Zespół Otella swoją nazwę odziedziczył po literackim bohaterze z tragedii Williama Szekspira. Główny bohater był obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę. Bezpodstawne podejrzenia Otella i chorobliwa paranoja doprowadzają w końcu do tragedii.
Niestety przypadki patologicznej zazdrości (psychoza urojeniowa) dotykają współczesnych mężczyzn, którzy uzależnieni są od alkoholu. Zespół Otella może występować także u kobiet, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.
W przebiegu choroby alkoholowej zmienia się myślenie osoby uzależnionej. Urojenia Zespołu Otella są zaburzeniami psychotycznymi. Strach przed odrzuceniem, bardzo zaniżona samoocena wpływają stan psychiczny alkoholika. Z tego względu bezpodstawnie oskarża swoją partnerkę o zdradę, doszukując się dowodów w każdym jej słowie czy zachowaniu. Ta skomplikowana zazdrość nie opiera się na faktach.
Zespół Otella może występować także u osób zmagających się z zaburzeniami osobowości, lub które mają osobowość paranoiczną.
Obsesja i chorobliwa zazdrość na punkcie żony, partnerki - to słowa, które nie oddają prawdziwego oblicza tego zaburzenia. Jakie zachowania świadczą o występowaniu Zespołu Otella u osoby zmagającej się z chorobą alkoholową?
Objawy Zespołu Otella:
Partner, który żyje z alkoholikiem z Zespołem Otella, nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jest to bardzo trudne, przykre i wyczerpujące. Bardzo często syndrom ten jest powodem rozwodów.
Niestety osoba uzależniona nie dostrzega swojego problemu tak samo jak choroby alkoholowej. Wszystko, co myśli i czuje, uważa za prawdę i nie widzi irracjonalności swojego zachowania. Domniemana zdrada to także jedna z wymówek, dla której sięga po alkohol. Alkohol z kolei potęguje absurdalne podejrzenia.
Nie licząc zaburzeń osobowości, syndrom Otella jest wynikiem uzależnienia od alkoholu. To pierwsza i najważniejsza przyczyna pojawienia się jego objawów. Jednak są osoby bardziej od innych narażone na wystąpienie tego zaburzenia. Są to osoby, które:
Zaburzenia psychotyczne, do których należy Zespół Otella, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób w otoczeniu chorego, a przede wszystkim dla jego partnera/partnerki.
Alkohol wzmaga negatywne uczucia i powoduje zaburzenie w kontrolowaniu zachowań i emocji. Obsesyjna zazdrość może prowadzić do agresji słownej, a nawet fizycznej.
Leczenie Zespołu Otella jest skomplikowanym procesem. Na pewno pierwszym, o co należy zadbać, to profesjonalne leczenie alkoholizmu. Jednak terapia uzależnień to tylko początek długiej drogi, ponieważ syndrom Otella jest zaburzeniem psychotycznym i wymaga psychoterapii. Bardzo często niezbędna jest farmakoterapia, a także stała opieka psychiatry.
Samo odstawienie alkoholu nie wystarczy, aby wyleczyć Zespół Otella. W wielu przypadkach leczenie może trwać już do końca życia.
Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel: