Anonimowi Narkomani — pomoc dla uzależnionych

Odtrucie organizmu oraz praca terapeutyczna to początek drogi zdrowienia. Uzależnienie od narkotyków jest chorobą podstępną — nieleczona prowadzi do obłędu, zatruwa duszę po kawałku każdego dnia i zawsze kończy się tak samo — więzieniem, szpitalem lub śmiercią.

Kontynuacja zdrowienia po terapii daje szansę na szczęśliwe życie — z akceptacją choroby, w zgodzie ze sobą, z umiejętnością rozpoznawania i przeżywania swoich emocji. Grupy samopomocowe są miejscem, w którym bezpłatnie możesz zdrowieć z uzależnienia, niezależnie od tego, czy masz za sobą terapię, czy dopiero zaczynasz zmieniać swoje życie.

Grupa Anonimowych Narkomanów czym są mitingi?  

Grupy samopomocowe są dobrowolnymi, bezpłatnymi spotkaniami, na które przychodzą uzależnieni, aby pomagać sobie nawzajem w utrzymywaniu czystości. Wzajemna pomoc między uzależnionymi ma nieocenioną wartość terapeutyczną. Mówi się, że osoba uzależniona od narkotyków dzięki identyfikacji będzie w stanie najlepiej zrozumieć oraz pomóc drugiemu uzależnionemu.

Mitingi są miejscem, do którego możesz przyjść zawsze, gdy potrzebujesz wsparcia — niezależnie od Twojego wieku, orientacji seksualnej, rasy, poglądów religijnych. Jak nazwa wspólnoty sugeruje, jej członkowie są anonimowi — nie musisz być "jakiś", żeby przyjść na miting. Jedynym warunkiem przynależności do tej wspólnoty jest chęć zaprzestania zażywania.

Pomoc dla uzależnionych — jakie są założenia grupy Anonimowych Narkomanów?

Według Anonimowych Narkomanów ciągła i nieprzerwana abstynencja jest najlepszym fundamentem dla zdrowienia. Jak wiadomo jest to ogromne wyzwanie, jednak uczestnictwo w mitingach jest skuteczną metodą, która może w tym pomóc. Anonimowi narkomani wierzą również, że uzależnienie jest chorobą umysłu, duszy i ciała — szukają wszelkich sposobów, żeby zadbać o siebie na wszystkich tych płaszczyznach.

Anonimowi Narkomani — co trzeba zrobić przed swoim pierwszym mitingiem?

Odpowiedź może być zaskakująca — NIC! Wspólnota nie pobiera żadnych opłat wpisowych ani członkowskich, nie musisz się do niej zapisać, umówić, ani nikomu niczego obiecywać. Grupa Anonimowych Narkomanów wesprze Cię i wprowadzi w mitingi, w myśl zasady, że ,,osoba nowoprzybyła jest najważniejsza na każdym mitingu...''

Nie musisz mieć konkretnego czasu abstynencji — osoby pod wpływem również mogą szukać pomocy na mitingu. Tak, jak pisaliśmy wyżej — JEDYNYM WARUNKIEM PRZYNALEŻNOŚCI DO TEJ WSPÓLNOTY JEST CHĘĆ, ŻEBY PRZESTAĆ ZAŻYWAĆ NARKOTYKI.

Gdzie odbywają się mitingi Anonimowych Narkomanów?

Mitingi NA odbywają się na całym świecie. Na stronie anonimowinarkomani.org przeczytać można, że w 2018 roku odbyło się ponad 70 000 cotygodniowych spotkań w 144 krajach. Miting w swoim mieście znajdziesz na stronie anonimowych narkomanów, w zakładce ZNAJDŹ MITING.

Anonimowi Narkomani - mityngi online

W czasach pandemii zaczęły funkcjonować również mitingi online. Spotkania odbywają się na różnych aplikacjach, typu ZOOM lub Skype. Grupy online oraz godziny i dni, w których odbywają się mitingi, również znajdziesz na stronie Anonimowych Narkomanów. 

Mitingi online odbywają się każdego dnia o różnych porach: porannych, wieczornych, nocnych. Jeśli nie możesz iść na miting stacjonarny, przykładowo z powodu pracy lub miejsca zamieszkania, to możesz znaleźć pomoc właśnie na mitingu online.

Czy wspólnota NA jest religijna?

Wspólnota Anonimowych Narkomanów jest duchowa, a nie religijna. Twoja wiara, lub jej brak, jest tylko Twoją sprawą. Zachęca się jednak każdego członka wspólnoty do rozwijania własnego, religijnego — bądź nie, PRZEBUDZENIA DUCHOWEGO. 

Każdy członek wspólnoty NA ma swoje własne rozumienie przebudzenia duchowego. Dla jednych jest to szeroko pojęty samorozwój, dla innych akceptacja — jeszcze inni kierują się zasadami religijnymi. Wy wspólnocie nie ma z góry narzuconych sposobów postrzegania duchowości.

Anonimowość — co daje członkom wspólnoty?

Anonimowość jest tematem obszernym, jednak jej głównym celem jest to, żeby każdy członek wspólnoty czuł się bezpiecznie. Nie musisz się przedstawiać, mówić gdzie pracujesz, czy masz rodzinę itp, nikt nie będzie tego od Ciebie oczekiwał. ,,Anonimowość jest najważniejszą zasadą na naszym mitingu. Prosimy o niewynoszenie poza miting spraw i zdarzeń zasłyszanych na mitingu.''

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz iść na miting w swoim mieście, przykładowo dlatego, że nie chcesz zostać rozpoznanym, zawsze możesz zalogować się na miting online lub pojechać na miting do innego miasta. W każdym mieście zostaniesz przyjęty tak samo ciepło i na każdym dostaniesz wsparcie.

Grupa anonimowych narkomanów — co zyskujesz, przychodząc na miting?

 • Znajdujesz swoją bezpieczną przestrzeń — nikt Cię tam nie ocenia.
 • Możesz bez wstydu mówić o swoich problemach.
 • Poznajesz podobnych do siebie ludzi, którzy mają jeden, wspólny cel — utrzymanie czystości.
 • Nadzieję oraz szansę na lepsze życie bez zażywania narkotyków.

Modlitwa o pogodę ducha

Każdy miting rozpoczyna się modlitwą o pogodę ducha. W angielskiej wersji literatury NA słowo Bóg — GOD — tłumaczone jest jako Good Orderly Direction, czyli "dobrze obrana droga". Nie ma więc wydźwięku religijnego.

Boże, użycz mi pogody ducha,
Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić,
Odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić,
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.

Anonimowi Narkomani — Program Rozwoju Duchowego

Jednym z narzędzi zdrowienia oferowanym przez wspólnotę jest Program Dwunastu Kroków — Program rozwoju duchowego. Jest to zestaw zasad sformułowanych w taki sposób, żeby można się było nimi kierować w codziennym życiu.

Istnieje wiele sposobów pracy nad programem, jednym z nich jest odpowiadanie na pytania dotyczące Dwunastu Kroków, zawarte w Podręczniku do pracy nad Programem. Więcej o Programie Rozwoju Duchowego dowiesz się z naszego bloga "12 KROKÓW ANONIMOWYCH NARKOMANÓW".

Anonimowi narkomani — więcej informacji

Jeśli masz więcej pytań, z pewnością odpowiedzi znajdziesz na stronie www.anonimowinarkomani.org lub na swoim pierwszym mitingu, u członków wspólnoty.

 

O UZALEŻNIENIACH

 • Głód narkotykowy

  Uzależnienie jest chorobą na całe życie —  nie da się z niej wyzdrowieć. Można jednak zatrzymać jej rozwój, a wówczas wzrasta szansa na spokojne i szczęśliwe życie, bez skrajnych objaw

 • Psychika narkomana

  Zrozumienie narkomanii wymaga spojrzenia nie tylko na aspekty biologiczne i chemiczne. Uzależnienie zmienia sposób myślenia, odczuwanie emocji i zachowanie. Wraz z rozwojem choroby w psychice narko

 • Odwyk narkotykowy

  Odwyk narkotykowy to proces, w którym osoba uzależniona przestaje zażywać narkotyki i uczy się żyć bez konieczności sięgania po substancje psychoaktywne. Ile trwa i na czym polega odwyk narko