Ile trwa odwyk alkoholowy?

Alkoholizm wiąże się z zaburzeniem funkcjonowania życiowego, zarówno dla uzależnionego, jak i jego rodziny. Kiedy pojawia się choroba, bliscy zastanawiają się, ile czasu zajmie leczenie i jak długo trzeba będzie czekać na pozytywne zmiany. W przypadku uzależnienia sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż w przypadku chorób dotyczących samego ciała. Ile trwa leczenie alkoholika? Od czego zależy czas trwania odwyku alkoholowego? Wyjaśniamy!

Ile trwa leczenie alkoholika? Zaczynamy od detoksu

Detoks alkoholowy to w wielu wypadkach pierwszy etap odwyku alkoholowego. Potrzebują go szczególnie osoby, które pozostają w stanie nietrzeźwości lub cierpią na tzw. zespół abstynencyjny po nagłym odstawieniu używki. Przeważnie odtruwanie alkoholowe trwa 5-7 dni, ale czas ten może się wydłużyć w zależności od stanu pacjenta.

Co wpływa na czas trwania detoksu?

To, jak szybko organizm alkoholika wróci do równowagi, zależy od kilku czynników. Znaczącą rolę odgrywają szczególnie:

 • wiek i płeć,
 • stadium choroby alkoholowej,
 • waga,
 • nasilenie i rodzaj objawów odstawiennych,
 • obecność w organizmie innych substancji odurzających,
 • stopień zatrucia organizmu,
 • stan zdrowia,
 • ilość wypitego alkoholu,
 • czas trwania ciągu alkoholowego.

Niewątpliwie im dłużej dana osoba pozostawała pod wpływem alkoholu i im dotkliwsze są objawy zespołu abstynencyjnego, tym więcej czasu i wysiłku będą musieli włożyć specjaliści w usunięcie szkodliwych substancji z ciała chorego.

Nie każda osoba uzależniona, która chce podjąć się terapii, musi przechodzić przez detoks. Warunkiem jest kilkudniowa abstynencja poprzedzająca przyjazd do Ośrodka.

Odwyk alkoholowy - jak długo trwa?

Poszczególne ośrodki leczenia uzależnień zazwyczaj podają konkretne przedziały czasowe, w których odbywa się terapia. Ile trwa odwyk alkoholowy w Naszym Domu?

Nasi terapeuci prowadzą dla chorych intensywne zajęcia terapeutyczne przez 4 tygodnie. W trakcie spotkań w ramach terapii grupowej i indywidualnej alkoholicy dowiadują się, na czym polega ich choroba i jak radzić sobie z jej objawami w sferze psychicznej, duchowej i fizycznej.

Zatem cały odwyk alkoholowy twa 5 tygodni, obejmuje tygodniowy detoks i 4-tygodniową terapię.

Dokładnie określony czas trwania terapii nie oznacza jednak, że wszyscy pacjenci osiągają równowagę w tym samym momencie. Każdy alkoholik ma swoją historię i predyspozycje, w związku z którymi zaczął pić. O tym, od czego zależy podatność na uzależnienia, pisaliśmy w artykule pod podanym odnośnikiem.

Od czego jeszcze zależy długość terapii alkoholowej?

Przeszłość

Nierzadko źródła nałogu tkwią w przeszłości chorego. To, w jakim środowisku się urodził i wychował, jak funkcjonowała jego rodzina, jakie wzorce zachowań wyniósł z domu, może warunkować czas trwania terapii alkoholowej. Inne będzie tempo zdrowienia u alkoholika, który pochodzi z rodziny „pijącej” niż u osoby, której rodzice nie byli uzależnieni.

Tempo reakcji na terapię

Uczestnicy tej samej grupy terapeutycznej mogą robić postępy w różnym czasie. W innym momencie nauczą się identyfikować mechanizmy uzależnienia, rozpoznawać głód alkoholowy czy zwiastuny nawrotu choroby alkoholowej. Każdy człowiek rozmaicie radzi sobie też z przykrymi uczuciami, które wywołują chęć sięgnięcia po kieliszek.

Osobowość

Ludzie rodzą się z rozmaitymi predyspozycjami psychicznymi i umysłowymi. Jedni są porywczy i niecierpliwi, inni weseli i roztrzepani, jeszcze inni powolni i skłonni do pesymizmu. Cechy osobowości często wpływają zarówno na rozwój uzależnienia, jak i na czas trwania odwyku alkoholowego. Z tego względu oprócz terapii grupowej konieczne są również spotkania sam na sam z terapeutą uzależnień. Specjalista ten dopasowuje metodę leczenia do indywidualnych możliwości pacjenta, tworząc tzw. Osobisty Plan Zdrowienia.

Trzeźwienie - zadanie na całe życie

Alkoholizm to choroba, którą można zaleczyć, ale nie wyleczyć raz na zawsze. Osoba uzależniona musi zachować czujność i uważnie obserwować swoje reakcje na różne codzienne wydarzenia, np. w rodzinie czy w pracy. Alkoholikiem jest się przez całe życie. Dlatego bardzo ważna jest kontynuacja leczenia, np. poprzez spotkania Anonimowych Alkoholików, członkostwo w Klubie Abstynenta, kontakt z terapeutą, uczestnictwo w warsztatach terapeutycznych. To wszystko dla uzależnionych umożliwia Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień NASZ DOM.

W otoczeniu trzeźwiejącego alkoholika może pojawić się wiele pokus. Czasami wystarczy spotkanie dawnego „kolegi od kieliszka”, by pojawił się głód alkoholowy. W jego wyniku istnieje duże ryzyko nawrotu uzależnienia. W tej sytuacji konieczne jest wznowienie terapii. Nasz Dom oferuje trwającą 2 tygodnie terapię nawrotów.

O ile więc odwyk alkoholowy w formie podstawowej trwa przez z góry określony czas, o tyle trzeźwienie to zadanie na całe życie. Na szczęście jego wypełnianie na co dzień jest możliwe - dzięki wewnętrznej motywacji, a także wsparciu ze strony rodziny, przyjaciół, terapeutów i Wspólnoty AA.

Zadzwoń do terapeuty

O uzależnieniach

 • Ile trwa odwyk alkoholowy?

  Ile trwa i z jakich etapów składa się odwyk alkoholowy? Od czego zależy czas trwania terapii alkoholowej? Czy i kiedy konieczny jest detoks (odtrucie organizmu)? Wyjaśniamy w artykule.

 • Co podać alkoholikowi, żeby przestał pić?

  Co podać alkoholikowi, żeby przestał pić - czyli środki farmakologiczne stosowane w leczeniu uzależnień. W tekście piszemy również, jaką rolę odgrywają leki w terapii alkoholowej. Zaprasz

 • Dobrowolne leczenie odwykowe

  Dowiedz się, z jakich form terapii możesz skorzystać i jak zapisać się do poradni alkoholowej. Sprawdź, czym różni się odwyk w prywatnym ośrodku uzależnień od terapii w placówce państwow

 • Uzależnienie od hazardu

  Uzależnienie od hazardu należy do uzależnień behawioralnych. Tego typu nałóg polega na kompulsywnym wykonywaniu jakiejś czynności w celu osiągnięcia korzyści emocjonalnej, np. lepszej samoo

 • Zapaść po narkotykach - objawy i leczenie

  Osoba uzależniona od narkotyków stopniowo traci kontrolę nad ilością zażywanych środków odurzających. W ten sposób narkoman naraża się na zapaść po narkotykach. Objawy tego zaburzenia s

 • Przymusowe leczenie alkoholika

  Bardzo często spotykamy się z pytaniami: Jak zmusić męża alkoholika na leczenie? Jak zmusić alkoholika do leczenia? Gdzie zgłosić alkoholika na leczenie? Jak leczyć alkoholika bez jego zgody

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję