany jako stan upojenia, który trwa minimum 48 godzin. Może trwać kilka tygodni, miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Oznacza to, że osoba uzależniona znajdująca się w ciągu ma ogromne trudności, aby go przerwać. Wpływ na to mają dwa poważne czynniki:
Czy to już ciąg alkoholowy?
I choć definicja ciągu alkoholowego mówi o nieprzerwanym upojeniu, jako niepijący od ponad 30 lat alkoholik, mam na to trochę szersze spojrzenie. Z mojego doświadczenia z pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi wiem, że ciąg alkoholowy może objawiać się poprzez codzienne picie, ale niekoniecznie do stanu upojenia. Znam różne przypadki - np. taki, że mężczyzna przez 20 lat codziennie pił szklankę whisky do obiadu i kolacji - niby nic takiego. Jednak kiedy pewnego dnia z jakiejś przyczyny nie wypił, trafił do szpitala z ciężkim zespołem odstawienia. On także był alkoholikiem, także był w ciągu alkoholowym, pomimo tego, że nie upijał się notorycznie.
Dlaczego o tym mówię? Alkoholizm jest podstępną chorobą i wykorzysta każdy argument, żeby się bronić. Dlatego nie ma tu miejsca na polemikę - picie alkoholu przez więcej niż 2 dni z rzędu jest już ciągiem alkoholowym. Owszem, znam także osoby nieuzależnione, które wyjeżdżając 2 razy w roku na wakacje, piją przez kilka dni z rzędu i nic się nie dzieje. Jednak jeśli ktoś zastanawia się nad swoim stosunkiem do alkoholu, to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Nieuzależnieni ludzie nie muszą się zastanawiać.
Jak wspomniałem wyżej, przejawem ciągu alkoholowego może być także codzienne picie bez doprowadzania się do stanu upojenia.
W tym miejscu warto zapoznać się z treścią naszego artykułu: Co czuje alkoholik i jak się zachowuje, kiedy nie pije? Tekst wyjaśnia, dlaczego uzależnieni od alkoholu zachowują się w taki sposób.
Przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z uporczywymi i bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Odstawienie alkoholu po długotrwałym piciu może być niebezpieczne dla zdrowia i życia
Alkoholicy mają ogromną trudność w przerwaniu ciągu, którego skutki są przykre i ciężkie do zniesienia. Najbezpieczniejszą metodą na przerwanie ciągu jest detoks alkoholowy, podczas którego w bezpieczny sposób usuwane są substancje psychoaktywne z organizmu. Celem odtrucia jest także przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas detoksu osoba uzależniona objęta jest całodobową, specjalistyczną opieką lekarzy i terapeutów.
Decyzję o przerwaniu picia musi podjąć sam alkoholik, jednak rodzina i jej wsparcie może mieć na nią istotny wpływ. Po przeprowadzonym detoksie można podjąć długoterminową terapię leczenia alkoholizmu.
Z detoksu na terapię
Wiele osób, które przyjechały do naszego Ośrodka uzależnień na samą detoksykację, koniec końców zdecydowało się podjąć terapię. Odtrucie w Naszym Domu to nie tylko kroplówki i środki medyczne. Kiedy uzależniony zaczyna dochodzić do siebie, kierujemy go na zajęcia z grupą terapeutyczną. To często pierwszy krok na drodze do trzeźwego, szczęśliwego życia.
Ciąg alkoholowy prowadzi do wyniszczenia organizmu. Długotrwałe spożywanie skutkuje uszkodzeniem wątroby, nadciśnieniem, zaburzeniem pracy serca, otępieniem, problemami układu pokarmowego, stanami lękowymi, depresją, zanikami pamięci i wieloma innymi zaburzeniami.
Poza dolegliwościami fizycznymi alkoholik z powodu ciągu alkoholowego zaniedbuje codziennie życie, znajdując się w stanie ciągłego upojenia. Warto także zaznaczyć, że tolerancja na alkohol w takich przypadkach maleje i czasem wystarczy niewielka jego ilość, aby doprowadzić do stanu nietrzeźwości.
Osoba uzależniona nie jest w stanie realizować wyznaczonych celów, co często prowadzi do utraty pracy. Zaniedbanie rodziny i przyjaciół wiąże się z osłabieniem relacji, a często nawet utratą bliskich. Koncentracja całego życia wokół alkoholu skutkuje także całkowitym zanikiem hobby i zainteresowań.
właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat
Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698