Czym jest uzależnienie od amfetaminy? To choroba, która objawia się kompulsywnym zażywaniem amfetaminy (lub zastępowania jej innymi substancjami psychoaktywnymi) pomimo wynikających z tego konsekwencji. Osoba uzależniona od amfetaminy całe swoje życie (często nieświadomie) koncentruje wokół zdobywania i zażywania narkotyku.
Amfetamina należy do twardych narkotyków - jest psychostymulantem, pochodną fenylopropylanu. Doczekała się także wielu potocznych określeń tj. feta, amfa, śnieg, speed, białe, posyp, proszek, dziad. Pochodnymi amfetaminy są dekstroamfetamina, metamfetamina i ecstasy.
Jest środkiem psychoaktywnym silnie stymulującym układ nerwowy, który atakuje mózg fałszywymi informacjami - neurony w mózgu zostają pobudzone. Amfetamina wykazuje bardzo silne działanie psychoaktywne, a jej zażywanie prowadzi do uzależnienia psychicznego i fizycznego.
Jak wygląda? Amfetamina to biały (lub od jasnoróżowego do ceglastoczerwonego koloru) proszek o gorzkim smaku i chemicznym zapachu. Może przyjmować także formę pasty, tabletki lub kapsułki.
W zależności od rodzaju i ilości zażytej substancji, sposobu zażycia, a także indywidualnych predyspozycji i tolerancji danej osoby, amfetamina działa około 2-3 godziny.
Osoba uzależniona od amfetaminy w większości przypadków, a na pewno przez długi okres, nie jest świadoma swojej choroby. Mechanizmy uzależnienia przyczyniają się do negowania utraty kontroli nad ilością i częstotliwością zażywania amfetaminy oraz do minimalizowania konsekwencji wynikających z ćpania.
Objawami świadczącymi o uzależnieniu od amfetaminy są:
Jak rozpoznać uzależnienie od amfetaminy?
Wczesne rozpoznanie objawów uzależnienia od amfetaminy to szansa na szybką reakcję, dzięki której można uniknąć wielu poważnych następstw narkomanii.
Jak zachowuje się osoba uzależniona od amfetaminy?
Uzależnienie lubi rozwijać się w ukryciu. Szybko można zauważyć, że osoby uzależnione od amfetaminy zaczynają się izolować od rodziny, przyjaciół i znajomych (niezażywających). W parze z odizolowaniem mogą iść także inne zmiany: dotyczące wyglądu, stylu bycia i ubioru, odżywiania, sposobu wypowiadania się, a także towarzystwa, w którym się obracają. Narkoman (czyli osoba uzależniona od narkotyków) przestaje interesować się dotychczasowymi zajęciami, lekceważy swoje obowiązki, skupiając się na pozyskaniu i braniu amfetaminy (lub innych środków psychoaktywnych). Wzrasta także zapotrzebowanie na pieniądze.
W trakcie rozwoju choroby w zachowaniu można zauważyć częste zmiany nastrojów, od depresji po euforię. Uzależniony może być lękliwy bez wyraźnego powodu, wrażliwy i nerwowy, a nawet agresywny. Często dochodzi do wybuchów złości. Występują regularne problemy ze snem.
Z czasem nie ma sposobu na ukrycie uzależnienia, które wyniszcza organizm, prowadzi do drastycznego spadku wagi, przewlekłego kataru i krwawienia z nosa, a także utraty zasad moralnych i wartości. Narkoman staje się apatyczny, jest obojętny na rzeczywistość. Całe życie skoncentrowane jest wokół zdobywania i brania amfetaminy (oraz innych środków psychoaktywnych).
Osoba będąca pod wpływem amfetaminy może budzić w nas wewnętrzny niepokój: jej nienaturalne pobudzenie, nieprzewidywalność zachowań, problemy z podejmowaniem decyzji, słowotok. Mocno rozszerzone źrenice, "pociąganie" nosem, znacznie zwiększona potliwość, zaciśnięte szczęki lub wzmożone poruszanie szczęką, suchość w ustach, niechęć do jedzenia, widoczny spadek masy ciała - to kolejne objawy, które mogą świadczyć o zażyciu narkotyku.
Jakie są objawy po amfetaminie? Po zażyciu amfetaminy człowiek czuje, że ma więcej siły. Jego wydolność psychomotoryczna jest większa, tak samo, jak koncentracja i zdolność zapamiętywania. Amfetamina po zażyciu niweluje lęk, wywołuje euforię, poczucie zadowolenia, tym samym zwiększając pewność siebie. Znika uczucie głodu, często pojawia się jadłowstręt. Przyspiesza oddech, ciało drży, zwiększa się ciśnienie, a także potrzeba oddawania moczu. Występują zaburzenia snu, a nawet bezsenność. Ile się nie śpi po amfetaminie? Wszystko zależy od przyjętej dawki, a także "doświadczenia" użytkownika oraz ogólnego stanu zdrowia.
Objawem po amfetaminie może być także tzw. formikacja, czyli wrażenie, że po ciele chodzą owady. Nasila się nerwowość i drażliwość, pojawiają się paranoje i/lub niepokój. Mogą wystąpić halucynacje. Po zażyciu można też "czuć się obserwowanym".
Rozwój uzależnienia zaczyna się tak naprawdę od pierwszej dawki zażytego narkotyku.
Pierwszym etapem uzależnienia od amfetaminy jest eksperymentowanie. Nikt, kto próbuje pierwszego papierosa, piwa, skręta, czy dawki narkotyku nie chce się uzależnić. Pierwszym motywatorem do zaćpania jest zazwyczaj zwykła ciekawość, chęć zaimponowania znajomym, "wkupienie się" w towarzystwo, lub silne emocje.
Na tym etapie osoba biorąca nie bierze swojego zachowania na poważnie.
Kolejnym etapem jest regularne branie dla odczucia przyjemności. W tym miejscu zaczynają się największe zmiany, które wymienialiśmy powyżej (nowe towarzystwo, izolacja, zaniedbywanie obowiązków, kłamstwa, wagary, zmiana wizerunku). Osoba coraz częściej i chętniej sięga po amfetaminę, zaczyna tracić kontrolę nad zażywaniem.
W tym miejscu użytkownik narkotyków przybiera postawę "przecież nie robię nic złego", "wszystko jest dla ludzi".
W fazie trzeciej zażywanie i stan nietrzeźwości stają się najważniejsze. Tolerancja na amfetaminę jest większa, dlatego osoba biorąca musi zażyć większą dawkę, dla takiego samego efektu. Pojawia się silny głód narkotykowy. Uzależniony odurza się już nie tylko z kolegami, ale także w pojedynkę. Pojawiają się pierwsze przedawkowania. Następuje odseparowanie się od niebiorących znajomych na rzecz narkomanów, z którymi zaczyna się jawnie identyfikować. Zaczynają się poważniejsze problemy zdrowotne, zachowanie znacznie się pogarsza. Awanturuje się ze wszystkimi, którzy mogą w jakikolwiek sposób ograniczyć jego dostęp do ćpania. Narkoman pragnie zdobyć narkotyki za wszelką cenę - handluje substancjami psychoaktywnymi lub dopuszcza się kradzieży - wchodzi w konflikt z prawem. Bardzo często rezygnuje ze szkoły/stałej pracy. Po odstawieniu amfetaminy pojawiają się wyraźne objawy zespołu odstawienia.
Na tym etapie uzależnienia od amfetaminy mamy do czynienia z silnym zaprzeczeniem.
W ostatniej fazie uzależnienia od amfetaminy narkoman bierze, bo tylko wtedy może poczuć się normalnie. Nie ma żadnej kontroli nad amfetaminą, a jeżeli nie może jej zażyć, zastępuje ją innymi substancjami psychoaktywnymi (także alkoholem). Przekracza wszelkie granice. Poczucie wartości spada do zera, coraz częściej występują poważne epizody depresyjne, a za tym myśli i próby samobójcze. Organizm zostaje wyniszczony. Zaczynają się paranoje i psychozy. Nieleczone uzależnienie od amfetaminy prowadzi do śmierci.
Najpoważniejszymi skutkami zażywania amfetaminy są: śmierć, uzależnienie i zaburzenia/zmiany osobowości.
Używanie amfetaminy może powodować różne zmiany skórne:
Twarz po amfetaminie może wyglądać na wyczerpaną i zmęczoną, a skóra może być sucha i szorstka. W przypadku długotrwałego używania amfetaminy może pojawić się bladość skóry.
Amfetamina powoduje również wzrost napięcia mięśni, co może powodować skurcze i niekontrolowane drgania twarzy. Może pojawić się także wypadanie włosów i łamliwość paznokci.
Oczy po amfetaminie mogą wyglądać na suche, podrażnione i zaczerwienione. Mogą występować trudności w utrzymaniu ostrości wzroku, co jest szczególnie dotkliwe w ciemniejszym otoczeniu, a także światłowstręt. Bezpośrednio po zażyciu amfetaminy źrenice są rozszerzone.
Amfetamina powoduje również utrudnienia w zamknięciu powiek, co może prowadzić do przemęczenia oczu i zaburzeń snu. Niektóre osoby mogą również doświadczać drżenia powiek i niekontrolowanego ruchu gałek ocznych.
Amfetamina to substancja, którą narkomani przyjmują najczęściej poprzez wciąganie nosem. Wiąże się z tym wiele dolegliwości:
Doświadczenia wielu narkomanów potwierdzają, że nadużywanie amfetaminy może być powodem duszności, łomotania serca, wysokiego ciśnienia, zawrotów głowy i skurczy całego ciała. Ciężko złapać oddech, poruszanie się jest problematyczne, pojawia się ogromny lęk.
Duszności po amfetaminie mogą być spowodowane skurczem naczyń krwionośnych po zażyciu, które utrudniają dostęp tlenu do płuc. Pobudzenie układu nerwowego, a co za tym idzie, zwiększona potliwość może nasilać duszności.
Duszności mogą świadczyć także o stanie przedzawałowym, udarze lub chorobie płuc. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Śmiertelna dawka amfetaminy zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga, stan zdrowia i doświadczenie z używaniem tej substancji. Według niektórych źródeł średnia śmiertelna dawka amfetaminy dla dorosłego wynosi około 10-25 miligramów na kilogram masy ciała.
Przedawkowanie amfetaminy może być śmiertelne poprzez uszkodzenie układu krążenia, układu nerwowego i innych narządów. Po przedawkowaniu amfetaminy może wystąpić wiele poważnych objawów, w tym:
Na temat zapaści po narkotykach i reagowania na taką sytuację stworzyliśmy osoby artykuł, który można przeczytać tutaj: zapaść po narkotykach.
Amfetamina powoduje, że poziom dopaminy (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za poczucie szczęścia, nagrody i motywację) gwałtownie wzrasta, co może prowadzić do zmian w strukturze i funkcji mózgu.
Niektóre badania wskazują, że nadużywanie amfetaminy może powodować uszkodzenie w mózgu i trwałe zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak problemy z pamięcią, uwagą i koncentracją. Może być również przyczyną zmian w układzie limbicznym, który jest odpowiedzialny za regulację emocji i nastroju, co wpływa na zaburzenia emocjonalne i behawioralne.
W niektórych przypadkach nadużywanie narkotyków może prowadzić do poważnych chorób mózgu, takich jak stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona, a także do powikłań psychiatrycznych, takich jak schizofrenia i psychozy.
NIGDY NIE MOŻESZ MIEĆ PEWNOŚCI, W JAKI SPOSÓB NARKOTYKI PODZIAŁAJĄ NA TWÓJ ORGANIZM!
Jest wiele czynników, od których zależy reakcja na substancję. Wśród nich wymieniamy między innymi:
- predyspozycje genetyczne - substancja, która nie wyrządziła poważnych uszczerbków na zdrowiu innym ludziom, Ciebie może szybko uzależnić i/lub zabić;
- aktualny stan zdrowia - alergia, zmęczenie, stres, słaba odporność, choroba wirusowa (także bezobjawowa) mogą zmienić, pogorszyć reakcję organizmu na amfetaminę i spowodować zgon;
- skład substancji - środki psychoaktywne są często zanieczyszczane lub mieszane z innymi narkotykami, co sprawia, że nie można przewidzieć reakcji organizmu na zażycie amfetaminy (Amfetamina, która została zanieczyszczona, przybiera kolor żółtawego proszku i ma charakterystyczny zapach jaj. Np. niedokładne oczyszczenie z octanu ołowiu może prowadzić do ostrego zatrucia ołowiem, co jest poważnym zagrożeniem życia.);
- dawka przyjętej substancji - warto w tym miejscu zaznaczyć, że nietrudno jest przedawkować, kiedy zawartość "czystej" amfetaminy może znacząco się różnić;
- spożyte wcześniej substancje np. leki, alkohol - jednoczesne działanie amfetaminy i innych środków psychoaktywnych może prowadzić do śmierci, ponieważ układ nerwowy i obwodowy dostają sprzeczne bodźce, powodując zaburzenia oddechu, pracy serca, drgawki, w rezultacie śpiączkę i śmierć;
- wiek - młodsze osoby uzależniają się znacznie szybciej niż dorosłe; im wcześniej osoba zaczyna brać narkotyki, tym większe ryzyko niedorozwoju narządów, kości czy płodności;
źródło: edukator.pl
Co się dzieje po odstawieniu amfetaminy? Nawet po pierwszym zażyciu odczuwa się nieprzyjemne dolegliwości, jednak nasilają się one po dłuższym stosowaniu, a ich intensywność zależy od dawki i częstotliwości brania. Skutki odstawienia amfetaminy są bardzo niebezpieczne. Samodzielne odstawienie narkotyków może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Osoby, które nie potrafią o własnych siłach przestać zażywać, powinny zgłosić się na detoks narkotykowy przeprowadzony przez specjalistów, aby w sposób bezpieczny przerwać ciąg i zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Dla wielu osób detoks jest także pierwszym krokiem w stronę terapii uzależnienia.
"Zjazd" po amfetaminie to określenie, które odnosi się do negatywnych, bardzo nieprzyjemnych odczuć psychicznych i fizycznych, kiedy substancja przestaje działać. To coś w rodzaju kaca poalkoholowego, tylko po narkotykach.
Wśród objawów zjazdu narkotykowego można wymienić:
Zespół abstynencyjny po narkotykach jest zbiorem objawów, które występują, gdy osoba przestaje przyjmować substancję, od której jest uzależniona, którego była uzależniona. To jest reakcja organizmu, który jest zszokowany brakiem narkotyku, do którego jest przyzwyczajony. Zespół odstawienia jest bardzo silny i nieprzyjemny. W zależności od środka psychoaktywnego i jego dawki, objawy zespołu abstynencyjnego mogą obejmować niepokój, lęk, depresję, trudności w koncentracji, bezsenność, osłabienie, bóle głowy, bóle całego ciała, drgawki, drażliwość, utratę apetytu, niepokój, drżenie i wymioty, a także paranoje, psychozy, halucynacje. W przypadku niektórych środków, takich jak amfetamina, zespół abstynencyjny może być szczególnie nasilony i trudny do zniesienia, co może zwiększać ryzyko powrotu do używania narkotyków.
Zespół odstawienia może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.
Ten pomocy osobom uzależnionym od amfetaminy czy innych narkotyków jest tak szeroki, że przygotowaliśmy dla tego zagadnienia osobny artykuł, który można przeczytać tutaj: Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?
W treści można przeczytać m.in.,
NASZ DOM jest prywatnym Ośrodkiem terapii uzależnień, w którym przeprowadzamy odwyk od amfetaminy. Uzależnienie jest poważną, chroniczną i śmiertelną chorobą, która wymaga leczenia.
Z uzależnienia nie można się wyleczyć. Ale można pozbawić go niszczycielskiego wpływu na życie. Dzięki terapii można zatrzymać rozwój choroby i prowadzić szczęśliwe życie w abstynencji, z godnością, satysfakcją i świadomością swojej choroby. Leczenie pomaga zyskać kontakt ze swoimi uczuciami, przedstawia sposoby radzenia sobie z codzienności, wyjaśnia, dlaczego zdrowienie i życie w trzeźwości ma tak wielki sens.
Ile trwa odwyk od amfetaminy? W naszym Ośrodku terapia trwa 4 tygodnie, poprzedzona jest tygodniowym odtruciem organizmu (detoksem), co daje łącznie 5 tygodni. Leczenie jednak nie kończy się po wyjściu z placówki. To tylko wstęp do zdrowienia. Bez obaw, po wyjściu z Naszego Domu żaden uzależniony nie zostaje sam. Umożliwiamy konsultacje z terapeutami, udział w warsztatach terapeutycznych oraz udział w zajęciach, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ponadto w każdym tygodniu odbywają się u nas mitingi NA (Anonimowych Narkomanów).
Naszą ofertę odwyku od amfetaminy można znaleźć na podstronie: Leczenie narkomanii. Daj sobie szansę!
Jak wspominaliśmy wyżej, kompleksowy detoks organizmu po amfetaminie to bezpieczna metoda przerwania ciągu narkotykowego. Objawy odstawienne mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Do naszego Ośrodka przyjmujemy osoby znajdujące się pod wpływem substancji psychoaktywnych, jednak tylko pod warunkiem, że zgodziły się one na detoks i akceptują warunki panujące w Naszym Domu. W trakcie detoksu następuje częściowa odbudowa organizmu po amfetaminie. Przywracamy równowagę elektrolitową i metaboliczną. Przeprowadzamy badania lekarskie i podajemy leki na odstawienie amfetaminy, które mają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości psychofizyczne i umożliwić bezpieczne odstawienie substancji.
Nic dziwnego, że narkomani poszukują leków na odstawienie amfetaminy. Nie tylko cierpienie fizyczne i psychiczne, ale także obsesja zażywania - uzależnienie, pcha ich do zmiany stanów świadomości i umorzenia bólu natychmiastowo. Tak działa ta choroba. Leki na odstawienie dobiera lekarz psychiatra, decydując także o dawkach i częstotliwości podawania, aby oczyścić organizm z amfetaminy, nie wywołując szoku. Po zakończonym detoksie przygoda z lekami w naszym Ośrodku się kończy (chyba że lekarz zadecyduje inaczej). Nie jesteśmy zwolennikami farmakologii.
Uzależnienie to poważna choroba, a zastępowanie jednego narkotyku drugim nie jest leczeniem.
właściciel Ośrodka NASZ DOM
terapeuta uzależnień
uzależniony, zachowuje abstynencję od ponad 30 lat
Od początku swojej pracy zawodowej kieruje się przekonaniem, że nie ma beznadziejnych uzależnionych. Są tylko tacy, którzy utracili nadzieję…
tel. 698 323 698