Suchy kac

Suchy kac to pojęcie znane praktycznie wszystkim osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych, które zdecydowały się na abstynencję. To niecodzienne zjawisko związane jest z odczuwaniem dolegliwości, które teoretycznie nie powinny mieć miejsca...

W żargonie specjalistów na suchego kaca mówi się także wtórny lub rzekomy zespół abstynencyjny.

Co to jest suchy kac?

Suchy kac to występowanie objawów zwykłego kaca i ogólnego złego samopoczucia, ale... bez ówczesnego spożywania alkoholu lub narkotyków. To taki syndrom dnia następnego bez picia/brania. Bez względu na abstynencję występują fizyczne i psychiczne dolegliwości, które zwykle pojawiały się po nadużyciu substancji psychoaktywnych.

Suchy kac = uzależnienie

Pojawienie się suchego kaca jest jednoznaczne z uzależnieniem. Osoby, które nie są alkoholikami, narkomanami czy lekomanami nie doświadczają objawów suchego kaca.

Suchy kac objawy

Objawy suchego kaca są niemalże identyczne z tymi, które odczuwa się po nadużyciu alkoholu/narkotyków. Zazwyczaj są jednak trochę mniej nasilone. O tym, dlaczego nie wolno bagatelizować objawów suchego kaca, piszemy w dalszej części artykułu. Objawy suchego kaca:

 • suchość i niesmak w ustach;
 • bóle i zawroty głowy;
 • mdłości, nudności, wymioty;
 • złe samopoczucie kojarzące się z przepiciem lub przećpaniem;
 • niechęć do życia, depresja;
 • zmęczenie;
 • odwodnienie;
 • zwiększone pragnienie;
 • wzmożona potliwość;
 • brak apetytu;
 • osłabienie organizmu;
 • apatia;
 • irytacja, poddenerwowanie;
 • może pojawić się także głód alkoholowy/narkotykowy;

Przyczyny suchego kaca

Uzależnienie jest chorobą ciała, myśli i uczuć. W sferze psychicznej mechanizmy nałogu pracują bez względu na to, czy uzależniony jest trzeźwy od kilku dni, miesięcy czy lat, czy też w ogóle nie przestał pić/brać. Organizm alkoholika/narkomana nie jest przystosowany do abstynencji, w podświadomości i myśleniu nadal utrzymują się stare schematy. Podczas trzeźwienia (rozumianego jako zdrowienie w abstynencji) występuje wiele czynników oddziałujących na człowieka, wśród których znajduje się właśnie suchy kac.

Przyczynami suchego kaca są najczęściej:

 • głód alkoholowy/narkotykowy - może być on nawet bezwiedny, kiedy uzależniona nie odczuwa bezpośredniej, świadomej chęci złamania abstynencji;
 • przebywanie w miejscach lub z osobami, które kojarzą się z czynnym nałogiem np. sklep, bar, klub, mieszkanie znajomych;
 • sny alkoholowe/narkotykowe;
 • impreza, na której niekoniecznie musiały znajdować się substancje psychoaktywne; jest to skojarzenie wywołane z czynnego uzależnienia, gdzie praktycznie każda impreza wiązała się z piciem lub braniem, a następnie z kacem;
 • przemęczenie, przeciążenie psychofizyczne;
 • oglądanie filmów, słuchanie audiobooków lub muzyki, w której występują alkohol, narkotyki lub po prostu się z tym kojarzą;

Co też jest ważne - suchy kac może występować także bez żadnej konkretnej przyczyny. Jedynym wyjaśnieniem jest wtedy uzależnienie i jego działanie na człowieka.

Zaniedbywanie programu HALT, który przestrzega przed pozostawaniem głodnym, złym, samotnym i zmęczonym może przyczynić się do wystąpienia suchego kaca.

Suchy kac w nawrocie choroby

Suchy kac może występować częściej i być bardziej nasilony w nawrocie choroby alkoholowej lub narkotykowej, jednak bezpośrednio nie oznacza nawrotu choroby. Warto zatem przyjrzeć się bliżej objawom, a szczególnie wydarzeniom i własnemu samopoczuciu w ostatnim czasie, by w miarę wcześnie móc zareagować na pojawienie się tak niebezpiecznego dla trzeźwienia nawrotu.

Jak długo może trwać suchy kac?

Jak długo utrzymuje się suchy kac? Najczęściej objawy suchego kaca ustępują w ciągu kilku godzin, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od predyspozycji oraz psychofizycznego stanu człowieka. U jednej osoby może trwać dwie godziny, u innej pół dnia. Zdarzają się przypadki, że dolegliwości trwają dłużej niż jeden dzień.

W trakcie nawrotu choroby może potrwać niestety znacznie dłużej. Nawroty są bardzo uciążliwym stanem dla każdej osoby uzależnionej. Dlatego niezwykle ważne jest dostrzeżenie symptomów i sygnałów ostrzegawczych świadczących o nawrocie oraz szybka reakcja, by nie doszło do złamania abstynencji.

Jak radzić sobie z suchym kacem?

Niestety często nie mamy wpływu na to, czy i kiedy pojawi się suchy kac. Jako osoby uzależnione mamy jednak szereg narzędzi i sposobów na to, żeby radzić sobie z suchym kacem.

Przedstawiamy wskazówki na radzenie sobie z suchym kacem, którymi dzielą się wzajemnie osoby uzależnione:

 1. Nawodnij się. Pij dużo wody lub innych napojów nawadniających. Unikaj coli, energetyków i kawy, które działają odwadniająco na organizm.
 2. Zjedz coś pożywnego. Możesz także poratować się porcją słodyczy, np. czekolady.
 3. Odpocznij. Pozwól sobie na regenerację.
 4. Zrób coś dla siebie - włącz ulubiony serial, pomaluj paznokcie - cokolwiek, co sprawia Ci przyjemność.
 5. Idź na miting. Nic innego nie pomaga w uzależnieniu tak bardzo, jak Wspólnota. Jeżeli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz skorzystać z mitingów online.
 6. Nie pozostawaj z chorobą sam! Porozmawiaj, najlepiej z inną osobą uzależnioną, swoim sponsorem lub terapeutą o tym, jak się czujesz. Zaufaj nam - to działa.

Świadomość w zdrowieniu

Najważniejsza jest świadomość! Osoby uzależnione, które przebyły terapię w Naszym Domu, zdobyły wiedzę na temat uzależnienia i jego wpływu na życie w procesie zdrowienia. Zdają sobie sprawę, że bagatelizowanie objawów choroby, takich jak suchy kac, głody czy nawroty jest pierwszym krokiem do zapicia/zaćpania.

Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości lub po prostu chcesz porozmawiać o swoim uzależnieniu - zadzwoń do nas!

O UZALEŻNIENIACH

 • Czym jest głód alkoholowy?

  Głód alkoholowy jest jednym z objawów uzależnienia. W wielu przypadkach prowadzi do złamania abstynencji. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić?

 • Nawroty w uzależnieniach

  Nieodłącznym zagrożeniem w całym procesie trzeźwienia są nawroty choroby alkoholowej, a także innych substacji. Jest to proces często niezauważalny dla osoby trzeźwiejącej, dlatego tak waż

 • Dlaczego wszywka (esperal) nie leczy alkoholizmu?

  W dzisiejszym wpisie poruszamy temat wszywki alkoholowej (disulfiram WZF) zwanej esperalem. Tłumaczymy, czym jest esperal i w jakim celu się go stosuję. Wyjaśniamy także dlaczego wszywka nie lecz