Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Głód alkoholowy

Głód alkoholowy najczęściej spotyka trzeźwiejących alkoholików. Jest to stan, który doskonale znają również uzależnieni rozpoczynający leczenie alkoholizmu, a także osoby przerywające ciąg. Jednak objawy głodu alkoholowego dotykają także te osoby, które przez wiele lat zachowują abstynencję.

Czym jest głód alkoholowy?

ICD-10, czyli Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania uznaje głód alkoholowy jako jeden z objawów zespołu uzależnienia od alkoholu. Jest to stan, w którym osoba zmagająca się z chorobą alkoholową ma nieodparte, silne pragnienie spożycia alkoholu. Jest on odczuwalny nawet podczas wieloletniej abstynencji i w wielu przypadkach powoduje powrót do nałogu. Głód alkoholowy może prowadzić do nawrotu choroby.

Głody mogą pojawić się niezależnie od długości abstynencji - jest to naturalny objaw choroby alkoholowej! Objawy mogą pojawiać się zarówno bez przyczyny, jak i z powodu narażenia się na wyzwalacze uzależnienia, o których pisałem pod podanym odnośnikiem. Zachęcam do lektury wszystkich trzeźwiejących alkoholików - to tekst o tym, co może wywoływać głody alkoholowe.

Jakie są przyczyny głodu alkoholowego?

Głód alkoholowy jest objawem, który towarzyszy osobom uzależnionym. Najczęściej jednak nie zdają sobie z tego sprawy, tylko po prostu sięgają po etanol. Pragnienie natychmiastowej ulgi jest bardzo silne, a dla alkoholików jedynym znanym i „skutecznym” sposobem na rozładowanie emocjonalnego napięcia jest picie.

Największą trudność podczas objawów głodu alkoholowego mają osoby zmagające się z chorobą alkoholową, które zdecydowały się na abstynencję. W początkowym etapie życia w trzeźwości objawy głodu alkoholowego są najsilniejsze, maleją z czasem, lecz mogą wrócić nawet po wielu latach abstynencji.

Przyczyną głodu alkoholowego jest przede wszystkim CHOROBA UZALEŻNIENIA, a także sytuacje życiowe. Gorszy nastrój, wstyd, bezsilność, kłótnia, porażka - to wszystko skłania osobę uzależnioną do myślenia o alkoholu, który jest jedynym znanym sposobem na ucieczkę od problemów i radzenie sobie z emocjami. Czynnikiem zapalnym mogą być także wspomnienia - na przykład spotkanie znajomych, z którymi wcześniej się piło lub zobaczenie miejsca regularnych libacji czy ulubionej butelki alkoholu.

Dariusz Siudak terapeuta uzależnień - kontakt


Jakie są objawy głodu alkoholowego?

Objawy głodu alkoholowego można podzielić na psychiczne i fizyczne.

Do psychicznych objawów należą:

 • niepohamowana chęć spożycia alkoholu i obsesyjne myślenie na jego temat, które są tak sile, że utrudniają normalnie funkcjonowanie;
 • ogólne rozdrażnienie, obniżony nastrój, irytacja;
 • trudność w znalezieniu sobie miejsca;
 • wahania nastroju;
 • lęk i silny niepokój;
 • osłabienie, zmęczenie;
 • zaburzona koncentracja, rozkojarzenie;

Charakterystycznymi somatycznymi objawami głodu alkoholowego są:

 • dyskomfort odczuwalny we własnym ciele objawiający się uczuciem skręcania w żołądku;
 • przyśpieszony rytm bicia serca;
 • problemy ze snem lub bezsenność, a także sny o alkoholu;
 • zmniejszenie apetytu;
 • zwiększona potliwość;
 • dolegliwości bólowe różnych części ciała;

Jestem osobą uzależnioną od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych i z mojego doświadczenia wiem, w jaki sposób choroba próbowała mną manipulować. Szczególnie w pierwszych okresach abstynencji bardzo ważne jest to, żeby nie rozdzielać złego samopoczucia i różnych dolegliwości od uzależnienia. Bez względu na to, czy ktoś choruje na inne choroby, czy to somatyczne, czy psychiczne. Ponieważ głody objawiają się na różne sposoby - to nie tylko chęć picia. Uzależnienie wykorzysta wszystko, żeby odwrócić od siebie uwagę, dlatego w początkach mojej trzeźwości każdy niepokojący sygnał z mojego ciała lub umysłu równałem z alkoholizmem. Dzięki temu nie dawałem chorobie możliwości niespodziewanego wtargnięcia w moje myśli i korzystałem z narzędzi, które zyskałem podczas leczenia i dalszego zdrowienia.

Jako trzeźwiejący alkoholik mam pełną akceptację na moją chorobę, a w związku z tym także na pojawiające się głody alkoholowe. Wiem, że skoro się pojawiają, to znaczy, że trzeźwieje. Skoro się pojawiają, wiem, co mam robić. Najważniejszy zawsze był dla mnie kontakt z drugim zdrowiejącym uzależnionym oraz mitingi AA, które uratowały mi życie.

Dariusz Siudak

właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat

Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję