Uzależnienie to nie tylko codzienne picie wódki czy regularne przegrywanie pieniędzy na maszynach. To złożona choroba, która zakłóca naturalne funkcje myślowe i emocjonalne, drastycznie zmieniając percepcję rzeczywistości. Wpływa na psychikę w taki sposób, że codzienne wybory, działania i decyzje są nieświadomie kierowane przez nałóg. To nie jest tylko kwestia powtarzania szkodliwego zachowania, które można zatrzymać dzięki silnej woli. To głęboko zakorzenione potrzeby, które przejmują kontrolę nad życiem, sprawiając, że rzeczywiste wartości i priorytety schodzą na dalszy plan, a z czasem całkowicie przestają mieć znaczenie.
Każdy rodzaj uzależnienia ma wspólne cechy - po czasie staje się czymś więcej niż nawykiem czy formą spędzania czasu. Substancja lub czynność zamieniają się w konieczność, bez których trudno się obejść, a życie bez nich wydaje się niepełne i pozbawione sensu.
Różne rodzaje uzależnień dotykają praktycznie każdej sfery życia i każdego aspektu codzienności. Mogą przejawiać się jako niezdrowe przywiązanie do jedzenia, nadmierne przeglądanie social mediów, obsesyjne zakupy czy stosowanie leków psychoaktywnych ponad lekarską kontrolą. Tak samo obsesyjne pragnienie bycia kochanym, czy poświęcanie się pracy bez reszty.
Istnieje bardzo cienka granica pomiędzy nadużywaniem substancji i zachowań a uzależnieniem - niestety jest niedostrzegalna. Nie da się dokładnie stwierdzić, przy którym kieliszku wódki ktoś został alkoholikiem. Proces rozwoju choroby jest złożony.
Uzależnienie nie ogranicza się tylko do substancji, które wprowadzamy do naszego organizmu. Istnieje kategoria uzależnień behawioralnych, które dotyczą określonych zachowań, które w teorii wydają się nieszkodliwe, jednak mogą przybierać formę obsesji i dominować w życiu człowieka. Choć ten rodzaj nałogu może wydawać się mniej niebezpieczny niż uzależnienie od narkotyków czy alkoholu, w rzeczywistości prowadzi do poważnych problemów w codziennym funkcjonowaniu, zniszczenia relacji, a nawet zaburzeń psychicznych.
Lista przykładowych uzależnień behawioralnych:
Substancje uzależniające są niemniej niebezpieczne od obsesyjnych zachowań. Wpływają na układ nerwowy, wywołując pożądane efekty tj. euforia, pewność siebie, poczucie siły i sprawczości, wyluzowanie. Z czasem organizm człowieka adaptuje się do substancji i potrzebuje coraz większych dawek do uzyskania tego samego efektu. To z kolei prowadzi do uzależnienia, które destabilizuje każdy aspekt w życiu chorego. Bez dwóch zdań.
Każda substancja uzależniająca może inaczej wpływać na organizm i psychikę, ale wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest to, że ich nadużywanie prowadzi do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, problemów emocjonalnych, chorób i destabilizacji w codziennym funkcjonowaniu. Uzależnienie to nie tylko kwestia fizycznej zależności, ale także znaczące zmiany w zachowaniu i myśleniu.
Klasyfikacja typów uzależnień na podstawie charakterystyki i objawów, które wywołują:
Kolejnym typem uzależnienia jest uzależnienie krzyżowe. Odnosi się do osoby, która uzależniona jest od więcej niż jednej substancji lub zachowania, gdzie jedno z nich może potęgować objawy drugiego. Osobiście znam przypadki ludzi, którzy pod wpływem alkoholu kompulsywnie uprawiają gry hazardowe, a następnie sięgają po narkotyki, aby jeszcze dłużej grać. Po przegranej sięgają po alkohol jako formę ukojenia.
Uzależnienie krzyżowe łączy ze sobą różne nałogi, które rujnują życie. Bez względu na formę uzależnienia i jego źródła, bardzo ważne jest profesjonalne leczenie. Nie w domu, nie samodzielnie. Dlaczego? Powtarzam jak mantrę: żadnej chronicznej, śmiertelnej choroby nie leczy się w domu!
Wszystkie rodzaje uzależnień mają złożony proces rozwoju. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co było przyczyną - każdy człowiek ma indywidualne doświadczenia i predyspozycje. Niemniej jednak predyspozycje genetyczne mogą zwiększać podatność na nałogi, zwłaszcza jeśli w rodzinie występują uzależnienia. Problemy z nazywaniem, wyrażaniem i przeżywaniem uczuć, a także natury psychicznej, takie jak depresja czy lęk, mogą sprzyjać sięganiu po substancje lub kompulsywne zachowania jako formę radzenia sobie z nimi. Wpływ ma także środowisko, w którym się wychowujemy – dostępność narkotyków, presja rówieśnicza czy normy kulturowe. Wczesne eksperymenty z narkotykami czy traumatyczne doświadczenia życiowe także mogą zwiększać ryzyko uzależnienia.
Różne typy uzależnień charakteryzują się także występowaniem takich samych mechanizmów. Wymienię kilka z nich.
Jednym z najbardziej znanych mechanizmów obronnych w uzależnieniach jest zaprzeczenie. Uzależniony nie widzi i nie akceptuje faktu, że ma problem z substancją lub zachowaniem. Twierdzi, że może przestać w każdej chwili lub że to nie jest nic złego.
Racjonalizacja natomiast polega na tworzeniu logicznie brzmiących argumentów, które usprawiedliwiają nałogowe zachowania. Brzmi to mniej więcej tak: "Piję tylko po to, by się zrelaksować po ciężkim dniu" lub "Każdy w moim wieku tak robi".
Uzależniony bagatelizuje skutki swojego nałogu, twierdząc, że nie są one takie złe, jak się wydaje lub porównując się do innych, którzy są w "gorszej" sytuacji (np. piją więcej) - ten mechanizm nazywamy minimalizacją.
Iluzja kontroli - uzależniony przekonuje siebie samego i wszystkich dookoła, że ma pełną kontrolę nad swoim zachowaniem i że w każdej chwili może podjąć decyzję o zaprzestaniu (pomimo faktów, które temu przeczą). Często celowo robi krótkie przerwy, żeby to udowodnić.
Wielu ludzi używa substancji lub zachowań nałogowych jako sposobu na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Używają alkoholu, narkotyków, jedzenia lub innych zachowań jako ratunku, zamiast szukać zdrowszych sposobów przeżywania nieprzyjemnych uczuć, co w efekcie prowadzi do jeszcze gorszych konsekwencji. Tak powstaje mechanizm nałogowego regulowania emocji. Temat jest znacznie obszerniejszy, dlatego po więcej informacji odsyłam do artykułu pod podanym linkiem.
A teraz wyjaśnię, dlaczego ta lista nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. Oczywiście, niektóre z substancji czy zachowań są bardziej niebezpieczne w bezpośrednim stosowaniu, jednak w kontekście uzależnień mogą jedynie walczyć o pozycję tego, które z nich najszybciej doprowadzi do więzienia, szpitala lub śmierci.
Niezależnie od tego, od jakiej substancji czy zachowania jesteśmy uzależnieni, skutki są destrukcyjne. Lista najbardziej uzależniających substancji czy zachowań to tylko klasyfikacja; w rzeczywistości każde uzależnienie niszczy psychikę, zniekształca sposób myślenia, deformuje postrzeganie rzeczywistości, rujnuje zdrowie i relacje z innymi. Bez względu na rodzaj, uzależnienie to piekło, które nie wybiera - nie ma znaczenia, czy jesteś uzależniony od dopalaczy, heroiny, czy hazardu. Gdy nałóg wkrada się w życie, rujnuje je z impetem, pustosząc tożsamość, marzenia i przyszłość
Uzależnienia są często wynikiem nierozwiązanych problemów emocjonalnych, które doprowadziły do pragnienia permanentnej ucieczki od samego siebie za pomocą substancji lub obsesyjnych zachowań.
właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat
Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698
Poznaj ofertę Ośrodka
Poznaj ofertę Ośrodka
Odtrucie organizmu