Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Alkoholizm wśród młodzieży

Alkohol to jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych substancji psychoaktywnych. Niepokojącym faktem jest to, iż nastolatki coraz częściej sięgają po ten trunek. Styl picia młodzieży drastycznie się zmienia, a wiek spożywania alkoholu obniża się oraz wzrasta odsetek spożywających alkohol dziewcząt. Młodzi ludzie znacznie częściej niż kiedyś łączą spożywanie alkoholu z zażywaniem narkotyków lub leków. Takie zachowania stwarzają bardzo wiele niebezpieczeństw, które niosą za sobą negatywne konsekwencje.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol?

nastolatka alkoholizm

Nie ma jednej konkretnej przyczyny, dla której młodzież zaczyna pić. Życie nastolatków jest niezwykle skomplikowane. Dojrzewanie to czas, w którym człowiek musi sprostać wielu wyzwaniom. Okres buntu, silne i zmienne emocje, planowanie przyszłości, pierwsze miłości i rozstania to tylko część z nich.

Presja otoczenia

Młodzi ludzie boją się odrzucenia przez rówieśników. Aby zaimponować kolegom i koleżankom sięgają po trunki lub robią to, aby nie być odosobnionym w towarzystwie. Ciekawość, nieśmiałość, niskie poczucie własnej wartości, brak asertywności lub chęć przeżycia przygód to tylko kilka powodów picia alkoholu przez młode pokolenie. Młodzież zazwyczaj uważa alkohol jako źródło świetnej zabawy, radości, ucieczki od problemów. Jest to także „zakazany owoc”, jak wiadomo bardzo pociągający dla zbuntowanych nastolatków.

Tolerancja w społeczeństwie

Bardzo ważnym aspektem jest pozytywny stosunek społeczeństwa do spożywania alkoholu. W wielu sytuacjach nadużywanie go jest tolerowane, a często nawet pożądane. Takie wzorce zachowań powodują, że młodzież nie ma oporów przed sięganiem po alkohol.

Dzieci z rodzin z problemem alkoholowym

Napoje wysokoprocentowe mogą stanowić znieczulenie negatywnych emocji, które są spowodowane trudną sytuacją rodzinną. Dzieci alkoholików statystycznie są bardziej narażone na popadnięcie w nałóg od swoich rówieśników. Uzależnieni opiekunowie nie zaspokajają fizycznych i psychicznych potrzeb dziecka. W domu brakuje rodzinnego ciepła, miłości i bezpieczeństwa. Dla takiej osoby alkohol nie jest niczym wyjątkowym - to coś na porządku dziennym. W przyszłości dzieci alkoholików (w większości przypadków) cierpią na syndrom DDA.

Skutki - problemy alkoholowe wśród młodych

Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje wiele negatywnych skutków psychicznych i fizycznych. Picie w tak młodym wieku powoduje znacznie szybsze uzależnienie niż w przypadku osoby dorosłej. Oto przykładowe konsekwencje, jakie niesie spożywanie alkoholu przez młodzież:

młodzież alkoholizm

 • problemy w nauce,
 • nadpobudliwość, drażliwość i agresja,
 • kłopoty z pamięcią i koncentracją,
 • zachowania przestępcze,
 • poczucie zmęczenia,
 • trudności wychowawcze,
 • depresja,
 • złe samopoczucie,
 • uzależnienie.

Badania

Według ogólnopolskich badań wykonanych w 2018 roku przez ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach) na temat używania alkoholu i narkotyków wynika, że 92% nastolatków wieku 15-16 lat i 96% nastolatków w wieku 17-18 lat spożywa alkohol.
Jaki alkohol najczęściej spożywa młodzież?

 • piwo - 74% ankietowanych
 • wódka - 63% uczniów
 • wino - 43% nastolatków

Chłopcy częściej spożywają alkohol niż dziewczęta. Statystyki z roku 2018 wykazały, że młodzi ludzie najczęściej piją piwo. Ten napój alkoholowy często towarzyszy nastolatkom podczas spędzania czasu wolnego.

Statystyki pokazują, że wódkę spożywają uczniowie liceów i techników ze słabszymi ocenami w szkole. Miejsce zamieszkania nie ma znaczenia. Znacznym czynnikiem jest sytuacja materialna. Ankietowani, którzy uważają, że stan materialny swojej rodziny jest dobry, częściej sięgają po mocniejsze trunki.

Wino natomiast jest alkoholem, który spożywają głównie dziewczęta. Co więcej, badani mieszkający w większych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) częściej sięgają po tego typu trunki.

Profilaktyka

Działania profilaktyczne są bardzo istotne, aby młodzi ludzie byli świadomi negatywnych skutków, jakie niesie za sobą długofalowe spożywanie napojów wysokoprocentowych. Dobre wzorce i częste rozmowy w rodzinie mogą kształtować odpowiedzialną postawę młodzieży do używek. Wiedza na temat działania alkoholu na organizm i zachowań człowieka pod jego wpływem buduje świadomość młodego pokolenia. Profilaktykę należy przeprowadzać się następujących miejscach:

 • szkoła
 • dom rodzinny
 • media

Promowanie zdrowego trybu życia jest niezwykle istotne. Dzieci od najmłodszych lat powinny uprawiać dowolną dyscyplinę sportową. Wykształtowane za młodu dobre nawyki z pewnością zaowocują w przyszłości. Młodzież lubiąca sport chętniej wyjdzie ze znajomymi na rower, basen czy w grę w tenisa. Takie spędzanie czasu jest lepszą alternatywą niż spotkania na piwo.

profilaktyka alkoholizm młodzieży

Rodzice odgrywają ogromną rolę w wychowaniu swoich pociech. Zazwyczaj to oni kształtują nawyki, przyzwyczajenia i zainteresowania dzieci. Pokazują możliwe ścieżki rozwoju. Dobre relacje z opiekunami sprawiają, że najmłodsi nie boją się opowiadać o swoich problemach.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję