Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Dlaczego alkoholik nie je? Uzależnienie a dieta

Uzależnienie od alkoholu negatywnie wpływa zarówno na psychikę, jak i ciało chorego. Skutki alkoholizmu możemy zaobserwować w układzie pokarmowym. Nadmierne spożycie etanolu powoduje m.in. stłuszczenie i marskość wątroby, zapalenie trzustki, a także wrzody żołądka. Co gorsza, alkoholik może nawet zaniedbywać jedzenie, by pić coraz więcej. Dlaczego tak się dzieje? I jaką rolę w terapii alkoholowej odgrywa prawidłowa dieta?

Alkoholik nie chce jeść - przyczyny

Człowiek uzależniony myśli tylko o alkoholu, zaniedbując inne sfery życia. Z czasem kolejne porcje etanolu stają się dla niego ważniejsze od pożywnego śniadania czy obiadu. Co istotne, napoje wysokoprocentowe dostarczają alkoholikowi kalorii. Przykładowo kieliszek białego wina zawiera ok. 100 kcal. Niestety są to kalorie puste, które organizm momentalnie spala.

U części chorych alkohol potęguje apetyt. Po zjedzeniu większej ilości pokarmu osoba uzależniona ma poczucie winy, a nawet zaczyna się bać otyłości. Ten irracjonalny lęk mówi jej, że przybierze na wadze, jeśli będzie jednocześnie jeść i pić. Człowiek chce wtedy odzyskać kontrolę nad swoim zachowaniem, dlatego celowo przestaje spożywać regularne posiłki. Tym samym uzyskuje wewnętrzne przyzwolenie na przyjmowaniu coraz więcej alkoholu. Tak rodzi się zaburzenie zwane drunkoreksją.

Dlaczego alkoholik nie je?

Gdy alkoholik nie je, spada poziom cukru we krwi, dochodzi też do niedoborów ważnych dla organizmu substancji odżywczych. Niewłaściwa dieta prowadzi często do nawrotów picia po okresie abstynencji. Alkoholikowi brakuje białek, tłuszczów, witamin z grupy B i kwasu foliowego, co zakłóca syntezę dwóch neuroprzekaźników w mózgu - serotoniny i dopaminy. To z kolei wzbudza głód alkoholowy i pogarsza nastrój, a stąd już tylko jeden krok do sięgnięcia po kieliszek. Błędne koło się zamyka.

Co więcej, to właśnie niedobór dopaminy i serotoniny powoduje u chorego stany lękowe, chaos emocjonalny czy napady agresji. Jak zaradzić tym objawom?

Jak wygląda właściwy jadłospis alkoholika?

W leczeniu alkoholizmu kluczowa jest terapia, której jednak powinna towarzyszyć zmiana nawyków żywieniowych. Co powinien zawierać jadłospis alkoholika, który ułatwi proces zdrowienia? Oto najważniejsze wskazówki.Jadłospis alkoholika

 • Unikaj produktów przetworzonych i cukrów prostych (np. słodycze, białe pieczywo).
 • Nie spożywaj kwasów tłuszczowych nasyconych (zawierają je np. wołowina i wieprzowina). Zastąp je olejem lnianym, olejem rzepakowym lub oliwą z oliwek.
 • Włącz do diety źródła białka, takie jak: chude mięso (np. indyk), ryby, jajka, pieczywo razowe, makarony razowe oraz nabiał (np. kefir, jogurt, maślanka)
 • Zamiast ziemniaków (cukry proste) wybieraj kaszę lub brązowy ryż - zapewniają one uczucie sytości, co ułatwi Ci radzenie sobie z głodem alkoholowym.
 • Twoim poważnym problemem jest odwodnienie, dlatego pij dużo wody: co najmniej 1,5 - 2 l dziennie. W swoim jadłospisie uwzględnij zupy.
 • Pamiętaj o regularnym jedzeniu owoców i warzyw.

Witaminowa kuracja dla alkoholika

Pełnowartościowa i zrównoważona dieta powinna dostarczać Ci witamin w odpowiednich proporcjach. Dowiedz się, których substancji mineralnych najbardziej potrzebujesz i dlaczego.Witaminowa kuracja dla alkoholika

 • Magnez - korzystnie wpływa na mózgu, reguluje działanie układu mięśniowego i nerwowego, a także niweluje drżenie mięśni.
 • Witaminy B1 (tiamina), B9 (kwas foliowy) i inne witaminy z grupy B - m.in. uczestniczą w procesie powstawania kwasu solnego w żołądku, co przekłada się na sprawne trawienie.
 • Witamina D - odpowiada za mocne kości oraz prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforanów.
 • Żelazo - przekazuje tlen do wszystkich komórek w organizmie.
 • Witamina A - zapewnia prawidłowe widzenie i zapobiega kurzej ślepocie (utrata wzroku po zmierzchu).
 • Potas - reguluje pracę serca i przyczynia się do właściwego przewodzenia impulsów nerwowych.
 • Cynk - uczestniczy w produkcji erytrocytów (krwinek czerwonych).
 • Wapń - wzmacnia kości i pozytywnie oddziałuje na system nerwowy.
 • Witamina C - chroni przed wolnymi rodnikami i wzmacnia odporność.
 • Witamina E - we współpracy z selenem zapobiega stłuszczeniu wątroby, a ponadto opóźnia procesy starzenia.

Dieta po odstawieniu alkoholu - dlaczego jest ważna?

Im więcej składników odżywczych i mineralnych będzie zawierało Twoje menu, tym szybciej organizm dojdzie do siebie podczas odwyku. To istotna kwestia, szczególnie jeśli niedawno zakończyłeś profesjonalny detoks i rozpocząłeś właściwe leczenie.

Co daje prawidłowo ułożona dieta?

Prawidłowo ułożona dieta przede wszystkim uzupełnia niedobory neuroprzekaźników w mózgu, dostarczając organizmowi aminokwasy niezbędne dla syntezy serotoniny i dopaminy. Dzięki temu alkoholik odczuwa poprawę samopoczucia i ma większą motywację, by wytrwać w trzeźwości.

Dieta po odstawieniu alkoholu

Bogaty w białka jadłospis niweluje też głód alkoholowy, prowadzi do stabilizacji poziomu glukozy we krwi i polepsza jakość snu. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe mają zbawienny wpływ na wątrobę - organ, który jest szczególnie narażony na negatywne skutki nadmiernego spożywania alkoholu.

Właściwa dieta wspiera terapię, utrwalając w osobie wychodzącej z uzależnienia właściwe postawy wobec siebie - swojego zdrowia i psychiki. Warto też dodać, że organy w naszym ciele funkcjonują jak naczynia połączone. Badania naukowe udowodniły, że istnieje relacja między układem pokarmowym a nerwowym. Oznacza ona, że posiłki, które spożywasz, wpływają na to, jak się czujesz. Dzięki poprawnym nawykom żywieniowym czujesz się dobrze fizycznie i emocjonalnie, a to osłabia Twoje pragnienie alkoholu. Nie można zapomnieć także o jednym z elementów programu HALT, który mówi o bardzo ważnej potrzebie, jaką jest zaspakajanie głodu przez osoby uzależnione.

Dieta dla osób uzależnionych w Naszym Domu

Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM w zależności od potrzeb uczestników terapii zapewnia dietę wątrobową, dla diabetyków, a także wegetariańską, wegańską lub bezglutenową.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję