Mity na temat alkoholizmu

Alkoholizm jest jednym z najpowszechniejszych uzależnień na świecie, które dotyka miliony ludzi. Pomimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwych skutków nadużywania alkoholu, wciąż panuje wiele mitów i nieporozumień na temat alkoholizmu. W artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych mitów na temat choroby alkoholowej i wyjaśniamy, dlaczego nie mają wiele wspólnego z prawdą.

Istotne jest zrozumienie, że uzależnienie od alkoholu to nie kwestia braku silnej woli, lecz złożona choroba, która wymaga leczenia - jak każda inna, chroniczna, postępująca, śmiertelna choroba. Rozmowa o prawdziwej naturze alkoholizmu i o mitach, które go otaczają, jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania świadomości o istocie tej choroby, a także jej zrozumienia.

Mit #1

Osoba uzależniona po pewnym okresie abstynencji i/lub terapii może wrócić do kontrolowanego picia.

Osoby uzależnione nie są w stanie kontrolować swojego picia w sposób, który nie prowadziłby do nawrotu choroby. Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która wpływa na układ nerwowy, zmieniając chemię mózgu i wprowadzając zmiany jego strukturze. Dlatego alkoholicy nie mogą po prostu przestać pić na jakiś czas i następnie wrócić do kontrolowanego picia. Myśleniem alkoholika, który uważa, że może zacząć kontrolować picie, rządzą silne mechanizmy choroby, które przekonują go do powrotu do czynnego nałogu.

Mit #2

Piwo to nie alkohol. / Piwo nie uzależnia.

Piwo może uzależniać tak samo jak inne napoje alkoholowe. Chociaż ma niższą zawartość procentową niż wódka czy whisky, to regularne picie piwa prowadzi do uzależnienia. Piwo zawiera cukry, które stymulują wydzielanie insuliny, a także inne składniki, takie jak chmiel czy słody, które wpływają na smak i aromat piwa. To właśnie te składniki sprawiają, że piwo jest popularnym napojem, często spożywanym przez osoby, które nie chcą/nie lubią pić mocniejszych trunków. Łagodniejszy smak nie oznacza braku ryzyka uzależnienia.

Mit #3

Alkoholizm wynika z braku silnej woli.

Alkoholizm to choroba przewlekła, która wpływa na cały organizm i jest wynikiem wielu czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Uzależnienie od alkoholu wpływa na chemię mózgu i zmienia strukturę układu nerwowego, co powoduje, że alkoholik traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Nie ma to nic wspólnego z brakiem silnej woli. Obwinianie uzależnionego za jego picie można porównać do obwiniania cukrzyka za to, że jego trzustka nieodpowiednio pracuje.

Mit #4

Alkoholicy to ludzie ze społecznego marginesu.

Jednym z powszechnych mitów na temat alkoholizmu jest przekonanie, że choroba ta dotyczy przede wszystkim osób biedniejszych, bez wykształcenia. Nic bardziej mylnego. Uzależnienie dotyka ludzi z różnych warstw społecznych, bez względu na poziom wykształcenia czy sytuację finansową. Choć na uzależnienie wpływają różne czynniki, takie jak genetyka, środowisko i styl życia, to nie ma jednoznacznego związku między alkoholizmem a poziomem wykształcenia czy sytuacją finansową.

 

Mit #5

Uzależnienie grozi tylko tym osobom, które piją codziennie.

Alkoholizm rozwija się stopniowo, przechodząc przez różne fazy. Nikt, kto sięga po pierwszy kieliszek, nie dąży do tego, żeby się uzależnić. Jednak każda osoba, która regularnie spożywa alkohol, może się uzależnić, a tempo rozwoju alkoholizmu zależy od indywidualnych predyspozycji człowieka. Nie trzeba pić codziennie - u wielu osób alkoholizm wykształcił się na przykład podczas tzw. weekendowego picia.

Mit #6

Alkoholizm można wyleczyć.

Jednym z powszechnych mitów na temat alkoholizmu jest przekonanie, że można go wyleczyć. Niestety, prawda jest taka, że alkoholizm to choroba przewlekła, której nie można wyleczyć - można natomiast zatrzymać jej rozwój i prowadzić szczęśliwe, trzeźwe życie w zgodzie ze swoim uzależnieniem. Powrót do kontrolowanego spożywania nie jest możliwy. Aby zatrzymać destrukcyjny wpływ alkoholizmu na każdą sferę życia, należy zachowywać pełną abstynencję. Warto także skorzystać z pomocy terapeutów uzależnień, ponieważ uzależnienie ma charakter nawracający.

Mit #7

Alkoholizm to domena mężczyzn.

Uzależnienie od alkoholu nie rozróżnia płci i może dotknąć każdego, niezależnie od tego, czy jest to mężczyzna, kobieta czy osoba transpłciowa. Ponadto alkoholizm to problem, który wpływa na życie całej rodziny i społeczności, nie tylko na jednostkę, która cierpi na tę chorobę. Nie ma jednoznacznego związku między chorobą alkoholową a płcią.

 

Pragniemy, aby każdy człowiek miał dostęp do rzetelnych informacji na temat choroby alkoholowej i jej skutków. Świadomość faktycznych zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu i kompletna wiedza na temat alkoholizmu mogą pomóc w zapobieganiu rozwoju choroby alkoholowej oraz w skutecznym leczeniu osób dotkniętych uzależnieniem.

Nieprawdziwe przekonania i rozpowszechnianie błędnych informacji na temat alkoholizmu może prowadzić do niewłaściwej diagnozy, opóźnienia rozpoczęcia leczenia, a także niepotrzebnej szkody dla osób dotkniętych tą chorobą, a także ich bliskich.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem, skontaktuj się z nami.

Skontaktuj się z nami

 

O UZALEŻNIENIACH

Nasza strona korzysta ciasteczek (cookies), dzięki którym możemy dostarczać usługi na najwyższym poziomie Czytaj więcej
Akceptuję