Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień NASZ DOM

Nawroty w uzależnieniach

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, znalazł miejsce w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych po uznaniu go przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. To choroba przewlekła, postępująca i niezawiniona. Kolegium Lekarzy Amerykańskich w dniu 27 marca 2017 roku wydało oświadczenie, iż to uzależnienie należy traktować tak samo jak inne choroby przewlekłe.

Alkoholizm ma cztery cechy. Jest to choroba:

  • pierwotna (oznacza to, że nie jest skutkiem żadnej innej choroby);
  • nieuleczalna (nie da się jej pozbyć, można powstrzymać jej rozwój i nauczyć się z nią żyć);
  • postępująca (nieleczona, rozwija się i narasta);
  • śmiertelna (prowadzi do wcześniejszej śmierci, tylko leczenie daje szansę na zmianę sytuacji).


Świadomość mechanizmów uzależnienia

Jeżeli mamy świadomość, że jest to choroba nieuleczalna, to zgadzamy się też z tym, że będą występowały nawroty tej choroby. Są one nieodłącznym zagrożeniem w całym procesie trzeźwienia. Jest to proces często niezauważalny dla osoby trzeźwiejącej. Tylko znajomość mechanizmów własnego uzależnienia daje szansę, aby podjąć odpowiednie i bezpieczne kroki. Oznacza to też, że proces nawrotu choroby alkoholowej jest odwracalny w stronę właściwego trzeźwienia, jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie. Świadomość faktu, iż powrót do dawnych myśli i zachowań kieruje nas do dawnych schematów, daje szansę na właściwe odczytanie nawrotu.

Rozpoznawanie symptomów nawrotu uzależnienia

Jeżeli potrafimy dzielić się swoimi spostrzeżeniami z innymi, dajemy szansę sobie i innym na uniknięcie powrotu do picia. Tylko utrzymanie abstynencji zapewnia możliwość trzeźwienia, tzn uczenia się, jak w sposób bezpieczny i dający satysfakcję budować nowe życie.
Problemem nie jest sam nawrót choroby. Problemem jest znalezienie sposobu, jak sobie z nim poradzić. W „NASZYM DOMU” uczymy rozpoznawania procesu nawrotu oraz szukania wsparcia w tym zakresie przez cały okres trzeźwienia.
Proces nawrotu jest oddalaniem się od procesu zdrowienia. Jeżeli nie robimy wszystkiego, co służy trzeźwieniu, to znaczy, że zmierzamy w kierunku nawrotu.

Nawroty występują w różnych typach uzależnień i okresach trzeźwienia. Te same metody zapobiegania nawrotom są skuteczne w każdym rodzaju uzależnienia.

Ceny prywatnego leczenia alkoholizmu

Zapytaj o wolne miejsca
i aktualne ceny leczenia alkoholizmu
Informacje pod numerem tel:

+ (48) 698 323 698
prywatne leczenie alkoholizmu ceny, terapia uzależnień
Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję