Zespół Otella

Paranoja alkoholowa, alkoholowy obłęd zazdrości

Zespół Otella swoją nazwę odziedziczył po literackim bohaterze z tragedii Williama Szekspira. Główny bohater był obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę. Bezpodstawne podejrzenia Otella i chorobliwa paranoja doprowadzają w końcu do tragedii.

Niestety przypadki patologicznej zazdrości (psychoza urojeniowa) dotykają współczesnych mężczyzn, którzy uzależnieni są od alkoholu. Zespół Otella może występować także u kobiet, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

W przebiegu choroby alkoholowej zmienia się myślenie osoby uzależnionej. Urojenia choroby Otella są zaburzeniami psychotycznymi. Strach przed odrzuceniem, bardzo zaniżona samoocena wpływają stan psychiczny alkoholika. Z tego względu bezpodstawnie oskarża swoją partnerkę o zdradę, doszukując się dowodów w każdym jej słowie czy zachowaniu. Ta skomplikowana zazdrość nie opiera się na faktach.

Zespół Otella może występować także u osób zmagających się z zaburzeniami osobowości lub z osobowością paranoiczną.

Zespół Otella objawy

Obsesja i chorobliwa zazdrość na punkcie żony, partnerki - to słowa, które nie oddają prawdziwego oblicza tego zaburzenia.

Jakie zachowania świadczą o występowaniu Zespołu Otella u osoby zmagającej się z chorobą alkoholową?

Objawy Zespołu Otella:

 • Bardzo silne przekonanie o niewierności partnera, co jest fundamentalną cechą Zespołu Otella.
 • Każda osoba ze środowiska partnera jest podejrzewana o bycie kochankiem.
 • Obsesyjne zachowanie wobec partnera: wydzwanianie, sprawdzanie telefonu, torebki, rachunków, bilingów, śledzenie, ciągłe wypytywanie.
 • Nawet zwyczajne zachowanie partnera jest traktowane jak zdradę - zmiana wyglądu, dobry humor, spóźnienie.
 • Myślenie chorego jest całkowicie zaślepione przez domniemane zdrady.
 • Zaniedbanie relacji i swoich obowiązków na rzecz zdobycia dowodów zdrady.
 • Żądanie od partnera, by ten przyznał się do zdrady.
 • Ciągłe prowokowanie kłótni z powodu paranoi, nieraz zachowania agresywne, zwłaszcza po alkoholu.
 • Oskarżanie innych ludzi o ukrywanie „prawdy” o partnerze.

 

Partner, który żyje z alkoholikiem z objawami syndromu Otella, nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jest to bardzo trudne, przykre i wyczerpujące. Bardzo często syndrom ten jest powodem rozwodów. Rozpad małżeństwa, rodziny, konflikty i utracone relacje z innymi ludźmi to społeczne konsekwencje towarzyszące Zespołowi Otella.

Niestety osoba uzależniona nie dostrzega swojego problemu (tak samo jak choroby alkoholowej). Wszystko, co myśli i czuje, uważa za prawdę i nie widzi irracjonalności swojego zachowania. Domniemana zdrada to także jedna z wymówek, dla której sięga po alkohol. Alkohol z kolei potęguje absurdalne podejrzenia.

Jakie są przyczyny syndromu Otella?

Nie licząc zaburzeń osobowości, syndrom Otella jest wynikiem uzależnienia od alkoholu (lub innych środków psychoaktywnych). To pierwsza i najważniejsza przyczyna pojawienia się objawów. Dłuższy okres spożywania alkoholu bardzo negatywnie wpływa na system nerwowy. Jednak niektórzy bardziej od innych mogą być narażeni na wystąpienie tego zaburzenia. Są to osoby, które:

 • jeszcze przed rozwinięciem się uzależnienia cechowały się podejrzliwością i zazdrością o innych,
 • mają przykre doświadczenia związane ze zdradą w przeszłości.

Na syndrom Otella cierpią czasem również schizofrenicy, osoby w depresji, z niską samooceną czy zaniżonym poczuciem własnej wartości.

Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia Zespołu Otella?

Jak wspomnieliśmy wyżej, nie zawsze występuje alkoholowy Zespół Otella - zaburzenie to może mieć inne podłoże. Jednak dochodzi do niego najczęściej z powodu nadużywania substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki), a zespół psychoz urojeniowych może dosięgnąć nawet 30% osób uzależnionych od alkoholu. Alkoholizm nie jest przekazywany z genami, zatem zespół alkoholowego obłędu zazdrości nie jest dziedziczny. Istnieją zaś czynniki, które składają się na predyspozycje do uzależnienia. Ten temat poruszyliśmy szczegółowo w artykule: Podatność na uzależnienia - dlaczego niektórzy się uzależniają, a inni nie?

 

Czy Zespół Otella może być niebezpieczny?

Zaburzenia psychotyczne, do których należy Zespół Otella, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób w otoczeniu chorego, a przede wszystkim dla jego partnera/partnerki. Alkohol wzmaga negatywne uczucia i powoduje zaburzenie w kontrolowaniu zachowań i emocji. Obsesyjna zazdrość może prowadzić do agresji słownej, a nawet fizycznej. Ponadto Zespół Otella prowadzi do destrukcji osoby oskarżonej o zdradę, a jej równowaga psychiczna zostaje zachwiana. Wszystko to może być przyczyną depresji, a w najgorszym wypadku samobójstwa.

Jak leczyć Zespół Otella?

Leczenie Zespołu Otella zaczyna się od terapii uzależnienia od alkoholu

Leczenie syndromu Otella jest skomplikowanym procesem. Na pewno pierwszym, o co należy zadbać, to profesjonalne leczenie alkoholizmu. Jednak terapia uzależnień to tylko początek długiej drogi, ponieważ Zespół Otella wymaga psychoterapii i leczenia psychiatrycznego, z racji tego, że jest zaburzeniem psychotycznym. Bardzo często niezbędna jest farmakoterapia, a także stała opieka psychiatry.

Samo odstawienie alkoholu nie wystarczy, aby wdrożyć właściwe leczenie choroby Otella. W wielu przypadkach zdrowienie może trwać już do końca życia.

Zadzwoń do terapeuty uzależnień

Diagnostyka Zespołu Otella

Pomimo tego, że w sieci znajdują się testy na chorobę Otella, to przed leczeniem syndromu należy zasięgnąć profesjonalnej diagnostyki. Test online może obudzić czujność partnera/partnerki, ale nie zdoła przekonać chorego o występowaniu problemu. Wśród pytań mogą pojawić się:

 • Czy Twój partner nadużywa alkoholu?
 • Czy Twój partner przejawia bezpodstawną, chorobliwą zazdrość, zwłaszcza po alkoholu?
 • Czy pod wpływem alkoholu partner zarzuca Ci niewierność?
 • Czy Twój partner jest zazdrosny o Twoich znajomych lub przyjaciół?
 • Czy zdarza się, że Twój partner staje się agresywny, zwłaszcza w stanie nietrzeźwym?
 • Czy masz poczucie, że Twój partner stale chce Cię kontrolować?
 • Czy Twój partner domaga się przyznania do niewierności?
 • Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że Twój partner sprawdzał Twoje rzeczy osobiste lub śledził Cię w poszukiwaniu dowodów zdrady?

O UZALEŻNIENIACH

 • Leki uzależniające - jak łatwo zostać ofiarą farmakologii

  Specjaliści na całym świecie alarmują o narastającej fali problemów związanych z lekami uzależniającymi. Od benzodiazepin, przez opioidy, aż po stymulanty - lista leków, które mogą prowad

 • Trzeźwy alkoholik - zachowanie, pułapki myślenia

  Trzeźwiejący alkoholik to osoba, która nie tylko podjęła się abstynencji, ale też postanowiła zdrowieć, czyli nabywać podstawowe umiejętności funkcjonowania w życiu bez alkoholu i innych

 • Odstawienie narkotyków - zespół abstynencyjny

  Uzależnienie od narkotyków nie jest wyborem, słabością charakteru czy brakiem silnej woli – to poważna, śmiertelna choroba. Jednym z najbardziej wyraźnych i alarmujących objawów jest zesp

 • Wpływ alkoholu na mózg

  Czy alkohol niszczy mózg? Pytanie retoryczne. Alkohol negatywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu - to fakt. Nie ma tu żadnej tajemnicy. Regularne picie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w m

 • Narkotyki a depresja - dlaczego tak cierpisz?

  Jedną z moich największych auto-manipulacji w czynnym uzależnieniu było przekonanie, że cierpię na depresję, a narkotyki pomagają mi sobie radzić z tym potwornym stanem. Wtedy jeszcze nie zda

 • Uzależnienie od kokainy

  Uzależnienie jest chorobą, która polega na patologicznej, desperackiej ucieczce od własnych emocji poprzez zmianę stanu świadomości za pomocą substancji lub zachowania. Kokaina natomiast uzale

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję