Kobiety jako grupa w populacji piją mniej alkoholu niż płeć przeciwna. Rzadziej doświadczają z tego tytułu problemów. Wg statystyk około 80% kobiet w naszym kraju spożywa alkohol. Biorąc pod uwagę wiek, najwięcej problemów z alkoholem i wyraźne występowanie objawów uzależnienia doświadczają kobiety w wieku 20-35 lat.
Alkohol jest substancją, która działa o wiele bardziej toksycznie na organizm kobiety niż mężczyzny, a ryzyko negatywnych skutków jest znacznie wyższe - i wzrasta wraz z ilością wypijanej substancji.
Stężenie alkoholu we krwi zależy między innymi od masy ciała oraz ilości wypitego alkoholu. Z reguły kobiety ważą mniej niż mężczyźni, jednak przy założeniu, że mają taką samą wagę - organizm kobiety po spożyciu takiej samej ilości alkoholu otrzyma go o około 40% więcej. Dlaczego?
Organizm kobiety nie potrafi tak dobrze jak męski bronić się przed negatywnymi skutkami picia. Jakie zagrożenia zdrowotne niesie ze sobą nadużywanie alkoholu przez kobiety?
Szacuje się, że szkody zdrowotne pojawiają się w momencie przekroczenia dwóch standardowych porcji alkoholu. Dwie porcje to to samo co jedno półlitrowe piwo, kieliszek wina o pojemności 200 ml czy kieliszek z wódką o poj. 60 ml. Wypicie przez kobietę trzech standardowych porcji alkoholu ze względu na zaburzenia zdrowia odpowiada ponad dziewięciu porcjom alkoholu wypitego przez mężczyznę.
Kobiety powinny postępować z alkoholem ze szczególną ostrożnością, ponieważ jego nadużywanie prowadzi do nieporównywalnie większych szkód zdrowotnych, psychologicznych i społecznych niż w przypadku mężczyzn.
Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel: