NASZ DOM to zamknięty ośrodek leczenia uzależnień, jednak pragniemy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Zamknięcie, nie kojarzy się dobrze - na myśl nasuwają się placówki więzienne lub psychiatryczne. Nasz Ośrodek w niczym nie przypomina szpitala, tym bardziej więzienia.
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień oznacza, że w trakcie pobytu uczestnicy leczenia nie wychodzą z Naszego Domu bez zgody terapeutów. Organizujemy wspólne wycieczki po świętokrzyskiej okolicy, które są częścią procesu terapeutycznego i to w zasadzie jedyne chwile spędzone poza Ośrodkiem. Pozostały czas to intensywny program realizowany każdego dnia - około 8 godzin zajęć grupowych i indywidualnych.
Co bardzo ważne - każdy uczestnik terapii przed rozpoczęciem leczenia dobrowolnie podpisuje kontrakt, w którym zobowiązuje się do przestrzegania zasad panujących w Naszym Domu. Co równie ważne - w każdej chwili może taki kontrakt zerwać i zrezygnować z terapii. Nikogo nie możemy zmusić do leczenia. Określenie "zamknięty" ośrodek uzależnień oznacza w praktyce tyle, że podczas pobytu uzależnieni nie opuszczają placówki.
W Naszym Domu uczestnicy leczenia (nie przepadamy za określeniem "pacjenci") otrzymują całodobową opiekę terapeutów, a także profesjonalną pomoc psychiatryczną. W przypadku uzależnionych wymagających odtrucia organizmu (detoksu), zapewniamy kompleksową pomoc medyczną.
Zatem zamknięty ośrodek leczenia od narkotyków, alkoholu czy hazardu to w rzeczywistości miejsce, w którym osoby uzależnione mogą bezpiecznie rozpocząć powrót do zdrowia. Bezpiecznie, czyli z dala od środowiska, w którym pili, zażywali i grali, z dala od wyzwalaczy, z dala od sklepów i dilerów.
W terapii dochodzącej (ambulatoryjnej) osoby uzależnione chodzą do placówek leczenia uzależnień regularnie, jednak zostają w "starym" środowisku, co znacznie ułatwia połączenie terapii z utrzymaniem dotychczasowego rytmu życia. Choroba, jaką jest uzależnienie prędzej czy później będzie chciała to wykorzystać. Nie mówimy, że terapia ambulatoryjna nie jest dobra, na pewno lepiej jest zacząć na nią chodzić, niż nie podjąć się leczenia wcale.
Miesięczny pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień pozwala oswoić się z myślami. Uczestnicy terapii poznają innych uzależnionych, którzy przechodzą przez to samo, mają podobne doświadczenia i odczucia. Nie czują się wyizolowani, samotni i niezrozumiani. Socjalizacja z innymi ludźmi pomaga im dostrzec, jak bardzo uzależnienie odsunęło ich od życia społecznego i w jak zamkniętym środowisku żyli dotychczas. Uczą się szacunku do innych i siebie samych, empatii i akceptacji. Powoli zaczynają dostrzegać i nazywać swoje emocje. Zamknięty ośrodek dla alkoholików czy narkomanów to szansa na dostrzeżenie, że można żyć w inny sposób.
Wielu uzależnionych trafia do naszego Ośrodka, wcale nie chcąc przestać pić czy brać narkotyki. Choroba uzależnienia nie pozwala im na realną ocenę rzeczywistości. W większości przypadków idą się leczyć z obawy przed konsekwencjami np. utratą zdrowia, rodziny, pracy lub majątku. Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień NASZ DOM składa się z doświadczonego Zespołu, który wskazuje kierunek uzależnionym i pokazuje, dlaczego terapia i zdrowienie ma sens.
Słyszałem od wielu uzależnionych, którzy skończyli terapię w Naszym Domu, że na początku leczenia tak naprawdę nie wyobrażali sobie życia bez alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych. Dopiero terapia uświadomiła im, jak może wyglądać życie w trzeźwości i że warto kroczyć ścieżką zdrowienia. Wielu z nich pierwszy raz w życiu dostało akceptację, zrozumienie i szacunek. Wielu z nich odnalazło nowe, bezpieczne przyjaźnie. Co więcej - większość z nich dopiero w trakcie terapii przyznaje przed samym sobą: "jestem uzależniony/a".
W naszym modelu terapeutycznym rozumienie zdrowienia i życie w trzeźwości jest pojęciem znacznie szerszym, chodzi tu o coś więcej niż samo zachowanie abstynencji.
Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych (narkotykowych) NASZ DOM ma na celu nie tylko "namówić" osobę uzależnioną do abstynencji. Zachowanie trzeźwości to tylko jeden (acz bardzo istotny aspekt) terapii. Zmiana "pijanego" (chorego) sposobu myślenia, uświadomienie sobie skali problemu i zrozumienia mechanizmów choroby, nauka wyrażania emocji, nauka rozpoznawania i radzenia sobie z głodami uzależnieniowymi i nawrotami choroby, nauka asertywnych postaw i stawiania granic, rozwijanie umiejętności społecznych - to bardzo ważne elementy procesu zdrowienia. Celem naszego Zespołu jest pomoc w poprawie jakości życia: funkcjonowaniu w świecie z godnością i satysfakcją, szczęśliwym życiu ze swoim uzależnieniem w trzeźwości, w zgodzie ze sobą i światem. Bez wstydu, żalu i lęku.
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień, zapraszamy do artykułu:
Do Naszego Domu przyjmujemy osoby pełnoletnie. W naszym kraju istnieje jednak wiele zamkniętych placówek dla młodzieży, zarówno prywatnych, jak i refundowanych przez NFZ. Jedną z organizacji jest Stowarzyszenie MONAR. Lista placówek znajduje się na stronie http://www.monar.pl/nasze-placowki/.
właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat