Neuropatia alkoholowa

O negatywnym wpływie alkoholizmu na zdrowie pisaliśmy już wielokrotnie. Uzależnienie to powoduje szereg dolegliwości, zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jednym z najczęściej występujących, poważnych powikłań związanych z piciem jest neuropatia alkoholowa (polineuropatia alkoholowa). Jej występowanie potwierdza się u 10 do 30% alkoholików, przeważnie płci męskiej, po 40 roku życia.

Czym jest polineuropatia alkoholowa?

Dlaczego alkoholik ma problemy z chodzeniem? Otóż neuropatia alkoholowa jest defektem nerwów, który spowodowany jest zapaleniem lub uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Przewodzenie bodźców czuciowych, ruchowych i autonomicznych jest zaburzone.

Polineuropatia alkoholowa jest chorobą postępującą, która z każdym dniem negatywniej wpływa na funkcjonowanie osoby uzależnionej. Prowadzi do niepełnosprawności ruchowej i ograniczenia zmysłów, a nieleczona stanowi poważne zagrożenie życia.

Z neuropatią wiąże się wiele poważnych dolegliwości i bardzo silny, rozrywający ból.

Przyczyny neuropatii alkoholowej

Główną przyczyną występowania neuropatii jest nadużywanie alkoholu. W organizmie osoby uzależnionej, która regularnie zatruwa organizm etanolem (dochodzi do tzw. intoksykacji), niszczą się komórki nerwowe. Rozpad osłonek mielinowych, które stanowią warstwę ochronną przesyłanych impulsów, powodują wolniejszy przekaz do neuronów czuciowych i ruchowych. Nasilenie objawów uszkodzenia nerwów obwodowych spowodowane jest także dużymi niedoborami witamin z grupy B i substancji odżywczych wypłukiwanych przez alkohol z organizmu.

Neuropatia alkoholowa objawy

Za ból neuropatyczny odpowiada uszkodzony układ nerwowy. Zaburzone przewodzenie informacji czuciowych powoduje wysyłanie do mózgu nieprawidłowych, zniekształconych danych. Jak objawia się neuropatia alkoholowa

 • Ból neuropatyczny charakteryzuje się jako uciążliwy, nieprzyjemny, piekący, palący, przeszywający i dotyczy przede wszystkim nóg i stóp.
 • Odczuwalne są: drętwienie, mrowienie i parzenie kończyn, uczucie zimna lub gorąca, wrażenie osłabienia nóg i rąk.
 • Mogą pojawić się: owrzodzenia, obrzęki i zmiany na skórze, wzmożona potliwość lub jej brak, biegunki, zaparcia, bladość kończyn, trudności z przełykaniem lub mówieniem.
 • Uszkodzony nerw krtaniowy powoduje typową chrypkę.
 • Współwystępującym objawami są zaburzenie czucia i nadwrażliwość na bodźce.
 • Dochodzi do osłabienia mięśni, aż do ich całkowitego zaniku, problemów z oddawaniem lub nietrzymaniem moczu, impotencji i skoków ciśnienia tętniczego.
 • Neuropatia alkoholowa a spanie: Objawy polineuropatii mogą nasilać się w nocy, przyczyniając się do zaburzeń snu lub bezsenności.
 • Następuje pogorszenie słuchu, mowy i wzroku, a w skrajnych przypadkach prowadzi do ślepoty.

Zanik mięśni lub niedowład nóg u alkoholika spowodowane są polineuropatią.

Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego prowadzi do niepełnosprawności i znacznego pogorszenia jakości życia osoby chorej. Polineuropatia alkoholowa nieleczona może być zagrożeniem życia. Ponadto powoduje bardzo silny, rozrywający ból.

Czy polineuropatia alkoholowa jest uleczalna?

Niestety polineuropatia alkoholowa nie jest uleczalna. Przywrócenie do stanu sprzed choroby nie jest możliwe, jednak można skutecznie zahamować jej rozwój i zregenerować organizm.

Neuropatia alkoholowa - ile trwa leczenie?

Leczenie neuropatii alkoholowej zwykle trwa kilka miesięcy. Zależy to przede wszystkim od fazy rozwoju choroby i odpowiedzialności chorego za leczenie, czyli stosowanie się do lekarskich zaleceń.

Neuropatia alkoholowa - jak leczyć?

Jak leczyć neuropatię alkoholową? W pierwszej kolejności należy bezwzględnie przestać pić. W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że samodzielne przerwanie picia, zwłaszcza po ciągu, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Objawem zespołu abstynencyjnego jest szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości, dlatego abstynencję warto rozpocząć od kompleksowego detoksu alkoholowego.

Bez rezygnacji z picia leczenie polineuropatii alkoholowej nie jest możliwe, ponieważ etanol jest główną przyczyną uszkodzenia nerwów. Podczas leczenia bardzo ważne jest wsparcie ze strony terapii uzależnień.

Podczas leczenia neuropatii alkoholowej ważne jest wprowadzenie wysokowartościowej diety, zawierającej niezbędne witaminy i minerały. Można stosować także zastrzyki z witaminami.

Zalecane jest wprowadzenie regularnych zabiegów fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych oraz masaży, a także: fizykoterapię, elektroterapię, magnetoterapię, laseroterapię, kąpiele perełkowe, masaż wodno-wirowy, blokady nerwu czy termolezję.

Bezpieczny detoks alkoholowy

Neuropatia alkoholowa - leki

W leczeniu neuropatii alkoholowej stosuje się leki:

 • przeciwdrgawkowe,
 • przeciwdepresyjne,
 • znieczulające (miejscowe i ogólne),
 • wspomagające pracę struktur nerwowych,
 • osłonowe na żołądek.

Podsumowanie

 • Polineuropatia alkoholowa jest uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego i powoduje szereg objawów, m.in. niedowład mięśni, zaburzenia czucia, bardzo silny ból kończyn, owrzodzenia.
 • Nieleczona choroba prowadzi do niepełnosprawności, a nawet śmierci.
 • Aby leczyć neuropatię alkoholową, należy bezwzględnie zrezygnować z picia.
 • Stosowanie leków przeciwbólowych jest nieskuteczne w leczeniu neuropatii.
 • Stosowanie się do zaleceń specjalistów umożliwia regenerację organizmu i przerwanie odczuwania silnego bólu.
 • W leczeniu polineuropatii ważne są: abstynencja, wysokowartościowa dieta, suplementacja, farmakoterapia, masaże, fizjoterapia, rehabilitacja.

O UZALEŻNIENIACH

 • Jak powiedzieć bliskim, że idę na odwyk?

  Niełatwo przyznać się przed sobą do choroby alkoholowej. Równie trudno jest wyjawić smutną prawdę rodzinie, zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu ukrywałeś przed nią ten problem. Jak rozma

 • Zaniki pamięci po alkoholu. Jak picie wpływa na pamięć?

  Jedną z bardzo ważnych dla człowieka zdolności jest pamięć, która w wyniku nadużywania alkoholu może ulec poważnemu uszkodzeniu. Dlaczego picie alkoholu powoduje problemy z pamięcią? Czy m

 • Depresja i alkoholizm

  Jaki związek ma depresja z alkoholizmem? Czy osoby z depresją piją więcej alkoholu? Czy to alkoholizm powoduje depresję, czy depresja alkoholizm? Zapraszamy po dawkę wiedzy.