Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Jak radzić sobie po terapii?

Odbycie stacjonarnej terapii leczenia alkoholizmu jest pierwszym krokiem trzeźwienia. Podczas jej trwania alkoholik przyjmuje tożsamość osoby uzależnionej, co jest początkiem jego życia w abstynencji.

W trakcie leczenia osoba uzależniona jest pod stałą opieką doświadczonych terapeutów. W każdej chwili może zwrócić się o pomoc do nich, a także innych pacjentów. Poczucie wspólnoty oraz to, że nie jest się odosobnionym w swoim przypadku, bardzo wspomaga cały proces terapeutyczny.

Terapia uzależnień w prywatnym ośrodku leczenia ma także na celu przygotowanie alkoholika do radzenia sobie bez alkoholu w codziennym życiu, po zakończonym leczeniu.


Co robić, a czego unikać?

Każda sytuacja, osoba czy miejsce kojarzące się ze spożywaniem alkoholu stanowi niemałe zagrożenie dla trzeźwiejącego alkoholika. Dlatego tak ważne jest, aby wykluczyć je z codziennego życia. Głód alkoholowy może pojawić się w każdej chwili z powodu, wydawać by się mogło, niezbyt niebezpiecznego zdarzenia. Jakie rady możemy przekazać trzeźwiejącym alkoholikom?

  • Zaprzestanie kontaktowania się z osobami, z którymi piłeś alkohol. Z początku wydaje się to bardzo trudne, aby odciąć się od ludzi. Jeżeli stanowczo postawisz na swoim i odmówisz po raz kolejny, oni sami odejdą.
  • W miejscu Twojego zamieszkania nie mogą znajdować się żadne przedmioty, jak na przykład kufle do piwa czy kieliszki, a także inne elementy przypominające Ci o piciu.
  • Nie wyrażaj zgody na spożywanie alkoholu w Twoim towarzystwie, ani na przebywanie w otoczeniu ludzi pijanych. Masz do tego pełne prawo, to nic krępującego.
  • Unikaj wszystkich produktów, które w swoim składzie zawierają alkohol. Może znajdować się on w kosmetykach, słodyczach, lekach - każda tego typu rzecz może być cichym prowodyrem głodu alkoholowego.
  • Unikaj miejsc, w których wcześniej piłeś alkohol. Wspomnienia o tamtych chwilach mogą wytrącić z równowagi Twoje myśli.
  • Regularny i zdrowy tryb życia są bardzo pomocne w procesie trzeźwienia. Usystematyzowany dzień zapobiega pojawianiu się stresu i obaw. Dzięki temu zadbasz o swoją kondycję psychiczną i fizyczną.
  • Nie zapominaj o spotkaniach AA i konsultacjach z terapeutami w chwilach kryzysu.
  • Bądź tu i teraz!
  • Realizuj założenia programu HALT każdego dnia.

terapeuta uzależnień Dariusz Siudak

Program HALT

Program HALT powstał dzięki ruchowi Anonimowych Alkoholików, którzy podczas zdrowienia doświadczyli wielu kryzysowych sytuacji. Mowa o takich chwilach, podczas których było im najtrudniej utrzymać postanowienie trwania w abstynencji.

Nazwa programu pochodzi od pierwszych liter angielskich słów:

  • H - Hungry - Głodny
  • A - Angry - Zły
  • L - Lonley - Samotny
  • T - Tired - Zmęczony

Osoby uzależnione podczas występowania głodu, złości, zmęczenia i samotności są o wiele bardziej podatne i skore do podjęcia decyzji o złamaniu abstynencji.

Najważniejsza jest świadomość alkoholika, że takie stany mogą mieć miejsce, jednak najlepiej, aby jak najrzadziej do nich dopuszczać.

Aby zniwelować uczucie głodu warto mieć na przykład zawsze przy sobie coś do zjedzenia i picia, jak przekąska, woda. Zadbaj o to, aby nie chodzić głodnym, ponieważ ten sam obszar mózgu odpowiada za głód alkoholowy co za naturalny głód.

Warto także korzystać z pomocy innych - terapeuty i najbliższych, żeby w razie odczuwania samotności móc się wygadać i poczuć lepiej. Korzystaj ze spotkań AA i innych grup samopomocy. Pamiętaj, że nie jesteś sam ze swoim problemem.

Należy także zadbać o to, aby się nie przemęczać i nie przeciążać. A jeśli Twoje hobby lub praca tego wymaga - trzeba zapewniać sobie odpoczynek i relaks - np. basen, masaż, medytacja.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień