Dobrowolne leczenie odwykowe

Alkoholicy mogą leczyć się w publicznych lub prywatnych ośrodkach terapii uzależnień. Dla osób walczących z nałogiem rodzaj dobrowolnego leczenia odwykowego może być bardzo istotny w kontekście terapeutycznym. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej bezpłatnemu leczeniu uzależnień.

Dowiedz się, z jakich form terapii możesz skorzystać i jak zapisać się do poradni alkoholowej. Sprawdź, czym różni się odwyk w prywatnym ośrodku uzależnień od terapii w placówce państwowej.

Dobrowolne leczenie odwykowe na NFZ - gdzie się odbywa?

Alkoholik może skorzystać z następujących form bezpłatnego leczenia odwykowego:

  • terapia stacjonarna,
  • poradnie alkoholowe,
  • leczenie na oddziale dziennym.

W ramach leczenia stacjonarnego pacjent przebywa w ośrodku przez całą dobę pod opieką specjalistów. Z kolei oddziały dzienne i poradnie odwykowe oferują pacjentom świadczenia przez kilka godzin w ciągu dnia. Taka terapia ma charakter otwarty - po zajęciach chorzy wracają do swoich domów.

W regionie świętokrzyskim można skorzystać z usług takich miejsc, jak Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy, Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, poradnia alkoholowa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach czy poradnia leczenia uzależnień w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Nadzieja Rodzinie” w Kielcach.

Jak dostać się do poradni alkoholowej?

Aby rozpocząć terapię alkoholową na NFZ, należy spełnić kilka warunków. Alkoholik chcący zapisać się na oddział dzienny lub leczenie stacjonarne, musi okazać ważne skierowanie lekarskie wystawione na formularzu „skierowanie do szpitala psychiatrycznego”. Warunek ten nie dotyczy osób, które otrzymały sądowy nakaz leczenia uzależnienia.

Ponadto chory powinien:

  • ustalić z placówką termin przyjęcia na leczenie,
  • wypełnić i podpisać oświadczenie o zgodzie na terapię,
  • zachować abstynencję w dniu przyjęcia do ośrodka.

Nieco inaczej zasady wyglądają w przypadku poradni odwykowej. Tu nie jest potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy skontaktować się wybraną placówką, umówić termin terapii, a także okazać dokument tożsamości w czasie pierwszej wizyty. Ważne jest również to, by pacjent przychodził do poradni trzeźwy - w przeciwnym razie może nie zostać wpuszczony na zajęcia.

Brak ubezpieczenia a terapia NFZ

Zgodnie z Ustawą „O wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” leczenie choroby alkoholowej może podjąć każda chętna osoba - zarówno ubezpieczona, jak i nieubezpieczona. Dotyczy to także członków rodziny alkoholika, którzy często zmagają się z objawami współuzależnienia. Za terapię alkoholika nieubezpieczonego płaci Ministerstwo Zdrowia.

Warto podkreślić, że posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego może skrócić czas oczekiwania na wolne miejsce w ośrodkach odwykowych dla alkoholików, które współpracują z Narodowym Funduszem Zdrowia. Niestety dla osób, które w wyniku uzależnienia straciły pracę, a tym samym tytuł do świadczeń, oznacza to utrudniony dostęp do leczenia.

Na czym polega terapia alkoholowa NFZ?

Osoba korzystająca z bezpłatnego leczenia alkoholizmu może liczyć zarówno na pomoc medyczną (np. leki), jak i psychologiczną. W poradniach alkoholowych, ośrodkach stacjonarnych i na dziennych oddziałach terapeutycznych specjaliści prowadzą terapię grupową i indywidualną, a także udzielają porad rodzinie pacjenta.


Na pierwszy rzut oka wydaje się, że funkcjonowanie ośrodków odwykowych dla alkoholików NFZ wygląda podobnie jak w placówkach prywatnych. Jednak ośrodki publiczne i niepubliczne różnią się od siebie w wielu aspektach, które w wielu przypadkach mogą znacząco wpłynąć na skuteczność i długość leczenia.

Czym różni się bezpłatne leczenie alkoholizmu od terapii płatnej?

Oprócz kwestii finansowych publiczne placówki różnią się od prywatnych takimi cechami, jak:

  • czas oczekiwania na terapię,
  • liczba uczestników,
  • tryb leczenia,
  • warunki pobytu
  • skuteczność terapii.

Czas oczekiwania na terapię

Niezależnie od tego, czy alkoholik zdecyduje się na poradnię alkoholową, czy ośrodek stacjonarny, musi uzbroić się w cierpliwość. Na bezpłatne leczenie alkoholizmu pacjenci nierzadko czekają w długich kolejkach. Czas oczekiwania zależy od ilości wolnych miejsc i liczby chętnych - może się on wahać od kilkunastu dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy.

Niestety choroba alkoholowa nie czeka - jej objawy pogłębiają się, dlatego im wcześniej alkoholik trafi pod skrzydła terapeutów, tym większe prawdopodobieństwo zahamowania rozwoju uzależnienia i powodzenia w abstynencji.

Liczba uczestników

W terapii alkoholowej organizowanej przez publiczne ośrodki odwykowe uczestniczy wiele osób. Takie rozwiązanie niesie ze sobą ryzyko, że terapeuci pomimo odpowiedniego przygotowania merytorycznego i dobrych chęci nie będą w stanie rozpoznać indywidualnych potrzeb pacjentów, a także poświęcić im wystarczająco dużo czasu i uwagi.

Duże grupy terapeutyczne mogą wiązać się też ze zwiększonym stresem - nie każdy czuje się komfortowo wśród tłumu, a to może utrudniać alkoholikowi swobodne mówienie o swoim problemie przy terapeucie i innych.

Tryb leczenia

Alkoholik funkcjonuje na co dzień w sposób zaburzony. Jednym z czynników wspierających rozwój uzależnienia jest związek z negatywnym wpływem środowiska, w którym napoje procentowe są nieodłącznym elementem codzienności. Dla dobra osoby uzależnionej konieczne jest odcięcie się od „starego świata” i jego reguł. Niestety poradnie odwykowe i oddziały dzienne terapii uzależnień nie dają takiej możliwości.

Codzienne powroty do domu, a przede wszystkim do miejsc kojarzących się z piciem mogą szybko zniweczyć to, co udało się choremu osiągnąć w trakcie zajęć terapeutycznych. Wszystkie sytuacje, miejsca, osoby, rzeczy i wydarzenia związane z alkoholem przyczyniają się do nasilenia głodu alkoholowego, skąd krótka droga do złamania abstynencji.

Osoba uzależniona wprawdzie może zapisać się na leczenie w ośrodku zamkniętym, ale jak już wcześniej wspomnieliśmy, istnieje duże ryzyko długiego czekania na pomoc specjalisty.

Warunki pobytu

Od czego zależy skuteczność terapii alkoholowej? Czynników jest wiele, a wśród nich dużą rolę odgrywa wygląd otoczenia i panująca w nim atmosfera. Ośrodki odwykowe dla alkoholików na NFZ, szczególnie gdy mieszczą się w szpitalu, mogą w niektórych osobach budzić opór, lęk czy niechęć. Zupełnie inne skojarzenia budzi przytulnie wyglądający dom, w którym rodzi się wspólnota osób zmagających się z uzależnieniem.

Skuteczność terapii

Najskuteczniejszą metodą leczenia uzależnień jest terapia w stacjonarnym ośrodku. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Nie tylko ze względu na większą ilość czasu i uwagi poświęconej uzależnionemu przez kadrę terapeutyczną, ale także przez stworzoną w takim miejscu Wspólnotę. W Naszym Domu Wspólnota jest traktowana bardzo poważnie. Członkowie dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, okazują wzajemne wsparcie i szacunek. Budują społeczność, w której każda osoba uzależniona jest wartościowa i bezpieczna. Skuteczność leczenia uzależnień w naszym Ośrodku szacujemy na ponad 40%.

Ośrodek NASZ DOM wspiera swoich pacjentów także po zakończonym leczeniu na różne sposoby, np. dając im możliwość zamieszkania w mieszczącym się w ośrodku hostelu na warunkach kontraktu (zakładającym m.in. trzeźwość, regularne rozmowy z terapeutą i uczestniczenie w mitingach). Mitingi odbywają się systematycznie, kilka razy w tygodniu, a kilka razy do roku organizowane są warsztaty terapeutyczne dla uzależnionych. Jeżeli tylko chcesz wytrzeźwieć, w Naszym Domu nie zostaniesz sam.

Ośrodek NASZ DOM - zadzwoń do terapeuty

Korzyści przemawiające za prywatnym ośrodkiem terapii

Jak widać, dobrowolne leczenie odwykowe w ośrodkach państwowych ma swoje wady. Warto je przeanalizować, zanim podejmie się decyzję o wyborze miejsca na terapię alkoholową. Alternatywą dla bezpłatnego leczenia alkoholizmu jest pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z takiego rozwiązania.

Krótszy czas oczekiwania na leczenie - w placówce niepublicznej o wolne miejsca jest znacznie łatwiej niż w publicznej. Tym samym osoba potrzebująca szybkiej interwencji może ją otrzymać w porę.

  • Małe grupy - większość ośrodków prywatnych stawia na rozwój małych społeczności terapeutycznych, w których terapeuta może zająć się każdym uczestnikiem z osobna. Ponadto w niewielkiej grupie łatwiej zawiera się przyjaźnie, które sprzyjają w całym procesie leczenia.
  • Całodobowa opieka - w każdym momencie osoba uzależniona może przyjść i porozmawiać z terapeutą, bez względu na porę. Taka świadomość również wspiera proces terapeutyczny.
  • Komfortowe warunki leczenia - kameralne pokoje z łazienkami, piękny krajobraz za oknem, domowa atmosfera - to wszystko sprzyja zdrowieniu, daje poczucie bezpieczeństwa i działa kojąco na trudne emocje.
  • Terapia stacjonarna - na czas leczenia alkoholik opuszcza swoje otoczenie. Dzięki temu może się wyciszyć, uspokoić, a przede wszystkim oderwać od szkodliwych bodźców.

Którą formę leczenia alkoholizmu wybrać? Płatną czy bezpłatną? Wszystko zależy od możliwości i predyspozycji osoby uzależnionej. Należy jednak wziąć pod uwagę szczególnie istotne kryterium - czas. Sprawne rozpoczęcie terapii daje większą szansę na odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Z kolei zbyt długie czekanie na leczenie może nie tylko zniechęcić alkoholika do terapii, lecz także zagrażać jego zdrowiu i życiu, zwłaszcza gdy wpadł w niszczący ciąg alkoholowy. Uzależnienie rozwija się z każdym dniem, a jego mechanizmy działają coraz silniej. Nie warto czekać. Warto działać.

”Dziś nie piję i dziś żyję”

O UZALEŻNIENIACH

  • Przymusowe leczenie alkoholika

    Bardzo często spotykamy się z pytaniami: Jak zmusić męża alkoholika na leczenie? Jak zmusić alkoholika do leczenia? Gdzie zgłosić alkoholika na leczenie? Jak leczyć alkoholika bez jego zgody

  • Leczenie narkomana

    Zazwyczaj zaczyna się bardzo niewinnie, bo przecież nikt, kto sięga po pierwszego skręta czy działkę, nie chce stać się narkomanem. Zapoznaj się z artykułem, którego treść dotyczy leczeni

  • Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

    Rodzina i najbliżsi osoby uzależnionej próbują interweniować. Próbują nakłonić alkoholika do tego, aby nie pił, aby poszedł się leczyć. Chcą pomóc. Jednak w 99% przypadków wszystkie te