Delirium alkoholowe (delirka) - delirium tremens

Długotrwałe nadużywanie alkoholu może mieć poważne skutki dla funkcjonowania mózgu. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która wpływa na wiele procesów neurologicznych, w tym na neuroprzekaźniki, neuroplastyczność (zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń) i procesy metaboliczne. Wskutek picia mogą nastąpić: zmniejszenie objętości mózgu, zaburzenia pamięci, zaburzenia nastroju i zachowania, zmniejszenie zdolności poznawczych, zmiany w strukturze mózgu, zburzenia snu.

Czym jest delirium alkoholowe?

Delirium alkoholowe, zwane potocznie delirką, to poważne zaburzenie neurologiczne, które występuje u osób uzależnionych od alkoholu. Jest to stan, w którym osoba zaczyna doświadczać halucynacji, majaków i innych zaburzeń percepcyjnych. Delirium tremens jest jednym z najcięższych skutków nadużywania alkoholu, a jego wystąpienie może zagrażać życiu.

 

Majaczenie alkoholowe, biała gorączka, delirka - określenia te dotyczą zaburzenia neurologicznego zwanego delirium tremens. Odnoszą się do szeroko pojętych zaburzeń świadomości, które spowodowane są nadużywaniem alkoholu.

Skąd bierze się majaczenie alkoholowe?

Delirium alkoholowe jest wynikiem długotrwałego i nadmiernego spożywania alkoholu. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do uszkodzenia mózgu, a to z kolei do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Co więcej, nagłe przerwanie picia, zwłaszcza po ciągu alkoholowym, może prowadzić do wystąpienia delirium.

Powodem objawienia się tego zaburzenia może być także odstawienie lub zatrucie innymi substancjami psychoaktywnymi.

Jakie są objawy delirium?

Objawy delirium alkoholowego są różne i zróżnicowane. Zwykle pojawiają się one po kilku dniach nadużywania alkoholu. Są to zaburzenia świadomości oraz orientacji w miejscu i czasie. Bywa tak, że osoba doświadczająca "delirki" nie jest w stanie powiedzieć, gdzie jest, jaki dzisiaj jest dzień, ani jak się nazywa.

Ponadto wśród objawów delirium tremens można wymienić:

 • halucynacje - osoba zaczyna doświadczać nierzeczywistych wizji - obrazów i dźwięków;
 • majaki alkoholowe - pojawiają się dziwne i irracjonalne myśli, które często nie mają związku z rzeczywistością;
 • powikłania fizyczne - dreszcze, skurcze mięśni, gorączka, drgawki, pobudzenie psychoruchowe, przyspieszona akcja serca, wyższa temperatura ciała, wzmożona potliwość;
 • biała gorączka po alkoholu - stan, w którym osoba ma gorączkę, ale nie ma innych objawów choroby,
 • omamy wzrokowe i słuchowe, wahania nastroju, agresja;
 • brak koncentracji i logicznego myślenia;
 • zaburzenia snu - trudności z zasypianiem lub z utrzymaniem snu;

Co to znaczy "mieć delirkę"?

"Mieć delirkę" oznacza doświadczanie objawów delirium tremens. Jednak w potocznym języku wiele osób używa tego sformułowania, aby określić swój stan "dzień po" spożyciu alkoholu, czyli nieprzyjemne dolegliwości spowodowane kacem np. trzęsące się dłonie, ból głowy, ogólne złe samopoczucie, wyrzuty sumienia (tzw. kac moralny). Majaczenie alkoholowe jest jednak znacznie poważniejszym, bezpośrednio zagrażającym życiu zaburzeniem neurologicznym.

Przebieg delirium tremens

Delirium alkoholowe to zespół symptomów, które najczęściej zaczynają się po około 2-3 dniach od odstawienia alkoholu. Zwykle poprzedzony jest nasileniem się innych objawów zespołu abstynencyjnego. Objawy delirium tremens rozwijają się zwykle drugiego dnia wieczorem lub trzeciego dnia rozdrażnienie, irracjonalne zachowanie, ucieczki przed wyimaginowanymi niebezpieczeństwami, ataki na osoby z otoczenia oraz samookaleczanie. Osoby z delirium tremens często doświadczają również halucynacji i omamów słuchowych. Przebieg majaczenia alkoholowego może być różny, ale zwykle obejmuje kilka etapów.

Pierwszy etap to okres trwający od kilku godzin do kilku dni, w którym osoba zaczyna doświadczać objawów zespołu abstynencyjnego tj. drżenie rąk, nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność i nadmierne pocenie się.

Następnie pojawiają się objawy typowe dla delirium: zaburzenia świadomości, dezorientacja, zaburzenia mowy i myślenia oraz halucynacje. Halucynacje mogą dotyczyć wszystkich zmysłów (najczęściej słuchowe i wzrokowe). Osoba może widzieć i słyszeć rzeczy, które nie istnieją w rzeczywistości, a jej myśli i zachowanie mogą być zdezorganizowane i chaotyczne.

W kolejnym etapie osoba może doświadczać skrajnych stanów emocjonalnych, takich jak panika, lęk, agresja, a nawet euforia. Osoba może też próbować uciekać, stawiać opór i przejawiać agresję wobec innych ludzi.

Bezpieczny detoks alkoholowy - odtrucie organizmu

Jak długo trwa delirium alkoholowe?

Ile dni trwa delirka? Czas trwania delirium alkoholowego może być różny. Zależy od indywidualnych czynników tj. długość uzależnienia od alkoholu, ilość spożywanego alkoholu czy wiek. Zazwyczaj objawy delirium alkoholowego trwają około 7 dni. W niektórych przypadkach zaburzenie może trwać dłużej, szczególnie jeżeli osoba zmaga się z problemami o podłożu psychicznym lub somatycznym.

Skutki delirium alkoholowego

Delirium alkoholowe jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. Może również prowadzić do niebezpiecznych zachowań, tj. próby samobójcze, samookaleczenia lub agresywne zachowania wobec innych ludzi. Objawy zaburzenia mogą również być przyczyną trwałego uszkodzenia mózgu.

 

 

Co robić w przypadku delirium?

Delirium tremens jest stanem, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku wystąpienia delirium alkoholowego należy niezwłocznie zadzwonić po karetkę pogotowia. W zależności od tego, co się dzieje, operator numeru alarmowego powie, co należy zrobić. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy podać osobie wodę do picia i otoczyć opieką, aby nie wyrządziła sobie krzywdy. Należy jednak zachować pełną ostrożność i pamiętać, aby zadbać o swoje własne bezpieczeństwo.

Jak leczyć delirium alkoholowe?

Leczenie delirium alkoholowego zwykle obejmuje hospitalizację i podawanie leków, które pomagają kontrolować i załagodzić objawy oraz ustabilizować stan pacjenta.

W przypadku ciężkiego stadium delirium alkoholowego leczenie może być długotrwałe i obejmować rehabilitację, terapię i zmiany w stylu życia.

Jak zapobiegać majaczeniu alkoholowemu?

Delirium alkoholowe jest jednym z objawów uzależnienia. Aby zapobiegać niebezpiecznym powikłaniom choroby alkoholowej tj. majaczenie, należy podjąć leczenie.

Leczenie alkoholizmu poprzez terapię uzależnień jest podstawą tego, aby majaczenie alkoholowe nie występowało w przyszłości. Mechanizmy choroby alkoholowej są tak silne, że pomimo zagrożenia życia osoba uzależniona nadal pije. Bez profesjonalnego leczenia uzależnienie prowadzi do więzienia, szpitala lub śmierci.

NASZ DOM oferuje stacjonarne leczenie alkoholizmu trwające 4-5 tygodni. Zadzwoń do nas i zapytaj o wolne miejsca.

Zapytaj o wolne miejsca - leczenie alkoholizmu

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie delirium?

Nie każdy człowiek uzależniony doświadcza delirium, szacunkowo zdarza się to u 1 na 5 uzależnionych osób (w większości są to mężczyźni). Zaburzenie to objawia się po kilkuletnim nadużywaniu alkoholu na skutek odstawienia picia po ciągu (min. 2 doby w stanie upojenia).

Największe prawdopodobieństwo pojawienia się objawów występuje u uzależnionych po całkowitej rezygnacji z picia. Większym ryzykiem obarczone są także osoby, które już wcześniej doświadczały delirki oraz te, które borykają się z chorobami ogólnoustrojowymi (tj. cukrzyca, schorzenia wątroby, nerek, płuc, zatok oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe).

Potrzebujesz pomocy w związku uzależnieniem od alkoholu? Skontaktuj się z nami.

O UZALEŻNIENIACH

 • Ile trwa odwyk alkoholowy?

  Ile trwa i z jakich etapów składa się odwyk alkoholowy? Od czego zależy czas trwania terapii alkoholowej? Czy i kiedy konieczny jest detoks (odtrucie organizmu)? Wyjaśniamy w artykule.

 • Neuropatia alkoholowa

  O negatywnym wpływie alkoholizmu na zdrowie pisaliśmy już wielokrotnie. Uzależnienie to powoduje szereg dolegliwości, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jednym z najczęściej występujący

 • Zaniki pamięci po alkoholu. Jak picie wpływa na pamięć?

  Jedną z bardzo ważnych dla człowieka zdolności jest pamięć, która w wyniku nadużywania alkoholu może ulec poważnemu uszkodzeniu. Dlaczego picie alkoholu powoduje problemy z pamięcią? Czy m