Wpływ stężenia alkoholu we krwi na organizm człowieka

Stężenie alkoholu we krwi to pomiar zawartości alkoholu określany w promilach, znajdujący się w krwiobiegu po spożyciu alkoholu. Wchłanianie substancji rozpoczyna się natychmiast (już w jamie ustnej), a do maksymalnego stężenia we krwi dochodzi po upływie około godziny po spożyciu.

1 promil - ile to alkoholu?

Czy da się wyliczyć, ile wypitego alkoholu to 1 promil?

Otóż ilość wypitych piw czy kieliszków wódki nie jest poprawnym miernikiem odurzenia, przede wszystkim w związku z różnicami fizjologicznymi ludzi. Dlatego też nie można jednoznacznie określić, ile alkoholu trzeba wypić, żeby mieć 2 promile.

Od czego zależy stężenie alkoholu we krwi?

Różne osoby po wypiciu tej samej dawki alkoholu mogą odczuwać inne skutki. Wchłanianie się alkoholu do organizmu i jego stężenie we krwi zależy od wielu czynników tj.:

  • rodzaj alkoholu i jego zawartość procentowa,
  • tempo i czas picia,
  • wiek,
  • płeć,
  • masa ciała,
  • zawartość tłuszczu w organizmie,
  • poziom nawodnienia organizmu,
  • ilość i jakość dostarczonego pożywienia i leków,
  • przebyte lub aktualne choroby,
  • ogólny stan zdrowia.

Z tego względu liczba wypitych drinków nie jest wyznacznikiem poziomu odurzenia. Tolerancja na alkohol może różnić się w zależności od osoby, jej uwarunkowań genetycznych, predyspozycji do uzależnień czy działania narkotyków.

Zawartość alkoholu we krwi a zachowanie człowieka

Alkohol jest substancją, która spożywana w nadmiernych ilościach sieje spustoszenie w organizmie człowieka. Negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, przyczynia się do chorób wątroby, nerek, żołądka, serca. Osoby po spożyciu, w zależności od zawartości w alkoholu we krwi, tracą umiejętność racjonalnego myślenia, osądu, samokrytycyzmu. Zaburzona zostaje koordynacja ruchowa i mowa. Alkohol w nadmiernej ilości może doprowadzić do śmierci.

Orientacyjne objawy względem ilości promili:

  • 0,3‰ - uwaga po spożyciu alkoholu zostaje rozproszona;
  • 0,8‰ - pobudzenie, koordynacja ruchowo-wzrokowa jest zaburzona, występują trudności z racjonalnym osądem i krytycyzmem;
  • 1,5‰ - równowaga jest zaburzona, pojawiają się agresywne i brawurowe zachowania, błędy w logicznym myśleniu, czas reakcji jest opóźniony;
  • 2‰ - występują zaburzenia mowy, kontrola nad zachowaniem i poruszaniem się jest znacznie upośledzona, pojawia się senność;
  • 4‰ - duża senność z możliwością zapadnięcia w śpiączkę;
  • 4-5‰ - zatrucie organizmu, śmierć - śmiertelne dawki alkoholu w zależności od osoby mogą się różnić, zatem jest to orientacyjna wartość;

Ile utrzymuje się alkohol we krwi?

To, jak długo alkohol utrzymuje się we krwi, również zależy od kilku aspektów. Największą rolę odgrywa tutaj ilość wypitego alkoholu i czas jego spożywania. Nietrudno domyślić się, że im więcej się wypije, tym dłużej alkohol będzie utrzymywał się we krwi. Czas trzeźwienia znacznie się wydłuży, jeżeli spożywanie będzie trwało przez dłuższy czas.

Nie można zapomnieć także o indywidualnych uwarunkowaniach (waga, płeć, wiek itp.) i trybie życia. Zdrowe odżywianie, wysypianie się, aktywności fizyczne, jakość posiłków i ogólne dbanie o siebie mają znaczenie w kontekście krótszego utrzymania się alkoholu we krwi.

W większości przypadków spalanie alkoholu odbywa się w ciągu 24 godzin, ale może trwać dłużej!

Wg naukowo udowodnionych badań, kobiety dłużej spalają alkohol z organizmu, biorąc pod uwagę tę samą dawkę alkoholu u przedstawicieli płci przeciwnych o stosunkowo podobnych warunkach fizycznych.

Ważne!

Jedynym prawdziwym i skutecznym czynnikiem obniżającym zawartość alkoholu we krwi jest czas. Bez względu na różne spekulacje, jakoby zimny prysznic, tłusty posiłek, wypicie kawy czy wysiłek fizyczny miałyby obniżyć poziom alkoholu we krwi, należy pamiętać, że za spalanie alkoholu odpowiedzialna jest wątroba. Żaden z powyższych czynników nie gwarantuje zmniejszenia zawartości promili w krwioobiegu.

Ciąg alkoholowy

Występowanie ciągów alkoholowych jest jednym z objawów uzależnienia od alkoholu. Są to stany upojenia trwające minimum 2 doby. Zawartość alkoholu we krwi stale się utrzymuje, a przerwanie picia wywołuje bardzo nieprzyjemne objawy i może doprowadzić do zespołu abstynencyjnego.

Nagłe odstawienie może być zagrożeniem dla życia i zdrowia, dlatego zaleca się odstawianie alkoholu pod nadzorem specjalistów na tzw. detoksie alkoholowym, czyli odtruciu organizmu.

O UZALEŻNIENIACH

  • Ile trwa odwyk alkoholowy?

    Ile trwa i z jakich etapów składa się odwyk alkoholowy? Od czego zależy czas trwania terapii alkoholowej? Czy i kiedy konieczny jest detoks (odtrucie organizmu)? Wyjaśniamy w artykule.

  • Jak powiedzieć bliskim, że idę na odwyk?

    Niełatwo przyznać się przed sobą do choroby alkoholowej. Równie trudno jest wyjawić smutną prawdę rodzinie, zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu ukrywałeś przed nią ten problem. Jak rozma

  • Co się stanie, gdy przestaniesz pić alkohol?

    Osoby, które uzależnione są od alkoholu, wielokrotnie próbują skończyć z piciem. W wielu sytuacjach także Ci nieuzależnieni zrezygnowali ze spożywania alkoholu. Co się dzieje, kiedy człowi

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję