Substancją, o której w ostatnich latach wiele się słyszy jest esperal czyli tzw. wszywka alkoholowa. Wprawdzie dzisiaj nie sprzedaje się już esperalu (produkcja została zakończona ponad dekadę temu), a disulfiram WZF (o takiej samej substancji czynnej), jednak starą nazwę stosuje się do teraz. Jest to tabletka do implantacji (wszczepienia) pod skórę. Zabieg wykonuje chirurg poprzez nacięcie i umieszczenie substancji w ciele. Esperal może działać nawet przez rok.
Wszyty pod skórę esperal (najczęściej w pośladek lub pod łopatkę), wywołuje bardzo nieprzyjemne dolegliwości zaraz po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ substancja poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej powoduje nagromadzenie aldehydu octowego, który z kolei odpowiedzialny jest za odczuwanie objawów podobnych do zatrucia alkoholowego:
Odnotowano również przypadki "zaszytych" osób, które w żaden sposób nie odczuły nieprzyjemnych symptomów po wypiciu alkoholu.
Wszywka alkoholowa, tak samo jak inne środki farmakologiczne nie są w stanie zmienić myślenia, ani widzenia rzeczywistości osoby uzależnionej. Nie mogą także zniwelować zgubnego wpływu mechanizmów choroby alkoholowej:
Nie istnieje taki środek chemiczny. Jest psychoterapia i Wspólnota AA.
Wszywka jest jedynie straszakiem, za pomocą którego tylko nielicznym udaje się utrzymać kilka miesięcy abstynencji. Osoba, która poddała się zabiegowi doskonale wie, że nieprzyjemne objawy nie są spowodowane przez alkohol, tylko przez wszywkę.
Esperal powoduje strach przed śmiercią lub poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W ten sposób wymusza abstynencję, a samo niepicie nie jest leczeniem.
Zastosowanie wszywki alkoholowej nie daje wiedzy ani umiejętności w temacie głodów i nawrotów choroby. Bez pracy psychoterapeutycznej nie można liczyć na trwałe rezultaty.
Wszywka alkoholowa daje złudne poczucie zmiany sytuacji życiowej na lepszą. Daje chwilową nadzieję. Esperal jednak w żaden sposób nie zmniejsza ochoty na alkohol. Dla osoby uzależnionej, niepotrafiącej radzić sobie z objawami głodu jest to piekielnie ciężka sytuacja. Dlatego wielu użytkowników esperalu odlicza dni do końca działania substancji lub zgłasza się do chirurga o usunięcie wszywki.
Z esperalu korzystają w większości osoby, które nie mają wystarczająco dużo motywacji do podjęcia właściwego leczenia. Osoby, które myślą, że bez wysiłku i pracy mogą tak po prostu przestać pić. Najczęściej to również osoby, które wykorzystują wszywkę, ponieważ znajdują się pod presją otoczenia - rodziny, przyjaciół, przełożonych.
Leczenie uzależnień to przede wszystkim ciężka praca terapeutyczna, przejęcie odpowiedzialności za swoje zachowania, zrozumienie siebie. Pojęcie istoty uzależnienia, a także przyznanie się do własnej choroby i słabości wobec alkoholu są podstawą w leczeniu alkoholizmu.
W „Naszym Domu” nie stosujemy esperalu, nie uznajemy takiej formy walki z nałogiem i odradzamy „zaszycie się". Nie znamy ani jednej osoby, której wszywka pomogłaby polepszyć jakość życia. Jeżeli chcesz o tym porozmawiać z terapeutą - serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM to Ośrodek, gdzie głównym zamiarem terapii jest polepszenie jakości życia każdego z uczestników leczenia. Abstynencja nie jest celem samym w sobie, tylko niezbędnym elementem na drodze do satysfakcjonującego życia z własnym uzależnieniem.
Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel: