Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Jak cieszyć się Walentynkami bez alkoholu?

W naszej kulturze świętowanie rozmaitych okazji z udziałem alkoholu jest powszechnie akceptowane. Wszyscy pełnoletni obywatele mają nieograniczony dostęp do zakupu napoi wyskokowych praktycznie przez całą dobę. Każda niecodzienna okoliczność może być celebrowana przysłowiowym kieliszkiem.

Nie inaczej jest w przypadku Walentynek - Dnia Zakochanych, gdzie sklepy, restauracje i bary zachęcają i zapraszają nas do zakupienia butelek alkoholu czy kolorowych drinków w promocyjnych cenach. Filmy, reklamy czy posty w social mediach aż huczą od zdjęć pięknych par w trakcie luksusowej kolacji z kieliszkami wina w rękach.

Jest to tylko jeden z miliona (a pewnie i więcej) sposobów spędzenia tego wyjątkowego dnia. A w naszym mniemaniu, wcale nie należy do najciekawszych...

Dla trzeźwiejących alkoholików tego typu okazje mogą być czynnikami wywołującymi głód, a nawet nawrót choroby. Okoliczność ta może sprawiać też po prostu przykrość, np. singlom, osobom samotnym lub partnerom uzależnionych osób.

Z tego względu pragniemy podzielić się kilkoma sugestiami, jak cieszyć się Walentynkami bez alkoholu. Zapraszamy!

Dzień Zakochanych dla chętnych

Walentynki bez alkoholu

Pierwsza najważniejsza sugestia: Nikt nie ma obowiązku celebrowania jakiegokolwiek święta, w tym Walentynek, jeżeli nie ma na to ochoty.

Każdy singiel (uzależniony czy też nie) równie dobrze może spędzić ten dzień w piżamie z kubkiem herbaty. I to jest w porządku. Bez żadnej presji, że nie świętuje, a inni tak.

Dla osób w związku, szczególnie tych będących na starcie swojej trzeźwej drogi, ważne jest, aby czuć się komfortowo w relacji. Aby ze spokojem móc powiedzieć „to jest dla mnie dobre, a to nie jest”. To może być niezwykłe doświadczenie łączące dwojga ludzi - wspólne planowanie uczczenia Walentynek bez alkoholu ani pijącego towarzystwa.

Dlaczego wspominamy o planowaniu? Wtedy buduje się pewna odpowiedzialność, nie tylko abstynenta, ale także partnera, aby zrobić coś dla drugiego człowieka i akceptować go. Im więcej rzeczy można robić razem, tym głębsza rodzi się więź.

Dla osób, które są w nowej relacji, mamy pewną radę. Zawsze być uczciwym. Zdrowienie jest bardzo ważnym tematem, o którym warto mówić. Wtedy także od samego początku znajomości można się upewnić, czy uzależnienie będzie stanowiło problem w tej relacji, czy nie. Komunikacja jest podstawą do stworzenia zdrowego związku, a taka rozmowa może określić, czy jest on warty kontynuowania.

Jak świętować Walentynki bez alkoholu?

Po prostu nie pić. Banalne?

Bez alkoholu można zrobić wszystko to, co można robić, pijąc. Można spędzić miły wieczór przy kolacji bez kieliszka wina. Można wybrać się na kręgle i doskonale bawić, bez zamawiania dzbanka piwa. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, co można zrobić z powodu wyeliminowania alkoholu. Po prostu nie pij, działaj i zobacz, co się stanie.

Można wykonywać wszystkie aktywności jak dotychczas, bez upijania się. Wtedy też bardzo łatwo pozytywnie się zaskoczyć - doświadczyć w 100% na trzeźwo całej sytuacji i świetnie się przy tym bawić. Ale przede wszystkim wreszcie poczuć się komfortowo, w zgodzie ze sobą i swoim uzależnieniem.

Samotne Walentynki a uzależnienie

Samotność bywa bardzo przytłaczająca, szczególnie w taki dzień jak Walentynki. To stan niosący szczególne niebezpieczeństwo dla osób uzależnionych. Dlatego warto w takich chwilach prosić o pomoc i wsparcie najbliższych czy Wspólnoty. Spędzenie czasu wśród bliskich, a nawet zwykła rozmowa mogą skutecznie zniwelować poczucie osamotnienia.

Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z przeglądania mediów społecznościowych, gdzie miłość i szczęśliwe, zakochane pary będą wylewać się przez ekran. Na ten czas można odłożyć smartfon czy tablet - na prawdę nie ma nic do stracenia.

Dzień Zakochanych bez alkoholu

Trzeźwe Walentynki - podsumowanie

Przede wszystkim Walentynki są Świętem Zakochanych. Cała moc i energia tego dnia pochodzi z relacji z ukochaną osobą. Nie ze stanu upojenia po alkoholu, nie z dobrego jedzenia. Tylko z miłości do drugiego człowieka.

Wszystkie przedstawiane nam fabuły - czy to w TV, Internecie czy reklamach - nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, jaką warto jest świętować.

Jeżeli jesteś w związku z osobą, którą kochasz ze wzajemnością, możecie spędzić ten dzień, chociażby siedząc w dresach na kanapie, oglądając głupią komedię i czuć się wspaniale. Razem. Tyle wystarczy.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień