Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Dlaczego alkoholicy myślą, że nie są alkoholikami?

Bardzo duża część społeczeństwa uważa, że alkoholizm jest dowodem słabości i upadku człowieka - weryfikując tę dolegliwość w kategoriach moralnych, a nie medycznych.

Medycyna nadała alkoholizmowi miano choroby, ponieważ powoduje szereg zachodzących w organizmie zmian niezależnych od człowieka. W dodatku żadna z osób pijących nie ma w planach tego, żeby się uzależnić.

 

Niekonwencjonalne zmiany w chorobie alkoholowej

Jednak zmiany, które powoduje ta choroba są dosyć dziwne i intrygujące, ponieważ nie występują u każdego, kto pije. Tak samo jak nie każdy, kto spożywa alkohol jest alkoholikiem.

Stereotypowo alkoholicy to ludzie, którzy są wiecznie pijani, stojący pod sklepem monopolowym, pijącymi denaturat. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej.

 • Nie każdy, kto pije duże ilości alkoholu jest uzależniony.
 • Bardzo często alkoholicy to ludzie bardzo rozwinięci zawodowo i społecznie, często nawet (do czasu) sprawniejsi aniżeli osoby niepijące.
 • Alkoholik nie musi pić codziennie. Po trwających od kilku do kilkudziesięciu dni ciągach alkoholowych występują okresy abstynencji.

Z tych względów bardzo często rodzina i bliscy osoby uzależnionej są wprowadzeni w błąd i uważają, że taka osoba jednak ma kontrolę nad piciem.

 

Istota alkoholizmu

Jednak właśnie utrata kontroli jest istotą całej tej choroby, która składa się z:

 • obsesji umysłowej - alkoholik nie potrafi sobie wyobrazić życia bez trunku i mimo długiego okresu abstynencji znów po niego sięga;
 • uczulenia fizycznego - po wypiciu pierwszej dawki alkoholu następuje utrata panowania nad ilością i pomimo planowanemu wypiciu „tylko jednego piwa”, osoba kończy pijana.

 pomoc terapeuty w prywanym ośrodku leczenia uzleżnień

 

Alkoholicy nie są osobami przy zdrowych zmysłach. Dlaczego?

Pomimo wszystkich przykrych konsekwencji i wydarzeń spowodowanych piciem, oni nadal to robią. Znowu i znowu. To tak, jakby ktoś nieustannie wkładał rękę do wrzącej wody pomimo straszliwych, coraz to poważniejszych poparzeń. Alkoholicy nie są osobami, które zachowują zdrowe, logiczne myślenie.

 

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Niełatwym do zrozumienia jest także fakt, że alkoholik tak naprawdę niemal do końca nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chory. Dlaczego tak się dzieje?

Choroba alkoholowa należy do osobliwych, podobnie jak w przypadku narkomanii, lekomani i niektórych chorób psychicznych i charakteryzuje się jako choroba zaprzeczeń. Występuje tak zwany mechanizm iluzji i zaprzeczania. Mechanizm ten przekonuje osobę uzależnioną, że nie ma ona żadnego problemu.

 

Racjonalizacja

Jednym z elementów alkoholizmu - choroby zaprzeczeń jest racjonalizacja i usprawiedliwianie pijackich zachowań przez osobę uzależnioną.

Oskarżanie czy nawet podejrzewanie kogoś o alkoholizm jest bardzo poważnym zarzutem ze względów moralnych. Bo kto chciałby przyznać się do tego, że jest zepsuty, zwłaszcza kiedy jest zupełnie niewinny? Przecież nie upija się specjalnie, z premedytacją - sam nie może dojść do tego, dlaczego postępuje w ten sposób.

Dlatego właśnie alkoholik stara się racjonalnie wytłumaczyć sobie i innym dlaczego pije. Najczęściej są to kłopoty finansowe, w pracy, w małżeństwie, przykre dzieciństwo czy stres. Podświadomie przekierowuje winę na inne osoby więc obrywa się zazwyczaj najbliższym.

Nierzadko zdarza się, że alkoholik sam kreuje w swoim życiu sytuacje np. kłótnie, z powodu których potem będzie mógł z czystym sumieniem się napić.

 

Silna struktura zaprzeczeń

Alkoholik nie wierzy w to, że jest alkoholikiem. Mechanizm zaprzeczania jest intelektualną manipulacją, która jest najsilniejsza u osób wykształconych, które potrafią odnaleźć logiczne argumenty pasujące do wszystkiego. Jak bronią się przed myślą o alkoholizmie?

 • racjonalizacja swoich zachowań alkoholowych,
 • cykliczne przerwy w spożywaniu alkoholu,
 • nadgorliwość w środowisku pracy,
 • manipulacja faktami i ludźmi,
 • dobre zachowanie w okresach abstynencji itp.

 

Chęci do zmiany?

Zakłamanie nie pozwala osobie uzależnionej zauważyć, jakie jest prawdziwe źródło stanów, których coraz częściej doświadcza:

 • wyrzuty sumienia,
 • poczucie winy,
 • lęk, zmiany nastroju,
 • złość i agresja,
 • chorobliwa zazdrość,
 • podejrzliwość,
 • skrajnie zaniżone poczucie własnej wartości.

Taka osoba posiada przeświadczenie, że jej problemy spowodowane są przez okoliczności lub innych ludzi. Próbuje wtedy zmieniać poszczególne elementy swojego życia. Przeprowadzka, rozstanie - rozwód, zmiana pracy, powrót. Jednak wszystko to nie może przynieść ukojenia, ponieważ alkoholik nie może uciec od samego siebie. A problem leży właśnie w nim samym. W postępującej chorobie alkoholowej.

Kiedy problemy stają się już na tyle poważne, osoba uzależniona postanawia w końcu udać się do lekarza. Jednak bardzo często pierwsza wizyta występuje długo przed tym, zanim alkoholik postanowi wytrzeźwieć i podejmie właściwą terapię.
Dlaczego alkoholik zgłasza się do lekarza? Czy to zaskakujące, że idzie tam po to, żeby usłyszeć, że nie jest alkoholikiem?

Zadzwoń do nas

Przejmij kontrolę nad swoim życiem.
Daj sobie szansę!

+ (48) 698 323 698
terapia uzależnień


"NASZ DOM"

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM zlokalizowany jest w Masłowie koło Kielc.


26-001 Masłów Drugi
ul. Krajobrazowa 85,
woj. świętokrzyskie, Polska

Napisz do nas

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję