Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Wpływ alkoholu na sen

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Skutki niewyspania odczuwalne są już po pierwszej nocy o słabej jakości snu. Jego niedobór negatywnie wpływa na koncentrację, nastrój, pamięć, planowanie. Długotrwałe braki snu prowadzą do znacznie poważniejszych dolegliwości.

Wpływ alkoholizmu na jakość snu jest niepodważalny. Wiele osób uważa, że picie jest świetnym sposobem na dobry sen. Wg statystyk, nawet 20% osób pijących w społeczeństwie stosuje tą metodę jako środek na szybkie zaśnięcie i przespanie całej nocy. Jaki wpływ tak naprawdę na sen ma spożywanie alkoholu?

Oddziaływanie alkoholu na jakość snu

Przed omówieniem oddziaływania alkoholu na jakość snu, warto zapoznać się z cechami naturalnego snu. Podczas spania następują po sobie cyklicznie dwa etapy:

  • Faza NREM - trwa około 90 minut, podczas jej trwania mózg spowalnia pracę całego organizmu, wyłączając niektóre z jego funkcji. W tym czasie zaczyna się regeneracja.
  • Faza REM - zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut, a w czasie jej trwania ludzie doświadczają snów. Mięśnie wiotczeją, znika napięcie ze zmęczonych części ciała, metabolizm zostaje spowolniony, zaczyna się odbudowa tkanek.

Zakłócenie równowagi pomiędzy tymi dwoma fazami snu powoduje niewyspanie i ma negatywny wpływ na nastrój po przebudzeniu.wpływ alkoholu na sen

Alkohol jest substancją, która ten cykl zakłóca, drastycznie wpływając na efektywność regeneracji:

  • zaburza rytm snu i spłyca go
  • pojawiają się koszmary senne
  • powoduje wybudzanie się, nawet wiele razy w ciągu nocy
  • w tkankach gromadzi się aldehyd octowy, który wywołuje zatrucie organizmu
  • ma działanie moczopędne i występuje oblewanie potem
  • następuje odwodnienie organizmu
  • wywołuje lub nasila zaburzenia oddychania

Dlaczego łatwiej zasnąć po alkoholu?

Wiele osób sięga po alkohol, ponieważ pozwala on doraźnie na szybsze zaśnięcie. Jego oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy powoduje obniżenie sprawności funkcjonowania organizmu. W rezultacie łatwiej wprowadza ciało i umysł w stan spokoju, co prowadzi bezpośrednio do senności. Mniej więcej takie same działanie wykazują leki nasenne, dlatego mieszanie ich z alkoholem jest bardzo niebezpieczne. Sen po spożyciu alkoholu jest jednak o wiele gorszej jakości i nie zapewnia pełnej regeneracji, na co dowodem jest lista przedstawiona powyżej.

Na dłuższą metę taka metoda na skrócenie zasypiania jest bardzo szkodliwa. Może skutkować bezsennością, a przede wszystkim prowadzić do rozwinięcia się uzależnienia.

Bezsenność u alkoholików

Osoby uzależnione od alkoholu wykazują poważne zaburzenia snu. Potrzebują więcej czasu, żeby zasnąć, często wybudzają się w nocy, jakość snu jest znacznie obniżona - co wpływa na słabą kondycję psychofizyczną w ciągu dnia. Badania wykazują ścisły związek alkoholizmu z bezsennością:

  • sen wolnofalowy, odpowiedzialny za odpoczynek organizmu  - NREM - zostaje skrócony
  • automatycznie wydłuża się faza snu REM, która nie jest w stanie zregenerować organizmu

Alkoholowy zespół abstynencyjny, który następuje po odstawieniu alkoholu, jest bardzo często przyczyną bezsenności i przerywania snu w ciągu nocy. Objawy te mogą występować nawet po wielu tygodniach po zaprzestaniu picia.

terapeuta uzależnień Dariusz Siudak

Jeżeli zmagasz się z bezsennością i nie możesz zasnąć bez wypicia alkoholu - skontaktuj się z naszym specjalistą. Zawsze lepiej zareagować i z kimś porozmawiać niż samotnie mierzyć się z problemami.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień