Leczenie alkoholizmu

  • Dlaczego alkoholizm trzeba leczyć?
  • Dlaczego alkoholizm jest chorobą?

Leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu nie mija, a nieleczone staje się śmiertelną chorobą. I choć nie da się wyleczyć z alkoholizmu, da się zatrzymać jego rozwój i destrukcyjny wpływ na życie.

Alkoholizm wymaga leczenia przede wszystkim ze względu na swoją specyfikę. Uzależnienie to jedna z niewielu znanych mi chorób, która potrafi mówić - przejmuje kontrolę nad myśleniem alkoholika, wykorzystując w tym celu silne mechanizmy, które rozwijają się na przestrzeni picia. Zakłamanie i zniekształcenie rzeczywistości, manipulacja, "pijane myślenie", racjonalizacja zachowań, minimalizowanie, odwracanie uwagi od problemu - to tylko niektóre z podstępnych działań choroby. Sprecyzuję: "działań choroby", ponieważ zachowanie alkoholika zdeterminowane jest przez uzależnienie i nie wynika z jego charakteru czy osobowości. Obwinianie uzależnionego za jego picie można porównać do obwiniania diabetyka za to, że spada mu poziom cukru we krwi.

W odpowiedzi na moje słowa często spotykam się z oburzeniem: "Sam zaczął/zaczęła pić, więc jak alkoholizm nie jest jego/jej winą?", "Nikt mu/jej nie wlewał na siłę". Owszem - przyczyną alkoholizmu jest picie alkoholu. Jednak większość ludzi pije, a nie wszyscy się uzależniają. Jak to jest? Według statystyk 20% osób pijących się uzależnia. Istnieje wiele czynników, które wpływają na predyspozycje do uzależnienia. Nie sugeruję jednak, że alkoholikowi należy pobłażać, usprawiedliwiać jego zachowania czy brać za niego odpowiedzialność. Mówię o tym, że jest to ciężka, chroniczna choroba.

Autor:
Dariusz Siudak

właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat

Leczenie uzależnienia od alkoholu - zapytaj o wolne miejsca

Leczenie alkoholizmu w Ośrodku NASZ DOM

  • Leczenie alkoholizmu w stacjonarnym ośrodku
  • Jak leczyć alkoholizm?
  • W "Naszym Domu"

 

Szczegóły oferty leczenia

 

Jestem niepijącym od ponad 30 lat alkoholikiem, a program leczenia, który wykorzystujemy w naszym Ośrodku leczenia uzależnień, uratował mi życie, a także życie wielu moich przyjaciół i znajomych. Jego skuteczność potwierdza się poprzez stale wzrastającą frekwencję trzeźwiejących alkoholików, którzy regularnie uczestniczą w mitingach, warsztatach i zajęciach w Naszym Domu, spotykają się w Klubie Abstynenta, obchodzą kolejne rocznice trzeźwości.

Nasz program leczenia alkoholizmu oparty na Modelu Minnesota to 28 dni terapii stacjonarnej, gdzie każdego dnia prowadzimy około 8 godzin intensywnych zajęć terapeutycznych. Uczestnicy leczenia pozostają pod całodobową opieką terapeutów, umożliwiamy kontakt z psychiatrą i lekarzem, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Z doświadczenia wiemy, jak działa alkoholizm, leczenie nie jest przymusowe. Nie "szczypiemy się". Wskazujemy odpowiedni kierunek. Wyjaśniamy, dlaczego terapia i zdrowienie ma sens. Do ośrodka przyjmujemy osoby pełnoletnie, które zgodziły się na terapię - bez względu na motywy. Dążymy do tego, aby uzależnieni zrozumieli istotę swojej choroby i dostrzegli ogromną wartość, jakie niesie ze sobą życie w trzeźwości.

Jak leczyć alkoholizm?

Pierwszym etapem terapii uzależnień jest edukacja na temat choroby. Jak leczyć alkoholizm lub jakąkolwiek inną chorobę, nie mając pojęcia o jej wpływie na organizm, myślenie, życie? Uczestnicy terapii w Naszym Domu uczą się rozpoznawania objawów choroby alkoholowej, przeprowadzają autodiagnozę. Biorą udział w szeregu warsztatów dotyczących m.in.:

  • bezsilności wobec uzależnienia,
  • rozpoznawania i radzenia sobie z silną potrzebą picia (głodami alkoholowymi),
  • wizerunku choroby i jej mechanizmów,
  • pracy nad uczuciami,
  • procesu zdrowienia,
  • asertywnych postaw abstynenckich,
  • sygnałów ostrzegawczych
  • i nawrotów choroby.

Przyjmujemy osoby nietrzeźwe

Co bardzo ważne, jako nieliczni w naszym kraju przyjmujemy do Ośrodka osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu (i/lub innych substancji psychoaktywnych). Wielu uzależnionych nie jest w stanie przestać pić bez pomocy z zewnątrz. Natomiast samodzielne przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z dużym ryzykiem - wystąpienie zespołu abstynencyjnego może zagrażać zdrowiu i życiu alkoholika. W takiej sytuacji przeprowadzamy kompleksowy detoks alkoholowy - odtrucie organizmu, dzięki któremu uzależniony może bezpiecznie odstawić alkohol. Automatycznie pobyt wydłuża się o tydzień.

Atmosfera szacunku i zrozumienia

Wspólnie z uczestnikami leczenia (nie lubimy określenia "pacjenci"), terapeutami i członkami Wspólnot (AA i NA), tworzymy w Naszym Domu atmosferę szacunku i zrozumienia. Uzależnienie jest chorobą, która dotyczy nas wszystkich. Nikt nie jest gorszy, nikt lepszy. Skupiamy się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co może nas poróżnić. Wspólnie wspieramy się w trzeźwieniu. W naszym Zespole znajdują się terapeuci, zdrowiejący uzależnieni, którzy sami przechodzili przez własny proces terapeutyczny. Ich zrozumienie i doświadczenia są nieocenioną pomocą dla uczestników terapii.

Cel leczenia alkoholizmu

Celem leczenia choroby alkoholowej w naszym Ośrodku jest nie tylko abstynencja. Samo odstawienie alkoholu nie zatrzyma rozwoju mechanizmów choroby alkoholowej, nie zmieni "pijanego" sposobu myślenia, nie nauczy radzenia sobie z emocjami i trudnościami w codziennym życiu ani radzenia sobie z głodami alkoholowymi. Abstynencja nie wystarczy, aby zaakceptować swoją chorobę. Osobisty Plan Terapii, który tworzymy na podstawie naszego programu pracy, obejmuje zmianę destrukcyjnego stylu życia i zwiększenie poczucia własnej wartości. Dążymy do tego, aby każdy uczestnik terapii po opuszczeniu ośrodka mógł żyć ze swoim uzależnieniem z godnością, w zgodzie ze sobą i światem, bez wstydu, żalu i lęku, że może się nie udać.

Terapia nie jest tylko dla wybranych. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć leczenie alkoholizmu skuteczną ścieżką zdrowienia.

NASZ DOM

Zamknięte leczenie alkoholizmu, czyli stacjonarna forma terapii nie ma nic wspólnego z leczeniem szpitalnym. Zamknięte leczenie  uzależnień oznacza w praktyce tyle, że podczas pobytu uczestnicy nie opuszczają Ośrodka - co jest zawarte w Kontrakcie, który podpisują przed rozpoczęciem terapii. W każdej chwili można zerwać Kontrakt i wyjść.

W naszym programie leczenia osoby uzależnionej kontakty z bliskimi są bardzo ważne. W każdą niedzielę odbywają się odwiedziny. Rodzina i najbliżsi mogą przyjechać i spotkać się z uczestnikiem leczenia NA TERENIE OŚRODKA. Znając charakter choroby alkoholowej, nie udzielamy przepustek.

Bezpieczne miejsce

W Naszym Domu panują warunki domowe. Sama nazwa Ośrodka sugeruje nasze motywy - staramy się stworzyć dla uzależnionych miejsce, w których będą czuli się bezpiecznie. Z dala od środowiska, w którym pili, z dala od wyzwalaczy. Towarzystwo innych zdrowiejących uzależnionych jest budujące - niweluje poczucie osamotnienia, odmienności, niezrozumienia, wyizolowania. Uczy pokory, empatii, szacunku. Terapia alkoholowa w stacjonarnym ośrodku to szansa na dostrzeżenie, że można żyć inaczej - można wieść szczęśliwe, satysfakcjonujące życie w trzeźwości.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Dlaczego warto zdecydować się na terapię w Naszym Domu? Zapraszamy do artykułu.

Leczenie alkoholizmu cena

Cena leczenia alkoholizmu obejmuje zakwaterowanie, pełne wyżywienie, całodobową opiekę, intensywną terapię każdego dnia, a także kompleksowe odtrucie organizmu.

Szalejąca inflacja, dynamicznie zmieniające się koszty utrzymania i obecna sytuacja gospodarcza uniemożliwia nam podanie konkretnej ceny leczenia alkoholizmu. Informacji o aktualnych kosztach udzielam bezpośrednio pod numerem telefonu 698 323 698 - Darek Siudak.

Koszt terapii uzależnień zależy od formy leczenia:

Różnica pomiędzy abstynencją a trzeźwością

Jak wspomniałem, leczenie alkoholizmu nie polega tylko na przekonaniu alkoholika do utrzymania abstynencji. Nikomu nie życzymy życia w ciągłym napięciu i nieustającej obsesji zażywania. Niepicie w zaparte to straszne cierpienie, które zwykle kończy się powrotem do nadużywania alkoholu.

Podstawowymi różnicami pomiędzy abstynencją a trzeźwością są: sposób myślenia, otwartość emocjonalna, sfera duchowa. Trzeźwiejący alkoholik to taki, który zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienia. Wie, że może pić - w każdej chwili może otworzyć butelkę. Ale nie chce i nie tego robi. Wie, że od dna dzieli go tylko jeden kieliszek. Trzeźwiejący alkoholik widzi ogromną wartość swojego zdrowienia, swojej nowej drogi życia. Pozwala sobie na przeżywanie i wyrażanie uczuć. Uczestniczy w życiu Wspólnoty AA, rozwija swoją duchowość (nie mylić z religią), kieruje się uczciwością, otwartością umysłu i dobrą wolą. Trzeźwiejący alkoholik akceptuje siebie jako alkoholika, akceptuje swoją chorobę.

Pragniemy, aby każdy uczestnik terapii z Ośrodka Leczenia Uzależnień NASZ DOM stał się zdrowiejącym, trzeźwiejącym alkoholikiem/alkoholiczką.

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Znając (z pracy i własnego doświadczenia) charakter choroby alkoholowej, wiem, jak cieżko uzmysłowić choremu skalę problemu i namówić go do leczenia. W swojej pracy zawodowej dostaje bardzo dużo pytań od zrozpaczonych bliskich - matek, ojców, partnerów, żon, mężów, przyjaciół - którzy chcieliby pomóc alkoholikowi, jednak w żaden sposób nie mogą namówić go na terapię. Dla nich wszystkich przygotowałem artykuł - Jak przekonać alkoholika do leczenia? Serdecznie zachęcam do lektury.

Często zadawane pytania na temat leczenia alkoholizmu

Tym, co można dać alkoholikowi, żeby przestał pić jest adres do naszego Ośrodka lub numer telefonu do terapeuty uzależnień. Żaden lek nie jest w stanie zatrzymać mechanizmów choroby alkoholowej rozwiniętych na przestrzeni uzależnienia ani zapewnić alkoholikowi abstynencji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Leki stosowane w leczeniu alkoholizmu.

Zdarzają się takie przypadki. Jednak jak wspomniałem wyżej, niepicie w zaparte to ciągłe cierpienie spowodowane napięcięm i nieustającą obsesją zażywania, które najczęściej kończy się powrotem do czynnego nałogu. Z drugiej strony - czy diabetyk może sam wyleczyć swoją trzustkę? Alkoholizm tak samo jak cukrzyca jest chorobą, która wymaga profesjonalnego wsparcia i leczenia, aby zatrzymać jej destrukcyjny wpływ na życie.

Pierwszym etapem leczenia w Naszym Domu jest detoks - odtrucie organizmu. Jeżeli osoba uzależniona nie pije od jakiegoś czasu (minimum kilka dni), wtedy leczenie zaczyna się od diagnozy i edukacji na temat alkoholizmu.

Jedynym ze sposobów leczenia alkoholizmu jest profesjonalna terapia - w formie stacjonarnej, ambulatoryjnej (dochodzącej), grupowej lub indywidualnej. Kolejnym sposobem jest przynależność do Wspólnoty AA. Regularne chodzenie na mitingi, realizowanie programu 12 Kroków Anonimowych Alkoholików, rozwijanie swojej duchowości (nie mylić z religijnością), rozmowy z innymi zdowiejącymi uzależnionymi - to działania, które są skuteczne w leczeniu alkoholizmu, potwierdzone przez setki tysięcy, jak nie miliony alkoholików na całym świecie.

Żadna wszywka ani leki nie leczą alkoholizmu - mogą być natomiast pomocą dodatkową. W Naszym Domu nie stosujemy leków w terapii uzależnień. Środki medyczne wykorzystujemy tylko podczas odtrucia organizmu ze względu na bezpieczeństwo uzależnionych.

Co po zakończonej terapii leczenia alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu nie kończy się po wyjściu z Ośrodka. Tak samo, jak w przypadku przytaczanej wyżej cukrzycy, leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem trwającym całe życie. Spokojnie - to nie takie straszne, jak się wydaje. Życie w trzeźwości może być wspaniałe i satysfakcjonujące. Jestem do tego przekonany nie tylko ze względu na swoje doświadczenia, ale także doświadczenia wieeeelu innych zdrowiejących uzależnionych.

Z drugiej strony leczenie uzależnienia przynosi wiele korzyści, których "normalnie" (bez nałogu) nie mielibyśmy szansy wykorzystać. Ponieważ nasz model terapeutyczny zakłada znacznie więcej, niż abstynencję, uzależnieni mogą pracować nad rozwojem swojej sfery duchowej i emocjonalnej. Zrywają z destrukcyjnym stylem życia, stawiając na samodoskonalenie i rózwój osobisty.

Po wyjściu z Ośrodka nie zostawiamy uzależnionych samym sobie. Alkoholizm to choroba, która uwielbia izolację. Dlatego oferujemy wszystkim naszym podopiecznym uczestnictwo w zajęciach, kiedy tego potrzebują. Na terenie Ośrodka regularnie odbywają są mitingi Anonimowych Alkoholików. Kilka razy w roku organizujemy dla naszych "absolwentów" warsztaty terapeutyczne w Pieninach. Nie zapominajmy, że w trakcie miesięcznego pobytu w Naszym Domu uczestnicy leczenia często nawiązują zdrowe, trzeźwe znajomości i przyjaźnie.

Ponadto uzależnieni, którzy obawiają się swojego bezpieczeństwa po powrocie do domu lub poprzedniego środowiska mogą kontynuować pobyt w Naszym Domu po zakończonej terapii.

Zalecenia dla trzeźwiejących alkoholików

Teraz już masz świadomość, jak ważna w Twoim życiu jest trzeźwość. Co możesz zrobić, aby nie zboczyć ze ścieżki zdrowienia? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

  • W Twoim domu nie ma miejsca na alkohol ani ludzi, którzy go spożywają.
  • Sprawdzaj, co jesz i co pijesz - dbaj, aby nie było tam nawet najmniejszej zawartości alkoholu.
  • Nie pij piw lub innych trunków bezalkoholowych.
  • Unikaj kosmetyków i innych środków z zawartością alkoholu.
  • Mów lekarzom i aptekarzom o uzależnieniu lub pytaj o zawartość alkoholu w medykamentach. Jeżeli nie jesteś pewien, czy możesz stosować dany środek - skontaktuj się z terapeutą.
  • Unikaj miejsc, w których piłeś i ludzi, z którymi piłeś.
  • Nie przebywaj w miejscach, gdzie leje się alkohol.
  • Spotykaj się lub dzwoń do innych zdrowiejących uzależnionych, zwłaszcza kiedy masz jakieś trudności. Zwłaszcza wtedy, gdy nie chcesz tego robić.
  • Prowadź aktywny tryb życia. Szukaj czynności, nie popadaj w stagnację.
  • Dbaj o siebie: nawadniaj się, nie chodź głodny/a, wysypiaj się, odpoczywaj, nie izoluj się od ludzi - przestrzegaj programu HALT.
  • Nie zapominaj, że najważniejsza jest Twoja trzeźwość. Swoje bezpieczeństwo zawsze stawiaj na pierwszym miejscu.
  • Będę powtarzał to jak mantrę: przynależność do Wspólnoty Anonimowych Alkoholików, regularne uczestniczenie w mitingach, realizowanie programu 12 Kroków i rozmowy z innymi zdrowiejącymi uzależnionymi to działania, które najprawdopodobniej jak nic innego pomogą Ci w utrzymaniu abstynencji i zmianę destrukcyjnego stylu życia. Mitingi AA można znaleźć w każdym mieście w naszym kraju, w wielu miasteczkach, a nawet wsiach.

Nieprzestrzeganie powyższych zaleceń, czego nikomu nie życzymy, może wywołać głody alkoholowe, a w rezultacie nawrót choroby alkoholowej.

Dobrze, żeby mieć też świadomość, że występowanie głodów alkoholowych jest naturalne w chorobie alkoholowej. Tak samo, jak to, że te stany mijają. Umiejętność rozpoznawania silnej chęci zażywania (która może objawiać się na różne sposoby) jest bardzo ważna. Równie istotne jest działanie. Konsultacje z terapeutą, rozmowy z innymi uzależnionymi, obecność na mitingach i dbanie o siebie w tym trudnym okresie pomagają go przetrwać.

O UZALEŻNIENIACH