Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Alkoholizm kobiet

Kobiety jako grupa w populacji piją mniej alkoholu niż płeć przeciwna. Rzadziej doświadczają z tego tytułu problemów. Wg statystyk około 80% kobiet w naszym kraju spożywa alkohol. Biorąc pod uwagę wiek, najwięcej problemów z alkoholem i wyraźne występowanie objawów uzależnienia doświadczają kobiety w wieku 20-35 lat.

Alkohol jest substancją, która działa o wiele bardziej toksycznie na organizm kobiety niż mężczyzny, a ryzyko negatywnych skutków jest znacznie wyższe - i wzrasta wraz z ilością wypijanej substancji.

Dlaczego alkohol jest bardziej szkodliwy dla kobiet?

Stężenie alkoholu we krwi zależy między innymi od masy ciała oraz ilości wypitego alkoholu. Z reguły kobiety ważą mniej niż mężczyźni, jednak przy założeniu, że mają taką samą wagę - organizm kobiety po spożyciu takiej samej ilości alkoholu otrzyma go o około 40% więcej. Dlaczego?

 • organizm kobiety zawiera więcej tkanki tłuszczowej, a mniej wody, co sprawia, że ta sama ilość alkoholu rozpuszcza się w mniejszej ilości wody,
 • mniej enzymów trawiennych odpowiedzialnych za metabolizm tej substancji,
 • szybsze wchłanianie się alkoholu z powodu obecności większej ilości estrogenów.

Zagrożenia zdrowotne

Organizm kobiety nie potrafi tak dobrze jak męski bronić się przed negatywnymi skutkami picia. Jakie zagrożenia zdrowotne niesie ze sobą nadużywanie alkoholu przez kobiety?

 • Niszczenie wątroby i rozwój jej dysfunkcji występuje znacznie szybciej i po mniejszych ilościach alkoholu niż mężczyźni.
 • Silne dysfunkcje mózgu - osłabienie zdolności psychomotorycznych.
 • Zakłócenie cyklu miesiączkowego, ogólne zaburzenie funkcji hormonalnych.
 • Upośledzenie funkcji poznawczych.
 • Nadmierne picie może spowodować całkowity spadek libido, oziębłość płciową, niemożność przeżycia orgazmu.
 • Zwiększone zagrożenie nowotworem sutka.
 • Zaburzenia i huśtawki nastrojów, lęki, depresja.
 • Bardzo toksyczny wpływ na płód w łonie matki.

terapeuta uzależnień Dariusz Siudak


Kiedy alkohol zaczyna szkodzić?

Szacuje się, że szkody zdrowotne pojawiają się w momencie przekroczenia dwóch standardowych porcji alkoholu. Dwie porcje to to samo co jedno półlitrowe piwo, kieliszek wina o pojemności 200 ml czy kieliszek z wódką o poj. 60 ml. Wypicie przez kobietę trzech standardowych porcji alkoholu ze względu na zaburzenia zdrowia odpowiada ponad dziewięciu porcjom alkoholu wypitego przez mężczyznę.

Leczenie alkoholizmu w "Naszym Domu" przeznaczone jest również dla kobiet. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z terapeutą.

Kobiety powinny postępować z alkoholem ze szczególną ostrożnością, ponieważ jego nadużywanie prowadzi do nieporównywalnie większych szkód zdrowotnych, psychologicznych i społecznych niż w przypadku mężczyzn.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję