Uzależnienie od kokainy

Uzależnienie jest chorobą, która polega na patologicznej, desperackiej ucieczce od własnych emocji poprzez zmianę stanu świadomości za pomocą substancji lub zachowania. Kokaina natomiast uzależnia bardzo szybko. Osobiście znam osoby, które już po pierwszej dawce uświadamiały sobie, że już nigdy nie chcą przestać jej zażywać.

Objawy uzależnienia od kokainy

Uzależnienie od kokainy (z resztą tak samo jak od innych narkotyków czy zachowań) ma cechy charakterystyczne. Objawem uzależnienia od kokainy jest:

  • Koncentracja życia wokół kokainy - poświęcenie dużej ilości czasu oraz energii na zdobywanie i zażywanie, a także na "dochodzenie do siebie" po kokainie.
  • Zmieniająca się tolerancja na narkotyk - kiedy trzeba brać coraz większe dawki kokainy, żeby uzyskać pożądany efekt (który wcześniej był osiągalny po mniejszej ilości).
  • Objawy po odstawieniu - po odstawieniu kokainy, wraz ze zmniejszeniem jej stężenia w krwioobiegu, występujące nieprzyjemne dolegliwości takie jak m.in. lęk, drażliwość czy bezsenność.
  • Głód kokainowy - pojawiająca się silna potrzeba zażycia kokainy, obsesja zażywania, ciągłe myślenie o substancji.
  • Problemy z odstawieniem - mimo chęci, osoba uzależniona nie jest w stanie kontrolować ani przestać brać, nawet po wielokrotnych próbach.
  • Branie pomimo konsekwencji - kontynowanie ćpania pomimo pojawiających się problemów zdrowotnych, społecznych, finansowych itd.
  • Nieodpowiedzialność - zażywanie narkotyku w sytuacjach, kiedy stwarza to bezpośrednie zagrożenie np. prowadzenie auta pod wpływem lub podejmowanie niebezpiecznych/nielegalnych aktywności w celu zdobycia kokainy np. kontakty seksualne, kradzieże.
  • Zaniedbania - porzucenie hobby, konflikty w relacjach z innymi, zaniedbywanie codziennych obowiązków tj. higiena, szkoła, praca, dzieci spowodowane braniem kokainy.

A co z innymi narkotykami?

Uzależnienie od kokainy rzadko zaczyna się stricte od tego narkotyku. Przeważnie najpierw człowiek sięga po alkohol czy marihuanę, z czasem mocniejsze substancje tj. amfetamina, a później przerzuca się na kokainę.

Rodzaj narkotyku nie ma tutaj większego znaczenia - chodzi o osiągnięcie danego stanu psychicznego i ucieczkę od emocji. Osoba uzależniona potrzebuje natychmiastowego ukojenia - zarówno z powodu głodu narkotykowego, jak i trudnych uczuć, z którymi nie potrafi sobie radzić na trzeźwo. To nic dziwnego, kiedy osoba uzależniona od kokainy bierze inny narkotyk lub pije.

Wiem, bo sam tego doświadczyłem. Kiedy nie miałem dostępu do alkoholu, brałem, co było, żeby tylko zmienić swój stan świadomości i nie dopuścić do objawów odstawienia. Nie chodziło o wypicie wódki czy innego trunku. Za wszelką cenę nie chciałem czuć się źle. A kiedy mnie "puszczało", tak właśnie się czułem. Kompletnie nie umiałem sobie poradzić. Byłem więźniem w szponach swojej choroby uzależnienia. Dzisiaj wiem, że każda substancja psychoaktywna jest ogromnym zagrożeniem dla mojego życia, pomimo tego, że nazywam się alkoholikiem i zachowuje abstynencję od ponad 30 lat.

Jak rozpoznać uzależnienie od kokainy?

Uzależnienie jest podstępną kreaturą. To jedyna choroba, która w taki sposób oddziałuje na człowieka - mówi do niego, przekształca myślenie i spojrzenie na rzeczywistość. Dlatego tak wielu uzależnionych od kokainy nie jest w stanie dostrzec swojego problemu - manipuluje, racjonalizuje i minimalizuje swoje zachowania. To wszystko jest podyktowane przez mechanizmy choroby. Znacznie częściej to właśnie bliscy narkomanów zaczynają dostrzegać problem.

Objawy uzależnienia od kokainy, które mogą zauważyć osoby postronne:

  • Zmiana zachowania - unikanie kontaktu z bliskimi, izolacja, wycofanie, zmiana środowiska - znajomych, sposobu ubierania się, wypowiadania, rezygnacja z pasji; "pociąganie" nosem.
  • Zmiany nastroju - gwałtowne zmiany nastroju, nieadekwatne do sytuacji uczucia takie jak złość, lęk, euforia; agresywne lub ucieczkowe reakcje na pytania czy troskę.
  • Spadek wydajności - pojawiające się problemy w pracy czy szkole, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, zaniedbywanie obowiązków - w dłuższej perspektywie. 
  • Nadaktywność - w opozycji do powyższego, po zażyciu kokainy człowiek może wykazywać więcej energii i pomysłów, a także mówić o wiele więcej niż zwykle.
  • Problemy finansowe - kokaina kosztuje, dlatego uzależnieni potrzebują pieniędzy, przez co pojawiają się kłopoty z finansami; pożyczanie pieniędzy, sprzedawanie rzeczy, kradzieże.
  • Ukrywanie - uzależniony zaczyna mieć tajemnice, nie chce mówić o tym gdzie był, z kim rozmawiał, co robił; szuka wymówek, kłamie.
  • Utrata wagi - kokaina hamuje apetyt, dlatego często osoby uzależnione widocznie tracą na wadze.
  • Problemy zdrowotne - infekcje, ciągły katar, krwawienie z nosa, problemy z sercem, erekcją, kłopoty z zasypianiem czy bezsenność.
  • Wygląd - rozszerzone źrenice, które niemal nie reagują na światło; blada i sucha skóra; podrażniony nos; popsute zęby i dziąsła; podkrążone oczy;

Rozpoznanie uzależnienia od kokainy nie jest proste, zarówno przez samego narkomana, jak i jego bliskich. Choroba za wszelką cenę chce pozostać w ukryciu; po prostu tak działa. Jak długo tylko może, nie pozwala uzależnionemu uświadomić sobie zagrożenia, jakie stanowi. Kokaina wpływa na mózg - myślenie, a tym samym zachowanie. Mechanizmy wykształcone w trakcie rozwoju uzależnienia powodują, że chory zaprzecza istnieniu nałogu, racjonalizuje swoje zażywanie i minimalizuje wszystkie konsekwencje.

W grę wchodzi także zjawisko zwane współuzależnieniem. Współuzależnione osoby biorą na siebie odpowiedzialność za narkomana, próbują kontrolować jego zachowanie i "ratować" przed konsekwencjami uzależnienia. Niestety, to nie działa. Więcej informacji na ten temat znajdziecie pod powyższym linkiem.

Sprawdź, jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków.

Jak leczyć uzależnienie od kokainy?

Z chorobami jest tak, że aby zacząć zdrowieć, trzeba się leczyć. Z uzależnieniem od kokainy nie jest inaczej. To poważna, postępująca i śmiertelna choroba, która wymaga specjalistycznej pomocy. Śmiertelnych chorób nie leczy się w domu, to niemożliwe. Poza tym pomyśl, ile razy próbowałeś/aś sam/a przestać? Lub ile razy ktoś Ci bliski, kto ćpa, mówił, że to już był ostatni raz, że od jutra z tym skończy?

Podjęcie leczenia uzależnienia od kokainy to nie jest wstyd. Cierpienie z powodu choroby to nie powód do wstydu! Wstydem może być rujnowanie życia sobie i swoim bliskim. Trzeba mieć naprawdę dużo siły i odwagi, żeby przyznać się do problemu i rozpocząć proces zdrowienia.

Ale wiesz co? To jest możliwe. Przyjedź do naszego Ośrodka, a osobiście poznasz narkomanów, którzy zdrowieją od lat i prowadzą satysfakcjonujące życie - w zgodzie ze sobą i innymi, bez kokainy i innych substancji psychoaktywnych. Przyjedź do nas na terapię - leczenie narkomanii - a otrzymasz zrozumienie, wsparcie i pomoc, na którą zasługujesz.

Ile trwa odwyk od kokainy?

Odwyk od kokainy w Ośrodku Uzależnień NASZ DOM trwa 5 tygodni. Pierwszy tydzień to kompleksowe, bezpieczne odtrucie organizmu - tzw. detoks. Pomaga w odstawieniu substancji psychaktywnych i w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego - podajemy kroplówki i leki na odstawienie kokainy.

Kolejne 4 tygodnie to intensywna terapia - ok. 8 godzin zajęć dziennie. NASZ DOM to Ośrodek zamknięty, gdzie przeważającą część kadry stanowią zdrowiejące od lat osoby uzależnione. Oferujemy leczenie uzależnienia od kokainy w atmosferze wsparcia, szacunku i zrozumienia. Po terapii nie zostaniesz sam. Zadzwoń do mnie - tel. 698 323 698 - Darek Siudak.

Kokaina - czym jest i jakie ma działanie?

Kokaina - potocznie jako koks, koka, śnieg czy białe - to silny stymulant pochodzący z liści krzewu koki. Jako związek chemiczny jest alkaloidem o kryształowej konsystencji, często prezentującym się w formie białego proszku. Ma specyficzny, często opisywany jako benzynowy lub chemiczny zapach.

Zażywanie kokainy polega na wdychaniu proszku przez nos, choć można ją także brać doustnie, wstrzykiwać lub palić.

Działanie kokainy - objawy po zażyciu

Mówimy o jednym z najsilniejszych stymulantów ośrodkowego układu nerwowego. Po zażyciu, działanie kokainy jest odczuwalne prawie natychmiast, gdzie następuje szereg psychicznych i fizycznych zmian.

Gdy mówimy o działaniu kokainy, odnosimy się przede wszystkim do natychmiastowej euforii i zwiększonej czujności. Kokaina działa na ośrodkowy układ nerwowy poprzez blokowanie wychwytu zwrotnego dopaminy w mózgu, co prowadzi do intensywnego uczucia radości. Wśród efektów zażywania kokainy wymieniamy także wzmożoną aktywność, nadmierną gadatliwość i poczucie siły, sprawczości.

W krótkim czasie po zażyciu kokainy, człowiek odczuwa euforię. Ta nagła fala energii i radości często skutkuje wzmożonym poczuciem pewności siebie. Przykładowo ktoś, kto zazwyczaj jest nieśmiały lub ostrożny, może podejmować ryzykowne decyzje np. bez przemyślenia wydawać pieniądze lub nawiązywać relacje interpersonalne z nieznajomymi.

Pod wpływem kokainy ludzie zaczynają mówić szybko, skakać z jednego tematu na drugi, często nie dając innym możliwości wtrącenia się do rozmowy. W trakcie konwersacji mogą dzielić się osobistymi informacjami czy sekretami, o których na trzeźwo by nie mówili.

Kokaina może również zaburzyć percepcję czasu. Czas może przelatuje w mgnieniu oka lub, przeciwnie, ciągnie się nieskończoność. Przykładowo osoba pod wpływem kokainy może spędzić 2 godziny w łazience, myśląc, że minęło zaledwie kilka minut.

Niepokój i paranoja to kolejne skutki działania kokainy. W trakcie imprezy osoba może zacząć czuć, że wszyscy ją obserwują, mówią o niej lub są wrogo nastawieni. I jeszcze agresja. Niewielkie nieporozumienia, które normalnie zostałyby zignorowane, mogą prowadzić do emocjonalnego wybuchu, a nawet fizycznych konfrontacji.

Kiedy działanie kokainy zaczyna słabnąć, człowiek może odczuwać intensywne uczucie wyczerpania i smutku, to z kolei prowadzi do apatii, braku motywacji do robienia czegokolwiek, a także chęci zażycia kolejnej dawki, aby powrócić do euforycznego stanu.

Każda osoba jest inna - może reagować na kokainę inaczej, a powyższe objawy mogą różnić się intensywnością i charakterem w zależności od wielu czynników, takich jak dawka, jakość, częstotliwość zażywania substancji czy indywidualna podatność organizmu.

Kokaina - skutki uboczne

Krótkotrwałe skutki uboczne zażycia kokainy

  • zwiększone tętno i ciśnienie krwi
  • rozszerzone źrenice
  • niepokój i paranoja
  • bezsenność, problem z zaśnięciem
  • wzmożona potrzeba mówienia
  • ruchliwość
  • drgawki
  • bóle głowy
  • nudności i wymioty

Długotrwałe skutki uboczne:

  • uzależnienie fizyczne i psychiczne
  • problemy z układem sercowo-naczyniowym
  • trwałe zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu
  • zniszczenie błony śluzowej nosa
  • zaburzenia psychiczne
  • problemy z myśleniem, pamięcią i koncentracją
  • zaburzenia erekcji i libido
  • problemy z wątrobą i nerkami
  • problemy jelitowe, z trawieniem

Zażywanie kokainy nie jest niewinną zabawą, ale wyjątkowo niebezpiecznym ryzykiem uzależnienia, które pochłania życie. Wzmożone poczucie euforii i energii, które są efektem kokainy, jest tylko chwilowe, a w zamian popycha organizm w objęcia zależności, z której trudno się wykaraskać. Im więcej i częściej ktoś sięga po kokainę, tym bardziej osłabia swój umysł, układ nerwowy, serce i płuca. Dążąc za wszelką cenę do przyjemności za pomocą kolejnej dawki, zwiększasz ryzyko przedawkowania. Kokaina nie daje prawdziwego szczęścia ani spełnienia - oferuje jedynie złudzenie, które prowadzi do uzależnienia, a w rezultacie więzienia, szpitala lub śmierci.

Nie będziesz wyjątkiem. Jeśli myślisz, że Ciebie to ominie, jesteś dokładnie taki sam, jak wszyscy inni uzależnieni - oni też tak myśleli.

Zjazd po kokainie

Tzw. zjazd po kokainie to czas i objawy, które następują po ustąpieniu głównych efektów działania tej substancji. To stan, w którym euforia i nadmiar energii nagle zastępowane są głębokim uczuciem wyczerpania, przygnębienia i dyskomfortu. Do objawów zjazdu po kokainie zalicza się:

  • Przygnębienie i lęk - bezpośrednio po zakończeniu działania kokainy pojawiają się uczucia smutku, przytłoczenia, a nawet stany depresyjne. Powszechne są także lęk, a nawet paranoja.
  • Zmęczenie - ciało i umysł są wyczerpane. To naturalna reakcja organizmu na ekstremalne, a jednocześnie sztuczce pobudzenie, które spowodowała kokaina.
  • Bezsenność - paradoksalnie, mimo ogromnego zmęczenia, wiele osób ma trudności z zaśnięciem. To wynik ciągle pobudzonego układu nerwowego.
  • Bóle i dolegliwości fizyczne - bóle głowy, mięśni i skurcze są powszechne podczas zjazdu po kokainie.
  • Niepokój - osoby doświadczające zjazdu czują niepokój, nie mogą się zrelaksować, wyluzować czy uspokoić.
  • Nasilone pragnienie zażycia kolejnej dawki - by zniwelować nieprzyjemne dolegliwości związane ze zjazdem po kokainie, pojawia się silne pragnienie sięgnięcia po kolejną dawkę. Jest to jeden z głównych objawów uzależnienia od kokainy.

Najczęściej zadawane pytania odnośnie uzależnienia od kokainy

Kokaina jest jednym z najbardziej uzależniających narkotyków. W zależności od indywidualnych predyspozycji niektórzy ludzie mogą się uzależnić już po pierwszym razie, inni po kilku, podczas gdy jeszcze inni mogą zażywać ją dłużej, zanim rozwinie się uzależnienie. Każda kolejna dawka zwiększa ryzyko tej śmiertelnej choroby.

Szczególnie podatne są osoby, które piją alkohol lub biorą inne narkotyki. Oni przeważnie są już uzależnieni, a dołączenie kokainy do listy substancji jest kwestią czasu. Uzależnienia krzyżowe są powszechne wśród narkomanów.

Kokaina prowadzi do krótkotrwałej euforii, wzrostu energii i czujności, ale także powoduje skutki uboczne takie jak nadmierne pobudzenie, paranoja, podwyższone ciśnienie krwi, ryzyko ataku serca i udaru mózgu. Długotrwałe zażywanie kokainy może być przyczyną uszkodzenia serca, płuc, mózgu oraz innych organów. Nie wspominając o uzależnieniu, które rujnuje całe życie.

Po odstawieniu kokainy występuje tzw. zjazd, czyli objawy odstawienne coś na wzór kaca po alkoholu, który objawia się uczuciem przygnębienia, zmęczenia, lęku i bezsenności. Pojawiają się także bóle głowy, mięśni, drgawki. Ogólnie to bardzo nieprzyjemny dla organizmu i samopoczucia stan.

Osoba po zażyciu kokainy jest zazwyczaj bardzo pobudzona, gadatliwa, ma zwiększone poczucie własnej wartości, może podejmować ryzykowne decyzje czy nadpobudliwie reagować na bodźce. Wraz z upływem czasu, kiedy efekty kokainy zaczynają ustępować, może stać się nerwowa, drażliwa lub przygnębiona.

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka kokainy. Każde zażycie tej substancji niesie ryzyko poważnych skutków zdrowotnych, w tym przedawkowania i śmierci, zwłaszcza w połączeniu z innymi substancjami czy lekami. Branie narkotyków to nie zabawa. Przeczytaj artykuł na temat szkodliwości narkotyków.

Jeśli używki są Ci potrzebne do tego, żeby dobrze się bawić czy poczuć lepiej - zastanów się nad terapią. Tam będziesz mieć szansę zrozumieć siebie i swoje emocje, a także wypracować metody i sposoby radzenia, które pozwolą Ci żyć szczęśliwie bez konieczności sięgania po sztuczne substancje psychoaktywne. Ja to zrobiłem. Teraz żyje mi się o wiele, wiele lepiej - nie zamieniłbym zdrowienia na nic innego.


Dariusz Siudak

właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat

Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698

O UZALEŻNIENIACH