Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Dziedziczenie alkoholizmu

Uzależnienie jest procesem złożonym, które powstaje na przestrzeni jakiegoś czasu. Składa się na to wiele czynników psychologicznych, społecznych, duchowych i biologicznych. Dzisiaj skupimy się na tym ostatnim, odpowiadając na pytanie - czy alkoholizm jest dziedziczny?

czy alkoholizm jest dziedziczny

Przez lata wykonano liczne badania, nie tylko wśród ludzi - bliźniąt, dzieci alkoholików, kobiet i mężczyzn, ale także wśród zwierząt. Wyniki wykazały, że biologiczne czynniki odgrywają istotną rolę w powstawaniu uzależnienia. Oznacza to, że alkoholizm w rodzinie jest przyczyną podwyższonego ryzyka sięgania po alkohol przez jej członków w kolejnych pokoleniach.


Skłonności genetyczne

Naukowcy ustalili, że za podwyższone ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu bezpośrednio lub pośrednio odpowiedzialne są geny. Nie trudno zaobserwować, że różne osoby w sposób odmienny reagują na alkohol. Można posłużyć się kilkoma przykładami. Specyficzne warianty genów powodują nietolerancję na etanol i u takich ludzi występują nieprzyjemne objawy, które sprawiają, że nie są skłonni do picia. Odmienne geny mogą wpłynąć na to, czy spożywanie alkoholu jest dla kogoś doznaniem przyjemnym, czy wręcz przeciwnie.

Predyspozycja genetyczna jest jednym z czynników rozwoju uzależnienia, ale nie determinuje go. Alkoholizm w rodzinie nie musi powtórzyć się w kolejnych pokoleniach. Nie każde dziecko alkoholika staje się alkoholikiem.


Grupa ryzyka

Geny są tylko jednym z czynników wpływających na rozwój uzależnienia. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie z tego powodu ktoś popadł w alkoholizm.

Mutacje genów pijących rodziców zwiększa ryzyko uzależnienia u ich dzieci. Z tego względu osoby z tej grupy powinny mieć to na uwadze i kontrolować wszystkie zachowania związane z alkoholem. Tylko od nich samych zależy, jak będzie wyglądała przyszłość, bez względu na predyspozycje do uzależnień. Każdą niepewność warto skonsultować ze specjalistą.


Dziedziczenie a DDA

Sposoby funkcjonowania Dorosłych Dzieci Alkoholików niekoniecznie wiążą się z dziedziczeniem. Oczywiście prawdopodobieństwo uzależnienia jest w ich przypadku znacznie wyższe, jednak ich osobowość i zachowanie zostały zdeterminowane przez czynniki środowiskowe. Wychowywanie się w domu, w którym był problem z alkoholem, bardzo często odbija się na funkcjonowaniu w dorosłości. Objawy, które dotykają DDA mogą przyczynić się do rozwoju uzależnienia.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję