Uzależnienie od marihuany - tak, to się dzieje

Kiedy mówimy o uzależnieniach, w większości przypadków w wyobraźni pojawia się alkohol lub "twarde" narkotyki. Społeczne lekceważenie marihuany powoduje, że nie jest ona traktowana jako narkotyk, jedynie jako łagodny środek odurzający. W rzeczywistości jej działanie nie jest tak silne jak w przypadku innych substancji, niemniej jednak prowadzi do bardzo poważnej, postępującej i śmiertelnej choroby - uzależnienia.

Czy od marihuany można się uzależnić? Tak, zdecydowanie można. Marihuana jest substancją psychoaktywną, tak samo jak alkohol, amfetamina czy benzodiazepiny. Bez względu na poglądy, uzależnienie od marihuany staje się coraz bardziej powszechne.

Marihuana pochodzi z rośliny Cannabis sativa. Jej główny składnik psychoaktywny - THC (tetrahydrokannabinol) - oddziałuje na receptory w mózgu człowieka. Wprowadza w stan relaksacji, euforii, dobrego humoru. Może także wywołać silne uczucie lęku, a nawet paranoję.

O ile początkowe doświadczenia z konsumpcją marihuany mogą być przyjemne, to regularne używanie tego środka prowadzi do zmian w mózgu, które skutkują potrzebą zażywania coraz większych dawek. To właśnie jedno z głównych kryteriów uzależnienia.

W klasyfikacji ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) uzależnienie od marihuany występuje pod numerem F 12.2 (zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem kannabinoidów, zespół uzależnienia).

Marihuana w medycynie

Wiele osób stosujących marihuanę racjonalizuje (co jest jednym z mechanizmów każdego uzależnienia) palenie tzw. trawki twierdzeniem, że owa substancja psychoaktywna wykorzystywana jest także w medycynie. Owszem, marihuanę stosuje się m.in. w leczeniu bólu czy stanów lękowych. Jednak warto przemyśleć sobie jedną kwestię.

Każda substancja psychoaktywna, która nie jest przepisana przez lekarza lub jest stosowana w dawkach większych, niż zalecono, JEST NARKOTYKIEM.

Objawy uzależnienia od marihuany

Uzależnienie od każdego środka psychoaktywnego objawia się pewnymi symptomami. W przypadku marihuany można wyróżnić kilka kategorii objawów: fizyczne, psychiczne oraz behawioralne.

Jakie są objawy uzależnienia od marihuany?

Objawy fizyczne to przede wszystkim trudności z zasypianiem, zwiększony apetyt (zwłaszcza na słodycze), częste uczucie zmęczenia, suchość w jamie ustnej, bóle głowy, a także objawy zespołu odstawienia podczas prób zaprzestania konsumpcji - takie jak drażliwość, lęk, stany depresyjne, zaburzenia snu, nierzadko zdarzają się także zasłabnięcia i omdlenia.

Jeśli chodzi o objawy psychiczne, to przede wszystkim zauważalne jest obniżenie motywacji do działania ("nic mi się nie chce"), poczucie lęku, paranoje, zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią. Regularne stosowanie substancji psychoaktywnych prowadzi do osłabienia funkcji poznawczych, co ostatecznie wpływa na jakość życia osoby uzależnionej.

Nie można pominąć objawów behawioralnych. Osoby uzależnione od marihuany często wycofują się z życia społecznego, rezygnują z dotychczasowych hobby i zajęć, zaniedbują obowiązki czy też tracą zainteresowanie sprawami, które wcześniej były dla nich ważne. Wszystko to zastępuje koncentracja życia wokół narkotyku - jego zdobywania, zażywania i poszukiwania nowych sposobów, żeby mieć go jeszcze więcej.

Jednym z podstawowych objawów uzależnienia od marihuany jest wzrastająca tolerancja na narkotyk. Organizm adaptuje się do regularnie dostarczanej substancji - więc trzeba zażywać więcej, żeby osiągnąć ten sam efekt.

Długotrwałe palenie marihuany determinuje zmiany w strukturze mózgu. Szczególnie narażone na te zmiany są osoby młode, u których mózg jeszcze się rozwija. Uzależnienie, bez względu na substancję, jest chorobą rujnującą życie. Następują zmiany w psychice, które bardzo utrudniają osobom chorym podjęcie leczenia.

Jak rozpoznać uzależnienie od marihuany?

Marihuana występuje najczęściej w postaci zielonego suszu o intensywnym, charakterystycznym zapachu. Może być konsumowana w różny sposób:

  • palona (m.in. w skrętach, lufkach czy specjalistycznych przyrządach),
  • waporyzowana (specjalne urządzenia podgrzewają susz, uwalniając THC w formie pary),
  • jedzona lub pita (dodaje się ją do jedzenia lub napojów).

Te informacje mogą być potencjalnie istotne, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak rozpoznać uzależnienie od marihuany. Pamiętaj, że granica pomiędzy "rekreacyjnym" zażywaniem a nałogiem jest bardzo cienka. Jedynym sposobem na uniknięcie uzależnienia jest zwyczajnie rezygnacja z zażywania narkotyków.

Uzależnienie od marihuany objawia się charakterystycznymi zmianami w zachowaniu, stylu życia i nawykach codziennych. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

Jak zachowuje się osoba uzależniona od marihuany?

  • Zwiększona drażliwość, napięcie, lęk lub stany depresyjne - zwróć uwagę, jeśli bliska Ci osoba chodzi rozdrażniona, reaguje nerwowo lub agresywnie, jest przewrażliwiona lub apatyczna.
  • Utrata pasji i zainteresowań - kiedy bliski z niezrozumiałych przyczyn rezygnuje z dotychczasowych zajęć, które do tej pory były dla niego ważne.
  • Wycofanie się z rodzinnych i społecznych interakcji, unikanie spotkań z rodziną, "starymi" znajomymi - izolacja od bliskich i zmiana środowiska jest częstym symptomem rozwijającego się uzależnienia.
  • Nieprzewidywalne zachowanie i częste zmiany nastroju - uzależniony może w jednym momencie wydawać się zrelaksowana i spokojna, a chwilę później stawać się bardzo nerwowa czy agresywna bez oczywistego powodu. Mogą pojawiać się skrajne wahania nastroju w ciągu dnia, od euforii do przygnębienia.

Osoba uzależniona od marihuany będzie ukrywać swój nałóg lub uparcie twierdzić, że nie ma żadnego problemu. Ukrywanie nałogu przed rodziną i bliskimi może być przyczyną dziwnych zachowań, takich jak częste opuszczanie domu pod różnymi, często niejasnymi pretekstami, tajemnicze rozmowy telefoniczne lub wiadomości tekstowe, nowi znajomi, których nie chce przedstawiać czy pochowane narkotyki lub akcesoria do zażywania.

Zmiany w nawykach życiowych

Osoba, która wcześniej była punktualna, nagle zaczyna regularnie spóźniać się na zajęcia czy nawet je opuszczać. Zaniedbywanie obowiązków staje się normą. Osoba, która wcześniej była sumienna w wykonywaniu codziennych zadań, nagle zaczyna zapominać o ważnych terminach czy zaniedbywać domowe sprawy. Większość uzależnionych doświadcza też pogorszenia wyników w nauce czy pracy. Trudności z koncentracją i pamięcią stają się bardziej wyraźne.

Zmęczenie i senność w niestandardowych godzinach również może zwracać uwagę.

Jednym z istotnych aspektów uzależnienia od marihuany jest chroniczne uczucie znużenia i braku motywacji. Uzależnienie wpływa na system nagrody w mózgu, co skutkuje utratą zainteresowania aktywnościami, które wcześniej przynosiły radość i satysfakcję. To, co wcześniej było dla osoby ważne, teraz staje się drugoplanowe wobec marihuany.

Zmiany w wyglądzie

Brak motywacji do działania odbija się także na wyglądzie. Osoby uzależnione często przestają o siebie dbać w takim stopniu, jak kiedyś - higiena osobista, tak jak inne sprawy, schodzi na dalszy plan.

Na skutek palenia marihuany oczy stają się przekrwione i podkrążone. Charakterystyczny może być też zapach odzieży, włosów czy oddechu - substancja ta ma intensywną woń, którą ciężko pomylić z czymś innym.

Za zmianą środowiska mogą iść także zmiany w ubiorze, sposobie wypowiadania się, stylu bycia.

Zwiększone potrzeby lub problemy finansowe

Marihuana, tak jak inne narkotyki ma swoją cenę. Jednak dla osoby uzależnionej zdobycie i zażycie substancji będzie wielokrotnie ważniejsze, niż kupno innych, potrzebnych rzeczy. Na co zwrócić uwagę?

  • Nieuzasadnione wydatki lub ciągły brak pieniędzy.
  • Wzrastające potrzeby finansowe.
  • Pożyczanie pieniędzy od rodziny lub przyjaciół bez jasnego wskazania, na co są przeznaczone.

Jak myślą osoby uzależnione od marihuany?

Obrona marihuany jako "bezpiecznego" lub "naturalnego" środka jest powszechnym zachowaniem wśród osób, które regularnie korzystają z tej substancji, zwłaszcza wśród uzależnionych. Pomimo negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych związanego z jej stosowaniem, wiele osób postrzega marihuanę jako naturalny produkt roślinny, który nie może szkodzić, zwłaszcza w porównaniu z innymi, bardziej szkodliwymi narkotykami. Taka forma racjonalizacji i romantyzowania relacji z marihuaną jest jednym z podstępnych mechanizmów uzależnienia.

Kolejnym objawem, który może sugerować uzależnienie, jest widoczne rozdrażnienie na wzmiankę o narkotyku. Osoby uzależnione od marihuany są defensywne lub agresywne, kiedy ktokolwiek wspomina o ich nawyku. Taka reakcja jest wynikiem nieumiejętności do przyznania się do problemu, wstydu, lęku przed oceną lub krytyką ze strony innych. W tym miejscu choroba uzależnienia czuje się zagrożona, dlatego odpowiada atakiem.

Jednym z najsilniejszych mechanizmów choroby jest zaprzeczenie. Ludzie, którzy regularnie używają marihuany, nie uznają, że mogą mieć problem. Sądzą, że mają kontrolę nad stosowaniem i mogą przestać w każdej chwili, jeśli tylko tak zdecydują. Rzeczywistość okazuje się jednak surowa. Pomimo tego, że widzą konsekwencję palenia marihuany i wpływ na życie, nie potrafią zrezygnować. Zaprzeczanie stanowi mechanizm obronny, który pozwala im unikać konfrontacji z rzeczywistością i kontynuować destrukcyjne zachowanie.

Jak rozpoznać osobę pod wpływem marihuany?

Rozpoznanie osoby będącej pod wpływem marihuany opiera się na obserwacji pewnych charakterystycznych objawów fizycznych i behawioralnych.

  • Zaczerwienione oczy - THC, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w oczach, co prowadzi do ich zaczerwienienia. Bardzo często oczy też wydają się być mniejsze, podpuchnięte.
  • Zachowanie - pod wpływem marihuany człowiek może być bardziej rozmowny, śmieszny, może być rozbawiony/przelękniony z niezrozumiałych powodów. Może też poruszać się i reagować wolniej, a także wykazywać problemy z koordynacją.
  • Zapach - marihuana ma bardzo specyficzny zapach, jedyny w swoim rodzaju, intensywny. Od osoby, która niedawno paliła marihuanę, można poczuć ten zapach z oddechu, ubrania lub włosów.
  • Zwiększony apetyt - THC może powodować wzrost apetytu, często trudny do opanowania, czego przyczyną może być jedzenie w niestandardowych ilościach.
  • Zaburzenia koncentracji i pamięci - pod wpływem marihuany człowiek może mieć problemy z koncentracją, śledzeniem rozmów czy zapamiętywaniem nowych informacji.
  • Lęk i paranoja - u niektórych osób marihuana może wywoływać uczucie lęku, niepokoju lub paranoi. Mogą czuć się niespokojne, podejrzliwe wobec innych lub mieć irracjonalne obawy.

Jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany?

Uzależnić się może każdy człowiek, bez względu na wiek, płeć, rasę, orientację seksualną, wykształcenie itd. Treść będzie odnosić się do wszystkich osób zmagających się z nałogiem. Bez względu na to, kim jest bliska Ci osoba, poniżej wyjaśniam jak (i dlaczego właśnie w taki sposób) możesz jej pomóc.

Jeśli chcesz pomóc osobie uzależnionej od marihuany, musisz zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy:

  • Uzależnienie to choroba, która nie ma nic wspólnego z brakiem silnej woli. To nie jest tak, że nie przestanie brać narkotyków, bo Cię nie kocha, bo mu na nie Tobie zależy, bo nie chce. Nie przestanie, bo choroba mu nie pozwala. Tak samo jak cukrzyca nie pozwoli cukrzykowi bez insuliny jeść słodyczy. Dla cukrzyka insulina jest lekiem. Dla uzależnionego - terapia jest lekiem.
  • Uzależnienie to najbardziej podstępna z chorób. Pomoc, którą rozumiemy jako działanie podjęte dla dobra innej osoby, tutaj zwyczajnie nie działa. Pomagając w "normalny" sposób, pomagamy chorobie się rozwijać.
  • W artykule na temat przyczyn sięgania po narkotyki pisaliśmy o nieumiejętności radzenia sobie z emocjami. W kontekście zrozumienia choroby warto zapoznać się z tym tematem. Informacje pod podanym linkiem.

Uzależnienie od marihuany - jak pomóc?

Im dłużej choroba uzależnienia będzie miała komfort rozwoju - tym bardziej będzie rujnować życie narkomana. Uzależniony człowiek nie pójdzie się leczyć dopóki nie zacznie odczuwać konsekwencji swojego działania. Co robić?

  1. Nie ukrywaj problemu. Jeżeli widzisz, że bliska Ci osoba jest uzależniona od marihuany, nie udawaj, że tak nie jest. Mów głośno i otwarcie o uzależnieniu. O tym, że to choroba wymagająca leczenia. Nie bagatelizuj, nie minimalizuj.
  2. Nie wspieraj choroby. Pomoc, taka jak pożyczanie pieniędzy, załatwianie spraw za uzależnionego, sprzątanie, pranie, zwolnienia, cokolwiek takiego - sprawia, że narkoman nie bierze odpowiedzialności za swoje życie, nie musi się przejmować, a choroba ma komfort rozwoju.
  3. Nie pozwól się zmanipulować. Mechanizmy choroby są silne. Uzależniony od marihuany człowiek będzie stosował wszystkie chwyty, żeby odsunąć temat - nałogu, leczenia itd. - będzie minimalizować konsekwencje, racjonalizować swoje zachowanie, obwiniać innych o to, że zażywa narkotyki. Winna jest tutaj tylko i wyłącznie choroba, którą należy leczyć.

Jak postępować z synem uzależnionym od marihuany?

Bez względu na to, kogo dotyczy choroba, działanie uzależnienia i jego mechanizmów jest takie samo. Dlatego w taki sam sposób należy obchodzić się z dzieckiem. Rozumiem, jak postępowanie z synem uzależnionym od marihuany może być trudne, jednak w tym miejscu chodzi o jego dobro, o jego życie. Może się obrażać, nienawidzić, wściekać. Taka jest natura tej choroby. Jeżeli jednak pomożesz mu zrozumieć, jak poważne jest uzależnienie, w przyszłości Ci za to podziękuje.

  1. Bezpośrednia konfrontacja - zamiast podejść do tematu delikatnie, bezpośrednio konfrontuj syna z jego problemem. Powiedz mu, że wiesz o jego uzależnieniu i że to zachowanie jest nie do przyjęcia. Jednocześnie warto przypomnieć, że Twoim celem jest jego dobro, a kieruje Tobą rodzicielska miłość.
  2. Jasne zasady - ustal ścisłe zasady dotyczące narkotyków. Żadnego zażywania. Żadnych narkotyków w domu. Jeżeli reguły zostaną złamane, muszą nastąpić konsekwencje.
  3. Określ konsekwencje - syn musi zdawać sobie sprawę z tego, co się stanie, jeśli złamie zasady. To ważne, aby być konsekwentnym w działaniu. Jeśli czynami nie będziesz popierać swoich słów, zarówn syn, jak i jego choroba, nie będą traktować Cię poważnie. Nie rezygnuj - Twoja stanowczość to sprzeciw wobec rozwoju choroby.
  4. Nie daj się manipulować - osoby uzależnione to mistrzowie manipulacji. Miej pewność swoich decyzji i nie daj się zwieść obietnicom czy wymówkom.
  5. Zadbaj o siebie - zjawisko współuzależnienia występuje razem z uzależnieniem kogoś bliskiego. Aby pomóc osobie uzależnionej od narkotyków, musisz zadbać o własną kondycję psychiczną. Skontaktuj się z terapeutą lub poszukaj grupy wsparcia dla współuzależnionych, gdzie znajdziesz pomoc, zrozumienie i szacunek.

Twój uzależniony od marihuany syn wymaga pomocy i leczenia. Skontaktuj się z poradnią leczenia uzależnień lub terapeutą uzależnień.

NASZ DOM jest Prywatnym Ośrodkiem Leczenia Uzależnień, który oferuje 4 lub 5 tygodniową, intensywną, stacjonarną terapię. Uważam, że pobyt w ośrodku uzależnień jest najskuteczniejszą metodą terapeutyczną. Informacje o tym, dlaczego warto podjąć leczenie w Naszym Domu, znajdziesz tutaj:

Dlaczego prywatny ośrodek terapii jest najskuteczniejszą formą leczenia uzależnień?

Terapia uzależnienia od marihuany

Jak wyjść z uzależnienia od marihuany? Jak leczyć?

Uzależnienie od marihuany to choroba, a więc wymaga odpowiedniego leczenia. Nie wystarczy samowolka i decyzja o zaprzestaniu palenia. Osoby, które niejednokrotnie próbowały przestać, powinny wiedzieć, o czym mówię.

W Ośrodku Terapii Uzależnień "NASZ DOM" stawiamy przede wszystkim na ludzkie, pełne zrozumienia i szacunku podejście do każdej uzależnionej osoby, która do nas trafia. Wierzymy, że kluczem do zdrowienia jest nie tylko specjalistyczna pomoc, ale przede wszystkim atmosfera wsparcia i szczerości, gdzie każdy będzie wysłuchany i zrozumiany, a także wzajemna pomoc pomiędzy osobami uzależnionymi. Nasz zespół to terapeuci uzależnień, ale w pierwszej kolejności to osoby, które same przeszły przez proces zdrowienia i teraz chcą pomóc innym na tej trudnej drodze. W środowisku pełnym empatii i wsparcia każdy ma szansę na odnalezienie drogi do satysfakcjonującego życia wolnego od czynnego uzależnienia. Życia w zgodzie ze sobą i ze światem.

Leczenie uzależnienia od marihuany w Naszym Domu opiera się terapeutycznym Modelu Minnesota. W trakcie terapii uczestnicy uczą się m.in., czym jest chorba uzależnienia, jak radzić sobie z wyzwalaczami i głodami narkotykowymi, jak rozpoznawać, nazywać i wyrażać emocje oraz jak budować zdrowe relacje z otoczeniem. Więcej informacji na temat leczenia narkomanii w naszym Ośrodku znajduje się pod podanym odnośnikiem.

Przyjmujemy osoby pod wpływem, które nie są w stanie samodzielnie przerwać ciągu narkotykowego, jednak muszą być świadome decyzji o podjęciu terapii.

Ile trwa odwyk od marihuany?

Odwyk od marihuany w Naszym Domu trwa 4 lub 5 tygodni (5, gdy potrzebne jest odtrucie organizmu). Proces leczenia nie kończy się wraz z wyjściem z Ośrodka. Zdrowienie trwa całe życie - uzależnienia nie można całkowicie wyleczyć. Można jednak godnie żyć ze swoim nałogiem, w trzeźwości - czego potwierdzeniem są zdrowiejący absolwenci naszego Ośrodka, z którymi spotykamy się regularnie na mitingach NA. Oferujemy wsparcie po zakończonym leczeniu.

Jak leczyć uzależnienie od marihuany?


Dariusz Siudak

właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat

Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698

O UZALEŻNIENIACH