Uzależnienie od hazardu

Gry hazardowe są ogólnie dostępną formą rozrywki dla dorosłych, która niestety może przerodzić się w chorobę. Uzależnienie od hazardu prowadzi nie tylko do stopniowego pogorszenia sytuacji materialnej uzależnionego, lecz także do stanów depresyjnych, a w skrajnych przypadkach - samobójstwa. Dlatego uzależnienie od gier hazardowych jest poważnym zaburzeniem, które należy leczyć.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Co to jest hazard?

Bezpośredni przekład z języka angielskiego oznacza "ryzyko" lub "niebezpieczeństwo". Hazard obejmuje różnego rodzaju gry, podczas których uczestnicy mogą zyskać korzyść materialną -  wygrać pieniądze lub wartościowe przedmioty i przyjmuje rozmaite formy, wśród których można wymienić np.:

 • automaty do gier,
 • karty,
 • ruletkę,
 • zakłady sportowe, wyścigowe.

Wszystkie gry hazardowe mają charakter losowy. O zwycięstwie lub przegranej decyduje przypadek, a nie przyjęta przez gracza strategia. Z tego powodu hazard wywołuje silne emocje. I to właśnie w sferze emocjonalnej bierze początek zaburzenie zwane uzależnieniem od hazardu.

Hazard - uzależnienie. Na czym polega?

Uzależnienie od hazardu należy do uzależnień behawioralnych. Tego typu nałóg polega na kompulsywnym wykonywaniu jakiejś czynności w celu osiągnięcia korzyści emocjonalnej, np. lepszej samooceny, euforii, poczucia przynależności do grupy.
W przypadku hazardzisty uzależnienie polega na nałogowym uczestnictwie w loteriach, obstawianiu zakładów, kupowaniu kolejnych losów czy wielogodzinnych pobytach w kasynie.

Osoba cierpiąca na chorobę hazardową stopniowo traci zainteresowanie innymi sferami życia, zaniedbuje obowiązki rodzinne i zawodowe. Najważniejszą rzeczą w życiu staje się gra i ryzyko z nią wiązane. Można powiedzieć, że dana osoba uzależnia się od adrenaliny wywołanej niepewnością „Wygram czy przegram? Jaki będzie wynik?”. Często hazardzista kieruje się w swoim postępowaniu marzeniami o wielkiej wygranej, dzięki której zrealizuje swoje plany.

Kiedy zaczyna problem z hazardem?

Zabawa, okazja do spotkania, zabicie czasu - dla wielu osób tym właśnie jest hazard. Uzależnienie zaś niestety przychodzi niepostrzeżenie. W atmosferze rozluźnienia trudno dostrzec, w którym momencie kończy się rozrywka, a zaczyna zaburzenie.

Dopóki człowiek rzeczywiście traktuje hazard jak zabawę, po której wraca do codziennych obowiązków, nie dzieje się nic złego. Jeśli jednak dana osoba zaczyna spędzać na graniu coraz więcej czasu, a kolejną partię pokera traktuje jak jedyne lekarstwo na stres, powinna zapalić się czerwona lampka.

Granica między niewinną zabawą a chorobą często okazuje się rozmyta. Uzależnienie od hazardu rozwija się stopniowo, przechodząc przez 4 fazy.

Hazard - fazy choroby

1. Faza zwycięstw
2. Faza strat

3. Faza desperacji
4. Faza utraty nadziei

Charakterystyka etapów uzależnienia od hazardu

Jak nietrudno się domyślić, kluczową rolę w narodzinach uzależnienia jest faza pierwsza. To najczęściej moment, w którym uczestnik gry po raz pierwszy wygrywa znaczącą sumę pieniędzy. Sukces zachęca go do kolejnych prób. Niestety w miarę postępowania choroby hazardzista ulega iluzji, że zwycięstwo to zasługa jego zmyślności, sprytu czy mądrości.

Tymczasem każdą grą hazardową rządzi ślepy los, dlatego po fazie sukcesów następuje etap dotkliwych strat. Wtedy chory odczuwa silną potrzebę odegrania się. Zwiększa też stawki i w rezultacie traci coraz więcej pieniędzy.

Z kolei faza desperacji pojawia się, gdy hazardzista popada w długi, które usiłuje spłacić wszelkimi sposobami. Może wtedy uciec się do czynów zabronionych, np. kradzieży. Na ostatnim etapie uzależniony czuje się bezsilny w obliczu nawarstwionych trudności. Cierpi na stany lękowe i depresję. W skrajnych przypadkach chory może targnąć się na swoje życie.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?

Skąd wiadomo, że dana osoba uzależniła się od hazardu? Oto niektóre charakterystyczne objawy:

 • utrata kontroli nad ilością pieniędzy wydawanych na grę,
 • przymus grania,
 • brak realnej oceny swojej sytuacji,
 • przeświadczenie, że można opracować logiczną strategię, która zapewni zwycięstwo,
 • manipulowanie sobą i innymi w celu samousprawiedliwienia,
 • izolowanie się od bliskich i przyjaciół,
 • nieumiejętność dostrzeżenia problemów wywołanych hazardem.

Szczególnie niepokojącym symptomem uzależnienia od hazardu są kolejne próby zdobycia pieniędzy na grę. Wynikają one z faktu, że uzależniony w miarę rozwoju choroby zwiększa stawki, o które rywalizuje z innymi uczestnikami/maszynami.

Hazardzista może początkowo pożyczać środki od znajomych lub wynosić pieniądze z domu bez wiedzy bliskich. Z czasem jednak poszukuje kolejnych źródeł gotówki, również tych nielegalnych. Z tego powodu osoby zmagająca się z uzależnieniem często popadają w konflikt z prawem, a nawet trafiają do więzienia. Co gorsza, hazardziści nierzadko nawiązują kontakty z podejrzanymi środowiskami. Częste zatargi z wierzycielami żądającymi zwrotu należności mogą skończyć się tragicznie.

Jak rozmawiać z hazardzistą?

Bliska Ci osoba nałogowo uprawia hazard? Zastanawiasz się, jak pomóc hazardziście? Warto najpierw uświadomić sobie, że każde uzależnienie przejmuje kontrolę nad myśleniem i zachowaniem danego człowieka. Z tego względu rozmowy z hazardzistą mogą być trudne. Chory pomimo nawarstwiających się problemów nie potrafi przestać grać. Dlatego im szybciej rodzina nakłoni hazardzistę do podjęcia terapii, tym lepiej dla niego i bliskich.

Jak rozmawiać z hazardzistą? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc przeprowadzić rozmowę z chorym.

 • Poszukaj informacji o zaburzeniu - dzięki temu dowiesz się, z czym dokładnie zmaga się Twój bliski oraz jakie są drogi wyjścia z tej sytuacji. W razie potrzeby skontaktuj się z profesjonalnym terapeutą uzależnień. Poradzi Ci on, jak rozmawiać z hazardzistą, by przekonać go do leczenia.
 • Wysłuchaj drugiej strony - nie nastawiaj się od razu na przekonywanie drugiego człowieka do terapii. Najpierw posłuchaj, co chory ma do powiedzenia. Okazuj zainteresowanie  - dzięki temu uzależniony może otworzyć się przed Tobą i opowiedzieć więcej o przyczynach, dla których nałogowo gra o pieniądze. Jednak nie daj się zwieść, hazardzista z powodu mechanizmów uzależnienia będzie manipulował, racjonalizował i usprawiedliwiał swoje zachowania.
 • Mów spokojnie i rzeczowo - z pewnością cierpisz powodu czyjegoś uzależnienia od hazardu. Postaraj się jednak zachować spokój i używaj merytorycznych argumentów. Spróbuj pokazać osobie uzależnionej konkretne przykłady, które pokazują negatywny wpływ hazardu na życie chorego i całej rodziny.
 • Formułuj wypowiedzi, zaczynając od “ja”. Nie oskarżaj, nie wyzywaj - mów, jak Ty się czujesz i czego nie możesz akceptować.
 • Okazuj wsparcie - uświadom choremu, że Ci na nim zależy i że się o niego martwisz. Atmosfera wsparcia wzmocni poczucie wartości chorego, a tym samym zmotywuje go do walki o lepsze życie.
 • Nie strasz, ale bądź konsekwentny - podniesiony głos, awantura czy gwałtowne robienie wyrzutów prawdopodobnie odniosą skutek przeciwny do zamierzonego. Wywołają w hazardziście poczucie winy i chęć ucieczki w grę. Powiedz spokojnie, że jeśli Twój bliski nie podejmie leczenia, wyprowadzisz się z domu/odejdziesz/zabierzesz dzieci.
 • Następnie postępuj zgodnie ze swoimi słowami, choćby było to bardzo trudne. Pozwól uzależnionemu doświadczyć konsekwencji swoich patologicznych zachowań. Jeżeli nie będziesz działać konsekwentnie, chory nie będzie poważnie traktował Twoich gróźb. Pamiętaj także, że zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy dla osób współuzależnionych. NASZ DOM wspiera nie tylko uzależnionych, ale także jego bliskich.

Na czym polega leczenie hazardu?

Uzależnienie od hazardu, tak jak każdy inny nałóg, wymaga fachowej terapii. Miejsce i sposób leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby. Osoba, która z powodu uzależnienia zmaga się ze stanami depresyjnymi, myślami samobójczymi i innymi niebezpiecznymi objawami, powinna zgłosić się na leczenie hazardu w stacjonarnym ośrodku terapeutycznym. Pozwoli to choremu odizolować się od szkodliwych wpływów z zewnątrz - np. od towarzystwa, w którym dana osoba uzależniła się od gier.

Odwyk hazardowy obejmuje:

 • terapię grupową,
 • terapię indywidualną,
 • spotkania w grupie Anonimowych Hazardzistów.

Istotnym celem terapii uzależnień od hazardu jest uświadomienie pacjentowi, że jego zachowania mają charakter chorobowy. Tak jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii pierwszym krokiem do zmiany jest trafna autodiagnoza, którą hazardzista stawia z pomocą terapeuty: „Jestem chory, potrzebuję pomocy”.

Do kolejnych kroków w ramach leczenia hazardu należą m.in.:

 • dotarcie do źródeł uzależnienia,
 • rozpoznawania własnych objawów,
 • uchwycenie negatywnych wzorców postępowania,
 • budowanie strategii radzenia sobie z pokusami,
 • poszukiwanie zdrowych sposobów rozładowania napięcia,
 • odnajdywanie nowych pasji i zajęć odwracających uwagę od hazardu.

Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu

Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu - NASZ DOM

Skutki nałogowego grania mogą okazać się katastrofalne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Jeśli czujesz, że utraciłeś kontrolę nad swoim zachowaniem lub znasz w swoim otoczeniu osobę zmagającą się z uzależnieniem od hazardu, niezwłocznie skontaktuj się z ośrodkiem odwykowym.

Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu NASZ DOM oferuje kompleksową pomoc wszystkim, którzy nie potrafią sami zerwać z nałogiem. Prowadzimy terapię w kameralnych grupach, w których tworzymy atmosferę zrozumienia i szacunku. Dla każdego pacjenta opracowujemy osobisty plan zdrowienia dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Pomagamy też osobom, zmagają się zarówno z uzależnieniem od hazardu, jak i alkoholu, narkotyków, leków.

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję