Dlaczego warto podjąć terapię w Naszym Domu?

W naszym kraju działa wiele ośrodków, które oferują prywatny odwyk. Warto przemyśleć taką formę leczenia uzależnień, ponieważ okazuje się ona dużo skuteczniejsza od terapii w placówkach państwowych czy ambulatoryjnych.

Poznaj najważniejsze przymioty naszego Ośrodka terapii uzależnień.

Liczba godzin terapii

7 dni w tygodniu, praca terapeutyczna codziennie od rana do wieczora. Zaczynamy od godziny 9.30, a zajęcia trwają zwykle do 18, nieraz do 21 (z przerwami naturalnie). Pragniemy, aby osoby, które zdecydowały się na terapię w Naszym Domu, mogły czerpać jak najwięcej z leczenia. Niedzielne popołudnie jest czasem na odwiedziny bliskich.

Uczestnicy terapii piszą także swoje indywidualne prace. Poznają siebie, uczą się wglądu w swoje uczucia, jak je nazywać i wyrażać, zyskują narzędzia do radzenia sobie z chorobą. Realizujemy sprawdzony program, który działa.

Bardzo ważnym elementem jest także edukacja o chorobie, jaką jest uzależnienie. W końcu osoba chora na cukrzycę musi wiedzieć, ile podać sobie insuliny lub w jaki sposób ustalać swoją dietę. Tak samo jest w przypadku alkoholizmu, narkomanii, hazardu czy jakiekolwiek innego uzależnienia.

W każdym tygodniu w Ośrodku odbywają się mitingi AA i NA, które są obowiązkowe dla uczestników terapii. Jest to pierwsza pomoc dla zdrowienia, szczególnie po zakończonym leczeniu w Naszym Domu. Tam można poznać nowych przyjaciół, zaznać, czym jest Wspólnota, wyrzucić z siebie wszystkie myśli, poznać doświadczenie innych uzależnionych i poczuć niesamowitą energię i siłę, jaką daje grupa. Poznaj nasz dokładny Plan Dnia.

Szybkie rozpoczęcie terapii

Osoba uzależniona potrzebuje pomocy natychmiast - alkoholizm czy narkomania to choroby, które postępują, czyniąc w ciele i psychice coraz większe spustoszenie. Bardzo ważny jest także moment, w którym uzależniony wyraża zgodę na podjęcie leczenia. Taki stan rzeczy jednak szybko mija - mechanizmy choroby zrobią wszystko, aby odwieść uzależnionego od leczenia, dlatego warto wykorzystać decyzję o terapii od razu.

Na terapię w naszym ośrodku nie trzeba czekać w długiej kolejce. Nie trzeba też mieć skierowania od lekarza. Wystarczy skontaktować się z nami, zapytać o wolne miejsca i zarezerwować pobyt. Bardzo często osoby zgłaszające się na terapię przyjeżdzają jeszcze tego samego dnia.

Wspólnota

Wspólnota, którą tworzymy w Naszym Domu, jest bardzo ważną częścią procesu zdrowienia. Przebywanie z ludźmi, którzy zmagają się z tą samą chorobą, udowadnia, że nie jesteśmy sami ze swoim problemem - nie jesteśmy inni. Pozwala także zrozumieć, że sami sobie nie poradzimy. Zyskujemy zrozumienie i szacunek, a także motywację do leczenia. Wspólnie spędzając czas, uczymy się trzeźwego sposobu życia, zawieramy bezpieczne dla zdrowienia znajomości, które często przeradzają się w przyjaźnie.

Bezpieczny czas

Robimy co w naszej mocy, aby Nasz Dom był bezpiecznym miejscem dla wszystkich osób uzależnionych. Chodzi nie tylko o anonimowość, do której przykładamy ogromną wagę, ale także o atmosferę zaufania, otuchy i wsparcia. Zasady, które obowiązują w Ośrodku, mają na celu zagwarantowanie uczestnikom leczenia bezpieczne warunki pobytu, zarówno dla ich trzeźwości, jak i zdrowienia w szerokim ujęciu.

Kameralne grupy

Prywatny ośrodek NASZ DOM stawia na małe grupy terapeutyczne, w których pacjenci czują komfortowo i bezpiecznie. Terapeuta jest w stanie poświęcić czas każdemu potrzebującemu i dostosować metodę leczenia do indywidualnych możliwości danej osoby. Każdy ma czas na swoją wypowiedź. Ponadto, w kameralnej grupie łatwiej nawiązać przyjaźnie, które zaprocentują w trzeźwej przyszłości.

Domowa atmosfera

Nasz ośrodek leczenia uzależnień nie przypomina szpitala. To przytulny budynek kojarzący się z domem - miejscem bezpiecznym, w którym może zawiązać się wspólnota pomiędzy terapeutami a podopiecznymi oraz wszystkimi uczestnikami terapii między sobą. Wspólne spędzanie czasu, przygotowywanie i jedzenie posiłków, rozmowy, gry w ping-ponga, treningi na siłowni zacieśniają więzi.

Adekwatna lokalizacja

Nasza placówka położona jest w zacisznej okolicy, blisko natury, co sprzyja uspokojeniu i wyciszeniu, a także zapewnia prywatność. To z kolei jest istotne dla uczestników terapii pragnących zachować anonimowość. Co więcej, organizujemy wycieczki (najczęściej po świętokrzyskich górach), które sprzyjają nie tylko relaksowi i zdrowiu fizycznemu, ale też nawiązywaniu więzi międzyludzkich i uczeniu się zdrowych, trzeźwych nawyków i zachowań. Istotnym spostrzeżeniem dla uzależnionych jest fakt, że można spędzać czas na trzeźwo i to w dodatku przyjemnie.

Warunki pobytu

Staramy się zapewnić komfortowe warunki pobytu, które będą sprzyjać procesowi terapeutycznemu. Skupiamy się także na tym, aby ograniczyć ilość bodźców odwracających uwagę od leczenia. Mechanizmy choroby wykorzystają każdy pretekst, aby tylko nie zajmować się uzależnieniem. Zaufaj doświadczeniu naszych terapeutów, którzy sami są uzależnieni, jednak zachowują długoletnią abstynencję dzięki dbaniu o swoje zdrowienie.

Motywacja

Oczywiście w procesie zdrowienia niebagatelną rolę odgrywa motywacja chorego. Jednak na ogół pierwszą motywację do podjęcia leczenia w ośrodku, nazywamy zewnętrzną. Jest ona podyktowana najczęściej warunkami stawianymi przez rodzinę, pracodawcę, sytuację zdrowotną czy materialną. To bardzo ważny moment, który trzeba wykorzystać. W trakcie terapii oczekiwana jest zmiana motywacji, która następuje poprzez uzyskanie wiedzy i świadomości o uzależnieniu.

Zapytaj o wolne miejsca

Chcesz podjąć terapię? Masz pytania, wątpliwości? Zadzwoń do mnie i zapytaj o wolne miejsca.
Dariusz Siudak, właściciel ośrodka

Publiczny a prywatny ośrodek dla osób uzależnionych

W Polsce alkoholicy mogą korzystać z usług państwowych ośrodków odwykowych lub podjąć prywatne leczenie uzależnień. To drugie rozwiązanie przynosi zdecydowanie więcej korzyści. Dlaczego?

Na początku wyjaśnijmy różnicę między publicznymi a prywatnymi ośrodkami leczenia uzależnień. Placówki państwowe oferujące terapię alkoholową czy narkotykową mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Koszty terapii pokrywa zatem nie pacjent, lecz NFZ. Z kolei pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień należy opłacić samodzielnie.

Dla wielu osób perspektywa darmowego leczenia może wydawać się atrakcyjna. Trzeba jednak pamiętać, że publiczne ośrodki terapii uzależnień mają kilka wad, które mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność odwyku.

  • Mniej więcej połowa pacjentów w państwowych oddziałach odbywa leczenie z powodu nakazu sądowego. Kraty w oknach, pozamykane drzwi, nie ma możliwości podejmowania decyzji i wzięcia w trakcie terapii odpowiedzialności za swoje leczenie i swoją trzeźwość. To zaś jest niezbędnym elementem procesu terapeutycznego.
  • Duża liczba pacjentów - przepełnione oddziały detoksykacji czy grupy terapeutyczne utrudniają terapeutom zachowanie indywidualnego podejścia i kontaktu z każdym pacjentem.
  • Długi czas oczekiwania - decydując się na leczenie alkoholizmu na NFZ, trzeba liczyć się z kilkoma, a nawet kilkunastoma tygodniami czekania na wolne miejsce. To niestety wiąże się z ryzykiem pogłębienia zaburzeń.
  • Przyjmowanie na terapię wyłącznie osób trzeźwych - taka praktyka stosowana jest również w niektórych ośrodkach prywatnych. Sprawia ona, że pacjenci w zaawansowanym stadium uzależnienia mają bardzo utrudniony dostęp do leczenia. Natomiast samodzielnie przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
  • Niższy komfort leczenia - związany nie tylko z przepełnieniem szpitala czy ośrodka terapeutycznego, ale też z warunkami typowo szpitalnymi, które mogą wywoływać przykre odczucia.

O UZALEŻNIENIACH