Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Zespół Otella

Paranoja alkoholowa, alkoholowy obłęd zazdrości

Zespół Otella swoją nazwę odziedziczył po literackim bohaterze z tragedii Williama Szekspira. Główny bohater był obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę. Bezpodstawne podejrzenia Otella i chorobliwa paranoja doprowadzają w końcu do tragedii.

Niestety przypadki patologicznej zazdrości - psychoza urojeniowa dotykają współczesnych mężczyzn, którzy uzależnieni są od alkoholu. Zespół Otella może występować także u kobiet, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.

W przebiegu choroby alkoholowej zmienia się myślenie osoby uzależnionej. Urojenia Zespołu Otella są zaburzeniami psychotycznymi. Strach przed odrzuceniem, bardzo zaniżona samoocena wpływają stan psychiczny alkoholika. Z tego względu bezpodstawnie oskarża swoją partnerkę o zdradę, doszukując się dowodów w każdym jej słowie czy zachowaniu. Ta skomplikowana zazdrość nie opiera się na faktach.

Zespół Otella może występować także u osób zmagających się z zaburzeniami osobowości, lub które mają osobowość paranoiczną.

 

Zespół Otella objawy

Obsesja i chorobliwa zazdrość na punkcie żony, partnerki - to słowa, które nie oddają prawdziwego oblicza tego zaburzenia. Jakie zachowania świadczą o występowaniu Zespołu Otella u osoby zmagającej się z chorobą alkoholową?

Objawy Zespołu Otella:

  • Bardzo silne przekonanie o niewierności partnera.
  • Każda osoba ze środowiska partnera jest podejrzewana o bycie kochankiem.
  • Obsesyjne zachowanie wobec partnera: wydzwanianie, sprawdzanie telefonu, torebki, rachunków, bilingów, śledzenie, ciągłe wypytywanie.
  • Nawet zwyczajne zachowanie partnera jest traktowane jak zdradę - zmiana wyglądu, dobry humor, spóźnienie.
  • Myślenie osoby dotkniętej zespołem Otella jest całkowicie zaślepione przez domniemane zdrady.
  • Zaniedbanie relacji i swoich obowiązków na rzecz zdobycia dowodów zdrady.
  • Żądanie od partnera, by ten przyznał się do zdrady.
  • Ciągłe prowokowanie kłótni z powodu paranoi, nieraz zachowania agresywne, zwłaszcza po alkoholu.
  • Oskarżanie innych ludzi o ukrywanie „prawdy” o partnerze.

Partner, który żyje z alkoholikiem z Zespołem Otella nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Jest to bardzo trudne, przykre i wyczerpujące. Bardzo często syndrom ten jest powodem rozwodu.

Niestety, osoba uzależniona nie dostrzega swojego problemu tak samo jak choroby alkoholowej. Wszystko, co myśli i czuje, uważa za prawdę i nie widzi irracjonalności swojego zachowania. Domniemana zdrada to także jedna z wymówek, dla której sięga po alkohol. Alkohol z kolei potęguje absurdalne podejrzenia.

 

Jak leczyć Zespół Otella?

Leczenie alkoholizmu i Zespołu Otella

Leczenie Zespołu Otella jest skomplikowanym procesem. Na pewno pierwszym, o co należy zadbać, to profesjonalne leczenie alkoholizmu. Jednak terapia uzależnień to tylko początek długiej drogi, ponieważ syndrom Otella jest zaburzeniem psychotycznym i wymaga psychoterapii. Bardzo często niezbędna jest farmakoterapia, a także stała opieka psychiatry.

Samo odstawienie alkoholu nie wystarczy, aby wyleczyć Zespół Otella. W wielu przypadkach leczenie może trwać już do końca życia.

Dariusz Siudak terapeuta uzależnień - porozmawiamy?

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję