Padaczka alkoholowa jest chorobą, która dotyka wiele uzależnionych od alkoholu osób w ostatniej, zaawansowanej fazie choroby. Objawia się przede wszystkim powtarzającymi się atakami drgawek, które są wynikiem toksycznego wpływu tej substancji na układ nerwowy. Alkohol działa na receptory w mózgu, które są ściśle powiązane z ryzykiem wystąpienia padaczki.
Do ataku padaczki alkoholowej dochodzi najczęściej w ciągu 12-72 godzin po zaprzestaniu picia. Choroba ta jest jednym z najpoważniejszych powikłań alkoholowego zespołu abstynencyjnego.
Padaczka po alkoholu powstaje na skutek długotrwałego picia alkoholu, co prowadzi do zmian w budowie i funkcjonowaniu mózgu. Picie uszkadza struktury neuronów oraz zaburza równowagę elektrolitów w mózgu, neurony zostają nadmiernie pobudzone, wywołując drgawki po alkoholu. Nadużywanie etanolu powoduje także niedobór witamin i minerałów, takich jak tiamina, magnez czy kwas foliowy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ich deficyt może zwiększyć ryzyko wystąpienia padaczki alkoholowej.
Co to jest padaczka alkoholowa?
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), padaczka alkoholowa jest zdefiniowana jako choroba układu nerwowego związana z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Kod padaczki alkoholowej według ICD-10 to G40.5.
W tym miejscu warto rozróżnić dwa pojęcia. Padaczka alkoholowa to choroba z szeregiem objawów, które mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście dni. Natomiast sam atak padaczkowy trwa najczęściej kilka minut, jednak drgawki po odstawieniu alkoholu mogą się powtarzać w przeciągu kolejnych dni, nawet kilkukrotnie w trakcie jednego dnia.
Atak padaczki alkoholowej może mieć różny przebieg. Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, że jest to stan zagrażający życiu i wymaga niezwłocznej pomocy medycznej.
Największym ryzykiem wystąpienia objawów padaczki alkoholowej obarczone są osoby uzależnione, które po ciągu alkoholowym chcąc lub nie chcąc, odstawiają picie. Jeżeli w przeszłości wystąpił już atak padaczkowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo nawrotu padaczki alkoholowej.
Pierwsze objawy padaczki alkoholowej często obejmują utratę przytomności, jednak nie zawsze. Można doświadczyć sztywności mięśni, drgawek, skurczów, utraty koordynacji ruchowej i trudności z mówieniem, nieświadomego oddania moczu i kału. Może dojść także do przegryzienia języka.
Przyczyną padaczki alkoholowej jest alkoholizm w zaawansowanym stadium choroby. Ataki pojawiają się w zespole abstynencyjnym po odstawieniu picia, co jest dla organizmu alkoholika wielkim szokiem. Nic zatem odkrywczego w stwierdzeniu, że przyczyną padaczki alkoholowej jest picie alkoholu.
Wielokrotne ataki padaczki alkoholowej, szczególnie bez pomocy medycznej mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu i zwiększenia ryzyka wystąpienia innych chorób i schorzeń (tj. choroby serca, wątroby i cukrzyca).
W miarę postępu choroby, objawy padaczki alkoholowej mogą ulec nasileniu i prowadzić do poważniejszych zaburzeń funkcjonowania mózgu. Skutkiem padaczki alkoholowej mogą być:
Atak padaczki alkoholowej może być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych - jest stanem zagrożenia życia. Warto posiadać wiedzę, jak zareagować i co robić, gdy ktoś w naszym otoczeniu dostał padaczki alkoholowej.
Jak zareagować na padaczkę alkoholową? Widok objawów może w pierwszym momencie wydawać się straszny, ale bardzo ważne jest, aby zachować spokój. Opanowanie i skupienie zapewni skuteczniejsze działanie. Pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej obejmuje kolejno:
- Upewnij się, że jesteś bezpieczny. W następnej kolejności zadbaj o to, by osoba, która dostała ataku padaczki znalazła się w bezpiecznym miejscu, z dala od wysokości, ostrych przedmiotów i innych potencjalnych zagrożeń. Wezwij karetkę pogotowia.
- Obejmij dłońmi głowę chorego/ą, nie podnoś jej do góry. Staraj się przytrzymywać drżące ciało.
- Nie wkładaj niczego do jego ust, nie podawaj płynów - mogłoby skutkować to zadławieniem.
- Gdy napad drgawkowy zmniejszy nasilenie, połóż chorego/ą w pozycji bocznej ustalonej.
- Jeżeli jest przytomny/a, spróbuj uspokoić go/ją słowami i obecnością, aby zminimalizować stres i lęk.
- Czekaj do przyjazdu karetki, cały czas pilnując osobę, która dostała ataku padaczki. Przekaż wszystkie informacje, które mogłyby pomóc ratownikom medycznym (np. jeżeli wiesz o uzależnieniu, przyjmowanych lekach, stanie zdrowia itp.).
Padaczka alkoholowa jest wynikiem uzależnienia od alkoholu i będzie się powtarzać, jeżeli chory nie przestanie pić. Każdy kolejny atak wiąże się z ogromnym ryzykiem poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet utraty życia. Czy można ją wyleczyć? Nie. Objawy będą się pojawiać po odstawieniu. Można jednak przestać pić.
Aby zapobiec atakom padaczki, należy odstawić alkohol w bezpieczny sposób pod opieką specjalistów. Detoks alkoholowy przeprowadzony pod kontrolą pomoże załagodzić skutki zespołu abstynencyjnego i zniwelować ryzyko wystąpienia napadu drgawek po odstawieniu alkoholu.
Leczenie padaczki alkoholowej obejmuje przywrócenie równowagi metaboliczno-witaminowej i poprawę gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Kolejnym etapem jest leczenie alkoholizmu.
Uzależnienie to choroba, którą rządzą bardzo silne mechanizmy. Bez terapii uzależnień człowiek najczęściej wraca do picia pomimo zagrożenia życia czy zdrowia. Pomimo wszystkich innych konsekwencji wynikających z alkoholizmu. Leczenie jest zatem kluczowe, aby uniknąć występowania ataków padaczki alkoholowej w przyszłości.
właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat
Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698