Model Minnesota powstał w ośrodku „Hazelden”, który prowadzi swoją działalność w USA, w stanach: Minnesota, Nowy York, Teksas, Floryda i jest liderem w multidyscyplinarnym podejściu do leczenia uzależnień chemicznych. Od 60 lat oferuje specjalistyczne programy dla osób uzależnionych od różnych środków psychoaktywnych, pomoc dla rodzin osób uzależnionych, prowadzi badania naukowe oraz kształci specjalistów w tym zakresie.
Koncepcje terapeutyczne modelu Minnesota dzięki Ewie Woydyłło, Wiktorowi Osiatyńskiemu oraz Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu i innych Uzależnień przy Fundacji Batorego stały się inspiracją dla lecznictwa odwykowego w Polsce. Od końca lat 80. stały się częścią szkoleń prowadzonych przez Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości.
Od początku w modelu Hazelden koncentrowano się na odbudowie szacunku i godności osób uzależnionych. Przez lata model Minnesota podlegał ewolucji, lecz główne założenia pozostały niezmienne. Zaczęto wykorzystywać przeszkolonych specjalistów wywodzących się spośród alkoholików i narkomanów zdrowiejących według AA\AN („Hazelden” już od 1954 r. zaczął zatrudniać trzeźwiejących alkoholików).
Początkowo program trwał 60 dni, ale z czasem - ze względu na koszty - został skrócony do 28 dni. Po detoksykacji trwającej do 7 dni pacjent przechodził do programu - terapii uzależnienia opartej na modelu Minnesota.
Jest on podporządkowany dwóm głównym celom:
W 1998 roku Komisja Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu i innych Uzależnień Fundacji Batorego zorganizowała seminarium z udziałem Stefana Johansona, który przez 14 lat pracował z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków w USA, a później był współtwórcą Ośrodków Leczenia Uzależnień opartych na modelu Minnesota w Europie. Model Johansona nie różnił się od modelu oryginalnego z „Hazelden”.
Johanson oparł się na programie 12 Kroków AA. Zaleca udział w mitingach AA i rodzinnych spotkaniach Al-Anon. Wykorzystał też w sposób zorganizowany kryzysy występujące w życiu osoby uzależnionej w celu przełamania mechanizmów obronnych i zmobilizowania pacjenta do podjęcia terapii. Oznacza to, że nie trzeba czekać, aż osoba uzależniona „sięgnie dna”, by można jej pomóc.
W terapii Johanson kładzie nacisk na pracę grupową i indywidualną. W założeniu modelu Minnesota uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest chorobą nieuleczalną, a to oznacza brak możliwości powrotu do tzw. kontrolowanego ich używania. Oznacza to też, że pomoc służy powstrzymaniu rozwoju choroby, a nie oferuje wyleczenia - ponieważ jest to niemożliwe.
Trudność leczenia wynika z faktu, że postępy zależą przede wszystkim od woli i chęci samego zainteresowanego, a cały proces wymaga czasu.
Proponowana przez „NASZ DOM” terapia daje możliwość nabycia ważnych umiejętności życiowych, aby bezpiecznie i z satysfakcją żyć z własnym uzależnieniem.
Stanisław Borek - terapeuta uzależnień
Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel: