Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Depresja i alkoholizm

Życie każdego człowieka usłane jest dobrymi, ale także trudnymi chwilami. Dla wielu osób metodą radzenia sobie z problemami jest picie alkoholu. Z pozoru alkohol potrafi szybko załagodzić niepokój, lęk, smutek. W przypadku nieprzyjemnej, bolesnej czy trudnej sytuacji życiowej, dawka alkoholu może pomóc stępić ból. Okazjonalny drink na rozluźnienie nie musi być czymś złym. Jednak...

Problem pojawia się w momencie, kiedy sięgamy po kieliszek przy każdym wyzwaniu, w każdej trudniejszej chwili. Jeżeli alkohol staje się sposobem na radzenie sobie z trudnościami i różnymi emocjami, może świadczyć to o narastającym problemie... z uzależnieniem. Regulowanie emocji oraz mechanizm używania alkoholu w celu radzenia sobie z życiowymi kłopotami są oznaką zaburzonego picia.

Co jednak dzieje się w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z depresją? Czy osoby, które cierpią na depresję piją więcej i częściej? Czy osoby uzależnione od alkoholu zapadają na depresję?

O depresji

depresja a alkoholizm

Przed każdym człowiekiem na przestrzeni czasu życie stawia wiele wyzwań. Trudności są nieodłączną częścią naszego funkcjonowania - rozstania, choroby, nieoczekiwane zmiany - pojawiają się nagle i wywołują różne reakcje emocjonalne. Czasem strach, czasem złość, smutek, żal czy gniew. Pomimo tego, ludzie potrafią poradzić sobie z różnymi wydarzeniami, pojąć je jako doświadczenie i kontynuować swoje życie. Nieprzyjemne emocje są tymczasowe i nie trwają tygodniami czy miesiącami.

Inaczej jest jednak w przypadku depresji. To nie jest zwyczajny smutek. To stan bardzo mocno wpływający na nastrój, samopoczucie i otaczający świat człowieka. Osoby, które cierpią na depresję nie potrafią się z nią tak po prostu uporać. Poczucie pustki i beznadziejności wkrada się do ich głów i włada każdym aspektem życia. Podstawowymi objawami są ciągłe zmęczenie i brak energii, zaburzenia snu i apetytu, smutek, niepokój, lęk, nieumiejętność cieszenia się z czegokolwiek.

Osoby, które jednocześnie chorują na depresję i mają problem z alkoholem są w jeszcze trudniejszej sytuacji. Obie choroby wpływają na siebie: potęgują i napędzają się wzajemnie, przez co tworzą coraz bardziej intensywny stan depresyjny.

Niektórzy zaczynają pić, aby złagodzić objawy depresji. Inni zaś popadają w depresję na skutek picia. Jaka jest różnica?

Czy osoby z depresją piją więcej alkoholu?

Depresja jest poważnym zburzeniem psychicznym, która ma bezpośredni wpływ na to, co dana osoba czuje, myśli i jak się zachowuje, jak postrzega świat i ludzi wokół. Rzeczy, które wcześniej sprawiały jej przyjemność już nie dają szczęścia. Jest stale przygnębiona. Z tego powodu jej funkcjonowanie w domu, pracy czy szkole może być mocno ograniczone.

  • Badania wykazują, że nawet 1/3 osób cierpiących na depresję ma także problem z alkoholem.
  • Osoby niepełnoletnie, u których występowały objawy depresji są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu.
  • U kobiet z depresją występuje dwa razy większa skłonność do sięgania po mocniejsze trunki.

Dlaczego wśród osób zmagających się z depresją aż tyle z nich nadużywa alkohol? Powód jest ten sam, jaki u ludzi zmagających się z trudnymi wydarzeniami życiowymi: pragną ulgi. A w przeciwieństwie do nieprzyjemnych zdarzeń, depresja może trwać znacznie dłużej niż kilka dni.

Na początku picie alkoholu może łagodzić niepokój i relaksować. Może ułatwić radzenie sobie z objawami depresji i ukazywać świat w lepszych barwach, a także pomóc niektórym w nawiązywaniu kontaktów i relacji, zamiast się izolować.

Prawda jest jednak taka, że alkohol potęguje objawy depresji. Nadużywanie alkoholu nie załagodzi tego stanu, a wręcz przeciwnie - spowoduje częstsze i cięższe epizody. Dodatkowo picie w depresji zmniejsza skuteczność leków podawanych w celu leczenia depresji, a także zwiększa możliwość wystąpienia myśli samobójczych.

Czy picie prowadzi do depresji?

Wiele osób spożywa alkohol, aby dobrze się bawić. Nie cierpi na depresję, nie odreagowuje stresu w związku z negatywnymi wydarzeniami życiowymi. Ludzie piją, ponieważ czerpią przyjemność z działania substancji, jaką jest alkohol.

Początkowo picie jest przyjemne, jednak w miarę zwiększenia częstotliwości spożywania alkoholu, zaczyna pojawiać się smutek i przygnębienie. Nadużywanie alkoholu ma znaczny wpływ na chemię mózgu i jego ogólne funkcjonowanie. Może być przyczyną rozwinięcia się depresji.

czy picie alkoholu powoduje depresję?

Ludzie bardzo często podejmują pod wpływem alkoholu decyzje, które niosą za sobą długotrwałe lub bardzo uciążliwe konsekwencje. Utrata pracy i pieniędzy, zaciągnięte kredyty, rozbita rodzina, wypadek samochodowy. Są to tylko przykłady, które mogą wywołać epizod depresyjny, który będzie początkiem cyklu uzależnienia od alkoholu i depresji.

W takiej sytuacji rezygnacja z picia alkoholu nawet nie przychodzi im do głowy, przede wszystkim ze względu na mechanizmy uzależnienia. To z kolei pogarsza stan człowieka i może być powodem występowania epizodów w przyszłości. Jeżeli nie szuka on pomocy w leczeniu alkoholizmu i/lub depresji, naraża się na ryzyko pogłębienia obu stanów.

Współwystępowanie alkoholizmu i depresji

Współwystępowanie zaburzeń lub podwójna diagnoza to obecność choroby psychicznej oraz uzależnienia od alkoholu. Ludzie, którzy cierpią na depresję i zmagają się z nadużywaniem alkoholu kwalifikują się jako osoby z podwójną diagnozą (bez znaczenia, które z zaburzeń wystąpiło jako pierwsze).

Jak wyjść z alkoholizmu i depresji?

zadzwoń do nas - Dariusz Siudak terapeuta uzależnień

Wg badań nawet 40% alkoholików zmaga się z depresją i to najczęściej nieświadomie. Bardzo często trafiają do Ośrodka, aby leczyć alkoholizm, a w trakcie terapii wychodzą na jaw problemy natury psychicznej. Pierwszym krokiem leczenia jest detoks - odtrucie organizmu od substancji psychoaktywnych (alkoholu, narkotyków, leków). Po wytrzeźwieniu rozpoczyna się właściwa terapia, której nawet po wyjściu z Ośrodka nie należy kończyć. Nadal trzeba pracować terapeutycznie z depresją i chorobą alkoholową. Skutecznym wsparciem i metodą leczenia pacjentów z podwójną diagnozą jest pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień, którego pracownicy rozumieją zależności pomiędzy alkoholizmem a chorobami psychicznymi.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi terapeutami.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję