Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy najczęściej spotyka trzeźwiejących alkoholików. Jest to stan, który doskonale znają również uzależnieni rozpoczynający leczenie alkoholizmu, a także osoby przerywające ciąg. Jednak objawy głodu alkoholowego dotykają także te osoby, które przez wiele lat zachowują abstynencję.

Czym jest głód alkoholowy?

ICD-10, czyli Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania uznaje głód alkoholowy jako jeden z objawów zespołu uzależnienia od alkoholu. Jest to stan, w którym osoba zmagająca się z chorobą alkoholową ma nieodparte, silne pragnienie spożycia alkoholu. Jest on odczuwalny nawet podczas wieloletniej abstynencji i w wielu przypadkach powoduje powrót do nałogu. Głód alkoholowy jest także jednym z objawów nawrotu choroby.

Jakie są przyczyny głodu alkoholowego?

Głód alkoholowy jest objawem, który towarzyszy osobom uzależnionym. Najczęściej jednak nie zdają sobie z tego sprawy, tylko po prostu sięgają po etanol. Pragnienie natychmiastowej ulgi jest bardzo silne, a dla alkoholików jedynym znanym i „skutecznym” sposobem na rozładowanie emocjonalnego napięcia jest właśnie wypicie alkoholu.

Największą trudność podczas objawów głodu alkoholowego mają osoby zmagające się z chorobą alkoholową, które zdecydowały się na abstynencję. W początkowym etapie życia w trzeźwości objawy głodu alkoholowego są najsilniejsze, maleją z czasem, lecz mogą wrócić nawet po wielu latach abstynencji.

Przyczyny głodu alkoholowego to przede wszystkim sytuacje życiowe. Gorszy nastrój, wstyd, bezsilność, kłótnia, porażka - to wszystko skłania osobę uzależnioną do myślenia o alkoholu, który jest dobrze znanym sposobem na ucieczkę od problemów. Czynnikiem zapalnym mogą być także wspomnienia - na przykład spotkanie znajomych, z którymi wcześniej się piło lub zobaczenie miejsca regularnych libacji czy ulubionej butelki alkoholu.

Dariusz Siudak terapeuta uzależnień - kontakt


Jakie są objawy głodu alkoholowego?

Objawy głodu alkoholowego można podzielić na psychiczne i fizyczne.

Do psychicznych objawów należą:

 • niepohamowana chęć spożycia alkoholu i obsesyjne myślenie na jego temat, które są tak sile, że utrudniają normalnie funkcjonowanie;
 • ogólne rozdrażnienie, obniżony nastrój, irytacja;
 • wahania nastroju;
 • lęk i silny niepokój;
 • osłabienie, zmęczenie;
 • zaburzenia koncentracji;

Charakterystycznymi somatycznymi objawami głodu alkoholowego są:

 • dyskomfort odczuwalny we własnym ciele objawiający się uczuciem skręcania w żołądku;
 • przyśpieszony rytm bicia serca;
 • problemy ze snem lub bezsenność, a także sny o alkoholu;
 • zmniejszenie apetytu;
 • zwiększona potliwość;
Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję