Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Dlaczego alkoholicy manipulują?

Uzależnienie od alkoholu rzutuje na wszystkie sfery życia, w tym te dotyczące relacji z innymi ludźmi. Więzy rodzinne i przyjacielskie ulegają drastycznemu pogorszeniu ze względu na zachowanie osoby dotkniętej chorobą alkoholową. Uzależniony nie robi tego świadomie, alkoholizm wpływa na jego myśli, a tym samym działania. Żyje on w świecie kontrolowanym przez nałóg - jest to świat przepełniony złudzeniami, kłamstwami, zaprzeczeniem, manipulacją.

Manipulacja w chorobie alkoholowej

Manipulacja to działania podejmowane przez człowieka w celu osiągnięcia konkretnego celu, którego osoba manipulowana nie jest świadoma.

Alkoholicy manipulują osobami w swoim otoczeniu, przede wszystkim najbliższymi. Jak można się domyślić, w tym przypadku celem będzie możliwość picia alkoholu. Osoba uzależniona nie widzi w swoim zachowaniu niczego złego i nie zdaje sobie sprawy z dotyczącego jej problemu. Zaprzecza temu, że pije, a także konsekwencjom wynikającym z tego powodu. A wszystkie osoby, które twierdzą inaczej, są w błędzie.

Nie bez powodu alkoholizm nazywany jest chorobą zaprzeczeń.

mechanizmy w chorobie alkoholowej

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Mechanizm iluzji i zaprzeczania powoduje zaburzenie procesów myślowych u osoby uzależnionej - przejawia się specyficznymi zachowaniami, a także przekonaniami. Alkoholik wierzy w to, że w każdej chwili może odstawić alkohol, a jeżeli tego nie robi - znajduje odpowiednią wymówkę. Okłamuje nie tylko wszystkich wokół, a przede wszystkim siebie samego. Realne określenie problemu jest niezwykle utrudnione. Po więcej informacji odsyłamy do artykułu - Dlaczego alkoholicy myślą, że nie są alkoholikami?

 

Mechanizmy obronne stosowane przez osoby uzależnione


Zaprzeczanie

Postrzeganie świata osoby uzależnionej jest zaburzone. Pomimo tego, że inni jasno widzą problem, alkoholik jest przekonany, że jego choroba nie istnieje. Co więcej, będzie zaprzeczać wszystkim zarzutom. "Nie mam żadnego problemu, mogę przestać pić kiedy tylko będę chciał"


Minimalizowanie

Nadużywanie alkoholu niesie ze sobą różne konsekwencje, które są bagatelizowane przez osobę uzależnioną. Kłamstwa dotyczą także ilości wypijanego alkoholu. "Nic takiego się nie stało, wypiłem tylko jedno piwko"


Racjonalizowanie

Racjonalizowanie to nic innego jak szukanie usprawiedliwień i wymówek, żeby móc się napić. "Miałem bardzo ciężki dzień", "Dostałem podwyżkę"


Odwracanie uwagi

Notoryczne komentarze na temat picia ze strony bliskich stają się uciążliwe dla osoby uzależnionej, zwłaszcza że alkoholik w swoim mniemaniu nie ma żadnego problemu. Dlatego na różne sposoby próbuje odwrócić uwagę od własnego nałogu. "A nasz sąsiad to tak się upił, że spał w rowie", "Dzisiaj w pracy wydarzyła się sytuacja..."


Obwinianie

Bardzo charakterystycznym mechanizmem obronnym jest obwinianie innych za swoje picie. "Gdybyś był lepszy, to nie musiałbym pić", "Tak mnie denerwujesz, że muszę się napić"


Fantazjowanie

Jednym z mechanizmów jest także kreowanie we własnej głowie nierealnych planów i wyobrażeń. Pomimo nierzadko katastrofalnych konsekwencji, takich jak bankructwo czy rozpad rodziny, alkoholik uważa, że wszystko będzie dobrze. "Od jutra nie będę pił i wszystko naprawię"


Koloryzowanie

We wspomnieniach osób uzależnionych pojawiają się tylko dobre chwile związane z alkoholem, które pomijają negatywne wydarzenia i ich skutki. "Doskonale się bawiłem" (mimo spowodowania np. uszczerbku na czyimś zdrowiu).


Gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm jest bardzo podstępną chorobą, co można śmiało stwierdzić po zapoznaniu się z powyższymi mechanizmami. Mechanizmy te sprawiają, że namówienie alkoholika na leczenie jest niezwykle trudne. Osoby, które funkcjonują w rodzinie z problemem alkoholowym, mogą być współuzależnione. Stanowi to dodatkowe utrudnienie dla wszystkich osób potrzebujących pomocy.

terapeuta uzależnień, leczenie alkoholizmu Dariusz Siudak

Najlepszym wyjściem jest kompleksowe leczenie alkoholizmu, gdzie podczas terapii osoba uzależniona nabiera świadomości o swoim problemie. Poznaje wszystkie mechanizmy, dowiaduje się dlaczego zachowuje się i myśli w ten sposób. Profesjonalna terapia uzależnień daje szansę na satysfakcjonujące życie bez konieczności picia.

Dla osób współuzależnionych oferujemy konsultacje i spotkania Grupy odbywające się w każdą sobotę na terenie Ośrodka. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję