Twarz alkoholika, czyli jak alkoholizm wpływa na wygląd

Pierwsze symptomy choroby alkoholowej trudno rozpoznać. W początkowych etapach zmiany w wyglądzie są zbyt subtelne, aby można było je zauważyć. Ponieważ mechanizmy uzależnienia silnie oddziałują na myślenie, przez długi czas chory nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu  i bardzo łatwo umie sobie (i innym) "racjonalnie" wytłumaczyć każdy wypity kieliszek. Jednak po pewnym czasie następują drastyczne zmiany w organizmie - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

O rozwoju zaburzenia może świadczyć to, jak prezentuje się twarz alkoholika. Zdjęcia osób zmagających się z nałogiem jasno pokazują, jak bardzo nadużywanie alkoholu wpływa na wygląd.

Objawy alkoholizmu - wygląd

Etanol zawarty w napojach procentowych wpływa nie tylko na organy wewnętrzne, lecz także na prezencję człowieka. Szkodliwe działanie alkoholizmu odbija się chociażby na sylwetce chorego czy sposobie poruszania się. Alkoholik z czasem staje się wychudzony, a jego kroki chwiejne i niepewne (oczywiście wychudzenie nie tyczy się każdego, zależy to indywidualnych cech).

Nadużywanie alkoholu np. piwa może prowadzić także do przyrostu tkanki tłuszczowej. Jest to spowodowane m.in. nadwyżką kalorii dostarczanych w ciągu dnia do organizmu, uniemożliwieniem spalania tłuszczu, obniżeniem testosteronu (u mężczyzn).

Nałóg alkoholowy osłabia również kondycję skóry. Świadczy o tym jeden z najjaskrawszych objawów uzależnienia, który natychmiast rzuca się w oczy. Jest nim opuchlizna alkoholowa. Powstaje ona na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez które przepływa zwiększona ilość limfy. Opuchnięcie po alkoholu najczęściej pojawia się na twarzy osoby uzależnionej.

Jak wygląda twarz alkoholika?

Wielokrotnie można spotkać się z wyrażeniami typu "twarz alkoholika", "oczy alkoholika" czy "nos alkoholika". Im dłużej trwa czynne uzależnienie od etanolu, tym bardziej zmienia się wygląd chorego. Przede wszystkim pojawia się opuchlizna twarzy po alkoholu. Towarzyszą jej również inne negatywne efekty, takie jak: 

  • wysuszona skóra,
  • zmatowiała cera,
  • silny rumień,
  • podpuchnięte oczy po alkoholu,
  • pogłębione zmarszczki.

Zarówno twarz alkoholiczki, jak i mężczyzny uzależnionego od etanolu sprawia wrażenie starszej niż w rzeczywistości. Dlaczego? Po pierwsze napoje procentowe odwadniają organizm. Wraz z utratą płynów ciało traci wiele substancji odżywczych, w tym również witaminy A, C i E odpowiadające za stan skóry.

Po drugie, alkohol zaburza produkcję kolagenu, przez co skóra traci jędrność i staje się bardziej podatna na działanie wolnych rodników. To z kolei przyspiesza procesy starzenia.

Nos alkoholika

Jak rozpoznać alkoholizm? Oprócz czerwonej twarzy alkoholika czy "przepitych oczu" wiele osób zwraca uwagę na nos. Warto jednak zaznaczyć, że tzw. nos alkoholika niekoniecznie świadczy o uzależnieniu od etanolu.

Opuchnięty i zaczerwieniony nos o nieregularnym kształcie to objaw choroby skóry znanej jako rhinophyma (grec. "wzrost nosa"). Jest ona efektem trądziku różowatego. U osób, które mają tendencję do zmian trądzikowych, alkohol może dodatkowo nasilić zmiany skórne.

Etanol uznaje się jednak za jedną z kilku przyczyn powstawania "nosa alkoholowego", a nie za głównego winowajcę.

O UZALEŻNIENIACH