Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Co czuje alkoholik i jak się zachowuje, kiedy nie pije?

Wśród choroby alkoholowej krąży wiele mitów. Stereotypowy alkoholik jest osobą z marginesu społecznego, którą widuje się pod sklepem z butelką w ręku. Określenie "wysokofunkcjonujący alkoholik" pozwala całkowicie obalić tę teorię. Uzależnienie może stać się problemem każdego, bez względu na wiek, płeć, czy status społeczny. Z chorobą zmagają się ojcowie, matki, synowie, siostry, bracia, córki, dziadkowie itd. Nadużywanie alkoholu w rodzinie jest czynnikiem destabilizującym jej funkcjonowanie.

Prawie każdy z nas widział, doświadczył lub potrafi sobie wyobrazić zachowanie kogoś znajdującego się pod wpływem. Ale przecież osoby uzależnione nie są pijane przez 24 godziny na dobę. Dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania: Co czuje alkoholik kiedy nie pije? Jak się zachowuje? Co myśli?

Jaki wpływ ma uzależnienie na człowieka?

alkoholik - co czuje kiedy nie pije?

Nadużywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, którego rozwój ma niebagatelny wpływ na wszystkie sfery życia. Poszukiwanie możliwości do picia i samo picie alkoholu stają się najważniejsze. Mechanizmy choroby zaczynają przejmować kontrolę nad zachowaniem, decyzjami i myśleniem człowieka.

Osoba uzależniona porzuca swoje pasje i hobby, przestaje angażować się w życie rodzinne, zaniedbuje swoje dotychczasowe obowiązki, a relacje z innymi ludźmi znacznie się pogarszają. Alkoholicy często stają się agresywni, zachowują się w sposób niemoralny, impulsywny. Stosują przemoc słowną i fizyczną. Bagatelizują sytuację, nie dopuszczają do siebie myśli o problemie z alkoholem. Wpływ etanolu na układ nerwowy może spowodować również wystąpienie psychozy alkoholowej (nieprawidłowe postrzeganie rzeczywistości, zaburzenie myślenia, spostrzegania i świadomości, omamy, urojenia).

Osoby uzależnione od alkoholu zachowują się w określony sposób nie dlatego, że takie już są. Mimo tego, że dla wielu osób będzie to niezrozumiałe i bolesne, to mechanizmy choroby alkoholowej wpływają na funkcjonowanie alkoholika - jego działania, myślenie i decyzje.

Alkoholicy doświadczają także wielu przykrych dolegliwości fizycznych. Nudności i wymioty, zgaga, zapalenie układu pokarmowego, tachykardia, podwyższone ciśnienie to tylko niektóre z nich.

Im dłużej uzależnienie ma możliwości do rozwoju, tym objawy będą bardziej nasilone i będzie ich coraz więcej. A odstawienie alkoholu coraz cięższe, coraz bardziej nieprzyjemne i coraz bardziej niebezpieczne.

Darek Siudak terapeuta uzależnień NASZ DOM

Głód alkoholowy i zespół odstawienia

Osoby uzależnione, które decydują się na trzeźwość natrafiają na bardzo poważne przeszkody, które najczęściej przyczyniają się do rezygnacji z abstynencji.

Pierwszym z nich jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, któremu szczegółowo poświęciliśmy osobny artykuł - zachęcamy do lektury. AZA to występujące po zaprzestaniu picia bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia alkoholika. Jest to reakcja organizmu na brak substancji psychoaktywnej. Objawy są tak nieprzyjemne i ciężkie do zniesienia, że alkoholicy decydują się na "klina", który niweluje objawy AZA, jednocześnie niwecząc po raz kolejny abstynenckie plany.

Jeżeli osobie uzależnionej uda się przetrwać zespół odstawienia (samodzielnie, za pomocą detoksu czy innych metod), choroba alkoholowa nie przemija. Występują tak zwane głody alkoholowe. Głód alkoholowy to stan niezwykle silnego pragnienia picia alkoholu, który występuje u alkoholików (może występować nawet po wielu latach abstynencji). Jest to szczególnie trudny okres dla uzależnionych zdecydowanych na abstynencję. W trakcie głodu alkoholowego mogą wystąpić rozdrażnienie, zły nastrój, lęk, złe samopoczucie, zmęczenie, dyskomfort, brak apetytu, bezsenność, obsesyjne myśli na temat picia i inne przykre objawy.

Co czuje alkoholik, kiedy nie pije?

alkoholik po odstawieniu

Poza wyżej wymienionymi, przykrymi objawami, z jakimi zmagają się osoby uzależnione, należy również wspomnieć o zaburzeniach związanych z własnym poczuciem wartości i postrzeganiem samego siebie. Osoby, które zdecydowały się podjąć leczenie mówią bardzo często o poczuciu winy i wstydzie. O własnej bezradności, ogromie konsekwencji i szkód, które wyrządziły. Poczucie własnej wartości jest bardzo, bardzo niskie. Właściwa terapia pozwala im na przepracowanie wszystkich emocji i uczuć, zrozumienie siebie i mechanizmów choroby. Pozwala na godne życie z własnym uzależnieniem, w trzeźwości.

Świadomość choroby

Wsparcie najbliższych jest bardzo ważnym aspektem w trakcie trzeźwienia alkoholika. Zrozumienie i akceptacja mają duże znaczenie w procesie terapeutycznym. Dlatego osoby, których ktoś z bliskich nadużywa alkoholu powinny poznać specyfikę, mechanizmy i działanie choroby alkoholowej. Nierzadko sami także wymagają pomocy. NASZ DOM oferuje wsparcie zarówno dla alkoholików, jak i jego najbliższych. Zapraszamy do kontaktu.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję