Zatrucie alkoholowe to stan, w którym poziom alkoholu we krwi jest na tyle wysoki, że powoduje zaburzenia funkcjonowania organizmu. Jest skutkiem spożycia większej ilości alkoholu, niż organizm jest w stanie metabolizować.
Zatrucie może wystąpić po zbyt dużej ilości wypitego etanolu lub zbyt dużym tempie picia. To, w jakim stopniu nasilone będzie zatrucie, zależy zarówno od powyższych czynników, jak i indywidualnych predyspozycji (oraz zachowań) osoby. Znaczenie mają wiek, waga, płeć, tryb życia czy różnego rodzaju dolegliwości.
Powszechnymi objawami zatrucia alkoholowego, których nasilenie może różnić się w zależności od osoby, są:
Zatrucie alkoholowe jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do śmierci. Możliwymi powikłaniami są:
Najskuteczniejszym sposobem na zatrucie alkoholowe jest zapobieganie, najprościej mówiąc - niepicie. Na pewno nie będę przestawiał tutaj sposobów na to, w jaki sposób przygotować się do imprezy, żeby później nie cierpieć. Alkohol jest trucizną, której wystrzegam się od ponad 30 lat, już wcześniej uzależnienie zdążyło zniszczyć każdy obszar mojego życia.
Jeżeli komuś przydarza się doświadczyć zatrucia alkoholowego, a już szczególnie wtedy, kiedy to się powtarza, powinien zastanowić się zarówno nad swoim stosunkiem do alkoholu, jak i wpływem picia na swoje życie. Bo granica między nadużywaniem a uzależnieniem jest bardzo cienka. Natomiast uzależnienie jest chorobą na całe życie. Więcej informacji można przeczytać w tekście poświęconemu leczeniu alkoholizmu.
Zatrucie alkoholowe jest niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia stanem organizmu i wymaga pomocy medycznej. Podczas wystąpienia pierwszych objawów należy jak najszybciej "zaopiekować się" zatrutą osobą. Najrozsądniejszym działaniem będzie przetransportowanie do przychodni, gdzie uzyska profesjonalną pomoc i będzie pod stałą obserwacją. Jeśli jesteś sam i doświadczasz objawów zatrucia - zadzwoń po karetkę!
Jeżeli z jakiegoś powodu profesjonalna pomoc nie jest dostępna, należy zadzwonić po karetkę, a następnie udzielić takiej osobie pierwszej pomocy: ustawić w pozycji bocznej, nieustannie monitorować oddech (a także odruchy wymiotne, które u nieprzytomnej osoby mogą zagrażać życiu), okryć kocem, podawać wodę. W przypadku utraty świadomości należy cucić zatrutą alkoholem osobę, żeby zminimalizować ryzyko zapadnięcia w śpiączkę alkoholową. Do czasu przyjazdu ratowników należy pozostać z osobą chorą, zapewniając jej bezpieczeństwo.
Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie odstawić alkoholu, doświadczasz objawów zatrucia i potrzebujesz pomocy - zadzwoń do mnie. Ośrodek NASZ DOM oferuje profesjonalny, kilkudniowy detoks organizmu pod opieką specjalistów, który bardzo często jest wyjściową do dalszego leczenia. Pozwól sobie pomóc.